Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

19 Січня станом на 1060 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2642
Фейк
793
Маніпуляція
757
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Фейк про страту «українського військового», який відмовився воювати

У польському-проросійському телеграм-каналі поширили відео зняте на телефон нібито українського солдата, якого стратили через відмову воювати. Пропагандисти додають, що існує багато таких випадків ― про них просто нібито не говорять. 

Скриншот із польського проросійського телеграм-каналу

Насправді це відео ― постановне. На відео чоловіка, що відмовився воювати, нібито страчують через повішення, однак рук «жертви» не видно ― це вказує на те, що скоріш за все чоловік тримається за щось зверху. Якби це справді було стратою через повішення, а не постановою, то руки чоловіка логічніше було б завʼязати позаду його спини, щоб у нього не було шансів урятуватися. 

Ще одним аргументом на користь того, що це ― постановне відео, є мова нібито українського військового, який «страчує» чоловіка. Він запитує у чоловіка, чи той справді відмовляється воювати, доволі ламаною українською: «Ви відказуєтесь защищати нашу країну?». Своєю чергою, піксельну форму чоловік, який видає себе за «українського військового», міг здобути в бою та використати для подібних пропагандистських цілей.

Це відео є черговою постановою росіян. Раніше ми, наприклад, аналізували такі пропагандистські постановні відео:

Фейк Брехня про те, що українські імена стали найпопулярнішими в Польщі у 2024 році

Проросійські джерела поширюють скриншот нібито із сайту Міністерства цифровізації Польщі за 9 грудня 2024 року зі списком найпопулярніших чоловічих імен у країні. Згідно зі скриншотом, у першій трійці — Тарас, Богдан і Степан. Пропагандисти додають, мовляв, це означає, що українські біженки народжують в Польщі частіше, ніж польські жінки.

Однак це ― відверта брехня, пишуть у проєкті VoxCheck. На офіційному сайті Міністерства цифровізації Польщі немає публікацій зі списком найпопулярніших чоловічих імен за 9 грудня 2024 року. Востаннє міністерство публікувало список популярних імен, які дають дітям при народженні, ще 6 серпня 2024 року. Тоді в трійці найпопулярніших чоловічих імен були Нікодим, Ян та Александр. Водночас у рейтингу були відсутні імена Степан, Тарас і Богдан. 

Зрештою, саме Міністерство цифровізації Польщі вже спростувало інформацію про те, що імена Степан, Тарас і Богдан стали найпопулярнішими в Польщі у 2024 році.

Дещо раніше ми аналізували російський міф про плани Варшави анексувати захід України.

Фейк і його спростування Міністерством цифровізації Польщі. Скриншот треду в соцмережі X

Фейк Фейкове графіті з Зеленським від нібито французького художника OakOak

Російські джерела поширюють нібито скриншоти з сюжету французького медіа TF1 Info щодо графіті французького художника OakOak. На скриншотах помітно графіті із Володимиром Зеленським у вигляді нібито прив’язаного собаки поруч з Емманюелем Макроном і Дональдом Трампом.

Скриншот із російського пропагандистського телеграм-каналу

Насправді такого графіті не існує, про це повідомляють у проєкті VoxCheck. TF1 Info не публікували подібну новину ні на своєму офіційному сайті, ні на своїх сторінках у соцмережах: Х, Facebook, Instagram. Також фото такого графіті немає й на офіційних ресурсах художника OakOak.

На одному зі скриншотів поруч із графіті помітно вивіску салону краси, написану одночасно англійською та корейською мовами. Завдяки інструменту для пошуку геолокації за фото Geo Spy Ai вдалося зʼясувати, що будівля знаходиться в Корейському кварталі Лос-Анджелеса в США (Koreatown). Своєю чергою, Google Maps допомогли знайти точне місце зйомки. Як і слід було очікувати ― такого графіті там немає.

Раніше ми аналізували фейкову інформацію про появу графіті в Маямі із Зеленським у вигляді мухи.

Автор: Віталій Михайлів,

Маніпуляція Дезінформація про те, що McDonalds повертається в Росію

На російських ресурсах поширили інформацію про те, що McDonalds збирається повернутися в Росію. Такий висновок зробили з того, що компанія подала в російське патентне відомство понад 50 заявок на реєстрацію товарних знаків. Йдеться про назви напоїв і страв, а також слогани компанії.

Проте такі висновки ― передчасні, а оновлення компанією власних патентів ніяк не означає, що мережа повернеться в Росію. Про це пишуть у проєкті StopFake. McDonalds оновлює свої торгівельні марки й патенти в Росії, щоб захистити свою інтелектуальну власність і запобігти використанню бренду чи технологій сторонніми компаніями без дозволу. Це дозволяє уникнути недобросовісної конкуренції, коли місцеві бізнеси можуть використовувати впізнаваний бренд для введення споживачів в оману. 

Про намір мережі зберегти за собою право на торгові марки в Росії McDonalds повідомив ще у 2022 році в пресрелізі, де оголосив про вихід з російського ринку: «Компанія має намір розпочати процес «де-Аркінгу» цих ресторанів, що передбачає припинення використання назви, логотипу, брендингу та меню McDonald’s, хоча компанія продовжить зберігати свої торгівельні марки в Росії». Усі свої заклади McDonalds продали новій російській мережі «Вкусно и точка» — хоч і з правом викупити їх назад протягом 15 років. Отже, немає підстав вважати, що McDonalds повертається на російський ринок: сама компанія не робила таких заяв у своїх офіційних каналах комунікації. 

Минулого року росіяни писали про те, що Starbucks і Visa повертаються в Росію. Враховуючи те, що жодна з компаній так і не повідомила про вихід на російський ринок, повернення в Росію McDonalds також видається малоймовірним.

Фейк Брехня про те, що Зеленський нібито придбав віллу за 18 мільйонів євро та будує там підземний бункер

Російські ресурси поширили інформацію, що президент України Володимир Зеленський через підставну компанію Aldorante LTD нібито придбав особняк за 18 мільйонів євро на французькому острові Сент-Бартелемі й розпочав на ділянці будівництво підземного бункера. На думку пропагандистів, президент України готує «план втечі». 

Однак це ― неправда, пишуть у проєкті StopFake. «Новина», яку поширюють у мережі, не містить жодних офіційних документів або першоджерел. До того ж компанія з управління нерухомістю, яка в жовтні 2024 року продала цю віллу, у коментарі журналістам StopFake заперечила, що покупець хоч якось пов’язаний з Україною та спростувала інформацію про будівництво бункера на ділянці. 

Пропагандисти продовжують системно дискредитувати Зеленського та його сімʼю, продукуючи фейки про нібито подібні коштовні покупки. Так, раніше ми спростовували інформацію про такі «нові обʼєкти власності» сімʼї Зеленських: маєток Геббельса, вілла на узбережжі Єгипту, виноробний маєток Стінга та інші.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.