«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.
17 Листопада станом на 997 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:
2533
Фейк
751
Маніпуляція
735
Меседж
535
Викриття
Подкаст
«Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 22 листопада
У випуску про таке: Макрон звинуватив Росію у поширенні дезінформації з метою просування свого «хижого проєкту» в Африці; Мінагрополітики попередило про появу нової схеми, через яку шахраї під приводом «грантової програми» намагаються виманити в аграріїв їхні кошти.
Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.
Фейк
В Італії українських біженців виселяють з готелів
У російських медіа та у соціальних мережах поширюють інформацію про те, що нібито Італія зробила жорсткішою політику щодо українських біженців. На підтвердження цього поширюють відео з новинного сюжету італійського телеканалу про те, як поліція масово виселяє українських біженців, що відмовилися добровільно виїхати з готелю. Це — маніпуляція.
Відеосюжет італійського телеканалу справді розповідає про ситуацію з українськими біженцями, однак він вирваний з контексту. Про жодні «більш жорсткі умови» не йдеться. Ба більше, українським біженцям в Італії виділили окреме житло замість готелю. Саме тому, влада й попросила українців виїхати з готелю в окремі квартири. Однак, окремі українці не захотіли переїжджати в нове житло, оскільки воно розташоване в іншому населеному пункті. Через переїзд потрібно знову шукати роботу, школу, змінювати курси вивчення мови тощо. Також деякі біженці лікуються у місцевій лікарні. Тобто, йшлося про те, що українські біженці за певних причин не хочуть переїжджати в інше місто, а не виселятися з готелю.
Російська пропаганда систематично маніпулює темою допомоги українським біженцям за кордоном. Раніше розповідали, що нібито малозабезпеченим у Польщі відмовляють у безоплатній їжі через українських біженців; буцімто через українських біженців у Німеччині «гостро бракує вчителів». Ба більше, пропагандисти стверджували, що нібито українських біженців «вдома» не чекають. Детальніше.
Фейк
Український військовий втратив на фронті ноги, а його ніхто не привітав з днем народження
Такі дописи періодично поширюють у соціальних мережах. Додають, що нібито це українські військовослужбовці та військовослужбовиці, які пішли захищати свою країну. Іноді з такими підписами поширюють світлини травмованих людей. Мовляв, військові втрачають кінцівки, захищаючи всіх нас, а їх ніхто не вітає. Однак, це не завжди правдиві фото.
Фактчекери проєкту «По той бік новин» зафіксували повторне поширення фотографії чоловіка з ампутованими ногами та підписом «цей герой став на захист батьківщини. Сьогодні його день народження. Ніхто не вітав його з днем народження». Пост оцінило 3,5 тисячі людей, поширили майже тисяча.
На фото 33-річний Марк Камаміле (Mark Camamile) із Великої Британії. У 2016 році він занедужав, як він думав, на грип. Однак, коли Марк звернувся до лікарні, йому діагностували пневмонію, яка переросла в рідкісну форму септицемії. Як наслідок, чоловікові довелося ампутували обидві ноги та праву руку.
Мотивація поширення світлин із фейковими коментарями незрозуміла. Фактчекери припускають, що через такі дописи хочуть викликати у людей занепадницькі настрої, на кшталт «наші герої ризикують життям, гинуть, але при цьому ніхто про них не згадує, нікому вони не потрібні».
Загалом у соціальних мережах поширюють чимало дописів з проханнями привітати незнайомих людей, насамперед дітей чи військовослужбовців, з днем народження, з одруженням чи іншими святами. Закликаємо перевіряти інформацію в таких дописах, щоб не стати частиною незрозумілих маніпуляцій. Раніше «Детектор медіа» розповідав про аналогічний випадок, коли просили привітати з днем народження військового, який загинув. Також поширюють фейкові фото нібито українських солдатів, які на війні сплять у кучугурах снігу.
Меседж
Прагнення миру та припинення кровопролиття і бажання ще більше наситити Україну зброєю – це взаємозаперечні дії
Про таке пишуть російські медіа та проросійські телеграм-канали. Мовляв, постачання Україні зброї не наближають перемовини.
Насправді меседж про те, що Захід лише продовжує війну тим, що надає Україні зброю, є одним із найпотужніших від початку війни. Однак, тепер пропагандисти маніпулюють ним, щоб примусити Україну до перемовин. Чим довше Україна протистоїть Росії, тим більше намагання Росії звести ситуацію до перемовин на своїх умовах. Однак, позиція України щодо перемовин залишається незмінною — для цього Росія має вивести свої війська з України. Захід надає Україні зброю виключно для захисту української території. Натомість Росія нищить українську критичну інфраструктуру, обстрілює цивільне населення й хоче капітуляції України, а не миру.
Раніше пропагандисти писали, що Росія запропонувала Україні «негайно розпочати переговори».
Фейк
Українська влада перешкоджає виїзду людей із Запоріжжя
Про таке пишуть російські медіа з посиланням на слова колаборанта Рогова. Мовляв, українська влада використовує людей як живий щит для прикриття військових об’єктів. Буцімто заборонили виїзд навіть багатодітним сім’ям, літнім людям, студентам. Нібито в Запоріжжі ЗСУ використовують тактику «листкового пирога», коли військові живуть в оточенні цивільних, а військові склади перебувають в оточенні цивільних об’єктів». Це — неправда.
Жодних обмежень для мешканців Запоряжжя для поїздок Україною чи за кордон немає. Для прикладу, на сайті Укрзалізниці є доступні квитки. Задля безпеки українців діють обмеження щодо виїзду на окуповані території після обстілу колони цивільних на пункті пропусту 2 жовтня.
Також пропагадисти систематично повідомляють, про те, що нібито українські військовослужбовці прикриваються цивільним населенням. Однак, таку інформацію щоразу спростовує місцева влада.
Раніше пропагандисти стверджували, що Україна безпричинно заблокувала в’їзд на тимчасово окуповану частину Запорізької області.
Проросійські телеграм-канали пишуть, що Білий дім (США) припиняє допомогу Україні. Мовляв, всі сподівання українців рухнули.
Такі меседжі поширюють на тлі того, що Парламентська асамблея НАТО визнала Росію державою-терористом і закликала створити спеціальний міжнародний трибунал. Рішення ухвалили одностайно. Резолюція містить низку важливих для України рішень, зокрема про збільшення постачання Україні озброєння, розроблення конкретних кроків щодо вступу України до НАТО, створення механізму стягнення репарацій з Росії за завдані Україні збитки.
У такий спосіб Росія намагається дезорієнтувати українців, погіршити ставлення до іноземних партнерів України та дестабілізувати ситуацію всередині країни.
Раніше пропагандисти писали, що нібито Україна «пожертвувала» мільярди доларів демократам США через криптовалютну біржу FTX. Також стверджували, нібито Велика Британія планує скоротити допомогу Україні та українським біженцям.
Фейк
Одесити без світла, бо «їхню електроенергію віддали на Захід України»
Російські медіа та телеграм-канали пишуть про те, що в Одесі вимкнення електроенергії відбуваються внаслідок «перемикання на Західну Україну». На підтвердження цього факту наводять анонімні коментарі буцімто місцевих мешканців, які нібито дізналися про це в «Обленерго». Також додають, що нібито влада вкотре нехтує інтересами південно-східної частини України на користь західних мешканців. Це не так.
Як пише StopFake, Одеса справді потерпає, але не від «перекидання електроенергії на Львів». 15 листопада Росія атакувала енергетичну інфраструктуру України. Заступник очільника Офісу президента Кирило Тимошенко повідомив, що пошкодили 15 об’єктів. Того ж дня Голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький повідомив про аварійні вимкнення електроенергії по всій країні.
За декілька днів мер Одеси Геннадій Труханов повідомив, що екстрені вимкнення енергоспоживачів тривають для стабілізації та балансування енергосистеми міста. Цей факт також підтвердила компанія ДТЕК «Одеські електромережі», оператор системи розподілу електроенергії в місті. За інформацією ДТЕК, внаслідок пошкодження росіянами українських електромереж екстрені вимкнення світла застосували для понад 70% Одеської області.
Зараз в області працюють 55 ремонтних бригад, аби відновити електропостачання. На ранок 19 листопада відновили електропостачання у 400 тисяч будинків в Одеській області.
Російська пропаганда умисне використовує ситуацію для просування наративу про поділ українців за регіоном проживання. Раніше вони писали, що для української влади є «більш та менш важливі» області.
Фейк
Німці сплачуватимуть 5% заробітної плати на користь України
У TikTok поширюють відео, в якому йдеться про те, що нібито Бундестаг запроваджує «податок солідарності», який автоматично вираховуватимуть із заробітної плати для допомоги українцям. Буцімто таке рішення ухвалили через те, що Німеччина має підтримувати Україну 500 мільйонами доларів на місяць. Це — неправда.
Як пишуть фактчекери проєкту Correctiv, відео опублікували в TikTok 31 жовтня, воно набрало понад 815 000 переглядів і 2100 коментарів. Його першоджерелом є сатиричний акаунт. Однак, у подальших поширеннях користувачі часто не позначали відео як сатиричне, тому воно зібрало чимало негативних коментарів.
Фактчекери отримали коментар від Федерального Уряду, в якому влада заперечила введення додаткового податку. Уряд справді обговорював певні зміни в оподаткуванні, але йшлося про чинні податки, а не про введення нових.
У такий спосіб проросійскі користувачі намагаються нашкодити партнерським стосункам України та Німеччини, а також налаштувати німців проти допомоги Україні.
Меседж
Через «подвійну евакуацію» Херсон стане містом-привидом
Про таке пишуть проросійські телеграм-канали. Мовляв, спочатку евакуацію мешканців проводила Росія, тепер Україна. Через це у місті нібито незабаром не залишиться мешканців і воно стане містом-привидом.
Після деокупації правобережної Херсонщини 19 листопада почалась евакуація мешканців. У місті проблеми з постачанням електроенергії, питної води, опаленням, також є небезпека обстрілів міста, частина об’єктів у місті все ще заміновані. Тож українська влада запропонувала містянам евакуацію до безпечніших районів. Однак цей процес є добровільним, люди мають можливість виїхати за власним бажанням. Частина містян все ж таки залишаться вдома попри складнощі. Ба більше, 19 листопада до Херсона прибув перший поїзд, яким херсонців навпаки повернулись додому попри небезпеку. Місто оговтується від жахіть евакуації й намагається відновити життєвонеобхідні процеси. Зокрема, почала працювати «Укрпошта», відновлюють зв’язок та інтернет.
Щодо «евакуації», яку проводили росіяни, то з міста їхали передусім ті, хто співпрацював з окупантами, щоб уникнути відповідальності за свої вчинки.
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.