Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Грудня станом на 1033 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2603
Фейк
775
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж Росія нібито не намагається знищувати Україну і не вбиває її цивільних

Пропагандисти поширюють у соцмережі Х (колишній твіттер) дописи про те, що Росія «випустила 200 ракет і безпілотників по Україні, але загинуло лише 5 мирних жителів». Мовляв, це ще один доказ того, що Росія нібито не намагається знищити Україну або вбивати її цивільних, а демонструє «благородну поведінку». Буцімто її «релігійні, моральні та соціальні принципи не дозволяють їй стерти Україну з лиця землі».

На ці заяви звернув увагу Центр протидії дезінформації. У такий спосіб пропагандисти хочуть виправдати російську агресію, навмисно спотворюючи реальність і замовчуючи докази численних атак Росії на цивільні об'єкти в Україні, що призвели до тисяч жертв серед мирного населення. Масовані авіаудари 26-27 серпня, спрямовані проти критичної цивільної інфраструктури, є черговим прикладом терористичних дій Росії проти мирних жителів, що безперечно є воєнними злочинами.

Такі меседжі служать кільком цілям. По-перше, вони спрямовані на те, щоб створити ілюзію «гуманності» дій російської армії, зменшивши їхній вплив на громадську думку за межами України. По-друге, вони прагнуть посіяти сумніви серед тих, хто підтримує Україну, зменшуючи їхню віру в необхідність допомоги. По-третє, такі заяви допомагають поширювати пропагандистські наративи, які намагаються відвести увагу від справжніх цілей російської агресії та виправдати воєнні злочини, скоєні проти України.

Викриття Несправжній телеграм-канал 46-ї бригади ЗСУ розповсюджує російську дезінформацію

Під час моніторингу інформаційного простору Центр протидії дезінформації виявив фейковий телеграм-канал, який незаконно використовує ім'я 46-ї окремої аеромобільної бригади Десантно-штурмових військ Збройних сил України.

Цей фальшивий телеграм-канал активно поширює неправдиві повідомлення, спрямовані на дискредитацію українських військових. Зокрема, маніпулятивну інформацію про ситуацію на одній з ділянок фронту в Донецькій області.

Важливо зазначити, що цей канал не має жодного стосунку до 46-ї бригади. Представники бригади заявили про це на своїх офіційних сторінках, наголосивши на тому, що інформація з фейкового каналу є маніпуляцією та дезінформацією.

Мета поширення таких фейкових повідомлень – підірвати довіру до Збройних сил України та посіяти паніку серед українського населення. Пропагандисти намагаються деморалізувати громадян, викликати сумніви щодо ефективності оборони та здатності військових захистити країну. Крім того, подібна дезінформація може бути частиною ширшої інформаційної війни, спрямованої на створення хаосу та дестабілізацію суспільства, що в кінцевому підсумку може послабити національний спротив агресору.

Меседж Українці нібито самі руйнують свою культуру

Пропагандисти стверджують у своїх медіа, що українці нібито самі руйнують свою культуру, здійснюючи «культурний самогеноцид», крім буцімто намагань знищити російську культуру. Мовляв, російська культура в Україні — це і є культура українців.   

На це звернули увагу фахівці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Такі заяви є частиною інформаційної війни, яку веде Росія, намагаючись заплутати та спотворити реальність. Російські пропагандисти свідомо використовують такі висловлювання для декількох цілей.

У такий спосіб Кремль намагається виправдати свої дії, спрямовані на знищення української культури та ідентичності, шляхом перекручування фактів і перенесення відповідальності на самих українців. Таким чином вони намагаються зобразити Україну як саморуйнівну державу. Використання терміна «культурний самогеноцид» має на меті розмити поняття геноциду і відволікти увагу від реальних злочинів Росії проти українців. Росія прагне знівелювати значення геноциду, щоб уникнути міжнародної відповідальності за свої дії. Кремлівські пропагандисти також намагаються створити враження, що виключно українці винні у своїх бідах, що має на меті підірвати моральний дух українців, посіяти сумніви у власних цінностях та викликати почуття безвиході. Крім цього, у такий спосіб Росія намагається представити українську ідентичність як штучний продукт радянської епохи, нібито створений за рахунок «історичної Росії». Це є спробою виправдати колоніальні амбіції сучасної Росії, яка намагається знову підпорядкувати собі Україну та повернути її під свій контроль.

Тому цей меседж не лише далекий від істини, але й служить інструментом для продовження інформаційної війни Росії проти України та українців.

Фейк United24 нібито заявляє, що на Курському напрямку ЗСУ масово труяться їжею з місцевих магазинів

Російськими телеграм-каналами шириться допис з відео, на якому медіа United 24 нібито заявляє, що українська армія перехопила радіорозмову, в якій російський командир попереджає своїх вояків, що їсти можна тільки ту їжу, яку вони привезли з собою. На відео зазначається, що буцімто поміж українських військових на Курському напрямку стали масовими випадки смертельних отруєнь, після того як вони нібито крали та їли продукти з місцевих супермаркетів. 

Але це - фейк. Збройні сили України не мародерять на території Курщини, на відміну від російської армії та місцевих, які неодноразово були помічені за пограбуванням магазинів. Ми перевірили сайт United 24, а також їхні сторінки в соцмережах і не знайшли цитованої пропагандистами новини. Окрім цього на фейковість допису вказує і використання для фону відео з російських телеграм-каналів, на яких українські солдати начебто масово крадуть їжу з курських магазинів та супермаркетів. 

Головною метою цього фейку є поширення меседжів про маргіналізацію та мародерство серед військових Сил оборони України. У такий спосіб пропагандисти бажають дискредитувати українську армію, звинуватити її в злочинах проти цивільного населення, а також приховати власні. Окрім цього схожі новини мають запевнювати українців у тому, що операція на Курському напрямку є провальною для України, в першу чергу через буцімто наявність активного громадського спротиву серед росіян.

Викриття Нові фейки росіян про події на Курщині

Центр протидії дезінформації і надалі відстежує російський інформаційний простір, виявляючи нові фейки та маніпуляції, які ворог поширює щодо ситуації в Курській області. «Детектор медіа» пише про останні з них.

«Хімічні атаки»: пропагандисти розповсюджують фото збитого дрона, стверджуючи, що українські військові нібито планували використовувати його для розпилення хімічної або біологічної зброї в Курській області. Втім ця інформація не відповідає дійсності. Україна суворо дотримується Конвенції про заборону хімічної зброї, тоді як російські війська неодноразово використовували газові атаки на фронті, що підтверджено численними звітами навіть їхніх власних військових кореспондентів.

«Вбивства цивільних»: агітпроп вигадав нову історію про «вбивства людей», які намагаються евакуюватися з Курщини. В одній з версій розповідається про чоловіка, який нібито 100 кілометрів їхав з мертвою дружиною в машині, після того як авто було обстріляне українськими військовими. Однак ця інформація теж є неправдивою. 

«Українці проти операції на Курщині»: ворог запустив інформаційно-психологічну операцію (ІПсО), стверджуючи, що українське населення нібито масово виступає проти операції на Курщині. У соцмережах поширюються матеріали з наративом «нам не потрібен Курськ», що має на меті створити ілюзію невдоволення серед українців щодо ситуації на фронті.

«Переповнені морги у Хмельницькому»: поширюється неправдива інформація про те, що до Хмельницького нібито доставили 215 тіл українських військових, загиблих на Курщині. Жодних доказів цієї інформації не надано.

Російська пропаганда також розповсюджує дезінформацію про мародерство, нібито вчинене українськими військовими в Курській області. З'явилося нове, ймовірно постановне, відео про «тавро з тризубом», яким українські військові начебто планували таврувати мирних жителів Курщини. Окрім цього, значна кількість маніпулятивних публікацій стосується так званого «провалу курської авантюри», який російські пропагандисти намагаються приписати словам як Головнокомандувача ЗСУ Сирського, так і американця, що воює на боці України.

Ця хвиля дезінформації спрямована на дискредитацію України та її військових, посилення паніки серед населення, а також на спробу посіяти сумніви в успішності українських військових операцій.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.