Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

14 Вересня станом на 933 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2384
Фейк
730
Маніпуляція
710
Меседж
503
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Наказ Міноборони про скасування «усіх рішень ВЛК», виданих після 2022 року

В анонімних телеграм-каналах поширюють фото наказу №413 нібито від Міністерства оборони України за 29 липня 2024 року, у якому наказують визнати недійсними рішення військово-лікарських комісій, прийнятих після 2022 року в Київській, Львівській, Житомирській, Вінницькій та Одеській областях. До публікацій додають скриншот «наказу». 

Аналітики VoxCheck пояснили, що такого «наказу» від Міноборони просто не існує, його підробили. 

До прикладу, Міністерство оборони не публікувало таких наказів на офіційному сайті. На сторінці Міністерства оборони є лише один наказ № 413 за 2020 рік, і він не стосується рішень ВЛК. 

Так званий «документ» підробили, на що вказують численні помилки. Приміром, фейкороби написали неправильну дату, номер документа та додали зайві пунктуаційні знаки в реченні — «Положення про Міністерство оборони (України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року МЕ 730)».

Також у першому пункті наказу написали «областних» (українською правильно «обласних»), а в другому пункті неправильно поставили кому «…документації виданої, у той же період».

Фейк У мережі шириться фейкове оголошення Сумської лікарні про «терміновий» забір крові для поранених в Курській області

У мережі поширюють світлину нібито оголошення на стіні Сумської обласної клінічної лікарні. У ньому йдеться, що медичному закладу терміново потрібна донорська кров для поранених у Курській області. До публікацій додають світлину «оголошення». 

«Потреба у крові така гостра, що приймають її цілодобово. Ось чим закінчуються піар-акції Зеленського», — коментують пропагандисти.

Аналітики VoxCheck проаналізували кейс і з’ясували, що пропагандисти підробили світлину, відредагувавши її у фоторедакторі. А на оригінальному фото — розклад дня для пацієнтів отоларингологічного відділення.

На офіційному сайті Сумської обласної клінічної лікарні та в її соцмережах не з’являлося жодної інформації про термінову потребу в донорській крові для поранених у Курській області. Але, до прикладу, 6 серпня та 13 серпня організація ДонорUA оголошувала про потребу в донорській крові в різних регіонах, проте серед них не було Сумщини.

Крім цього, Сумської обласної клінічної лікарні немає в переліку медзакладів, акредитованих на здійснення забору донорської крові. У Сумах цим займається лише Сумський обласний центр служби крові.

Пропагандисти систематично поширювали фейки та маніпуляції на тему нібито браку крові в Україні. У такий спосіб автори повідомлень прагнуть переконати, що в Україні все погано та що поранених безліч, не надається гідна допомога, оскільки «немає достатньо крові». Нам вдалося спростувати раніше декілька фейків на цю тему. Наприклад, в одному з фейків ішлося, буцімто в Україні забороняють усім іноземним громадянам ставати донорами крові. Також ми перевірили автентичність допису в соціальних мережах про те, що українська жінка відмовляється від свого чоловіка, бо йому «переливали кров москалів». 

Фейк Чоловікам, які не оновили дані в ТЦК, скасують атестати й дипломи, — постанова Кабміну

Прокремлівські медіа поширюють скриншот новини нібито від «Української правди» про скасування шкільних атестатів та дипломів про вищу освіту чоловікам, які не оновили дані в ТЦК. Ці зміни нібито відбулися відповідно до постанови Кабміну. 

Але фактчекери VoxCheck взялися за цей кейс і дізналися, що це — фотофейк. Кабінет Міністрів України не видавав постанову із таким змістом. Фейкороби підробили скриншот статті «Української правди», замінивши заголовок та ілюстрацію оригінального матеріалу.

На сайті або в соцмережах «Української правди» немає відповідної статті. Водночас на скриншоті вказаний час та дата публікації «новини» — 14 серпня, 15:11. У цей час видання опублікувало матеріал авторки Валентини Романенко під заголовком «Генштаб закликав українців та іноземців не проникати в зони бойових дій без дозволу». У ньому не йшлось про скасування атестатів.

Пропагандисти віднедавна почали підроблювати сюжети, матеріали від відомих медіа, використовуючи їхні дизайн-елементи, щоб викликати у глядача ефект впізнаваності й довіри до одного з якісних медіа. Наприклад, нещодавно ми повідомляли, що аноніми поширювали підробний сюжет нібито французького видання Le Figaro, в якому йшлося про «українського біженця-вбивцю».

Меседж Фейк, що у Швейцарії відбувається спалах кору нібито «через українських біженців»

Кремлівські телеграм-канали поширюють інформацію, нібито кількість випадків захворювання на кір у Швейцарії зросла через українських біженців. Федеральний офіс громадського здоров’я Швейцарії (FOPH) припускає, що збудник занесли до Швейцарії з-за кордону. А пропагандисти зробили висновок, що завезли цей вірус саме українці, адже в Україні буцімто активно поширюється кір.

Фахівці VoxCheck пояснили, що на запит у Федеральному офісі громадського здоров’я Швейцарії відповіли, що збільшення захворюваності на кір не пов’язане з українськими біженцями. Власне, невідомо, чи були серед хворих українці. Про це не повідомляли на сторінках Федерального офісу громадського здоров’я у соціальних мережах та на сайті.

За останніми даними Міністерства охорони здоров’я, в Україні за перші 7 місяців 2024 року зафіксували 152 випадки захворювання на кір. Тоді як у 2023 році за аналогічний період було лише 30 хворих. Тобто кількість хворих справді зросла, але не йдеться про масштабний спалах, що вимірюється тисячами. Востаннє спалах кору в Україні був у 2017-2019 роках, тоді на кір захворіло понад 110 тисяч людей.

Так агітпроп лишень намагається представити українських біженців як злочинців або терористів, як культурну та економічну загрозу ЄС — для того, щоб зменшити підтримку України. Про це ми згадували у власному дослідженні. Російська пропаганда від початку великої війни в Україні намагається дискредитувати біженців, які вимушено покинули Україну, щоби врятувати своє життя.

 Пропагандисти регулярно поширюють фейки про них; називають біженців утриманцями; стверджують, що вони виїхали за кордон не задля безпеки, а заради наживи; вони розносять різні хвороби тощо. Це потрібно пропагандистам, щоб утвердити думку, що українці — поганці, які не цінують допомогу, яку надають їм мешканці інших країн, користуються їхньою добротою.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Bloomberg: «Дії ЗСУ в Курській області стали найбільш невиправданою військовою операцією за кількістю втрат»

У анонімних телеграм-каналах поширюють нібито відеосюжет від Bloomberg. У ньому йдеться, буцімто військовий аналітик та генерал у відставці Бредлі Герік давав інтерв’ю для подкасту виданню Military.com: там він начебто висловив думку, що досягнуті в Курській області результати «нікчемні» та не варті великих матеріальних і людських втрат, яких зазнали ЗСУ в цій операції.

Аналітики VoxCheck пояснили, що Bloomberg не публікував схожого сюжету. Більш того,  подібного відео немає ні на офіційному сайті видання, ні на сторінках медіа в інстаграмі, фейсбуці, твіттері (X), тіктоці та ютубі

Водночас генерал у відставці Бредлі Герік ніяк не коментував операцію, усі його цитати вигадані. Він ніколи не давав коментарів у подкасті Military.com. Хоча у Military.com висвітлювали наступ України на Курщині, утім не посилалися на цього аналітика. В онлайн-виданні вважають, що операція в Курській області довела «здатність України перехопити ініціативу» і підняла бойовий дух її бійців. 

Читайте ще: США начебто причетні до операції в Курській області

Автор: Орест Сливенко,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.