Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

19 Листопада станом на 999 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2537
Фейк
752
Маніпуляція
735
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 7 листопада

У випуску розбираємо нашумілі новини вихідних про «термінову» евакуацію з Києва, феки про те, що Італія відмовилася надавати Україні військову допомогу «через непомірні апетити Зеленського» та ныбито заплановану «асоціацію Польщі та Львівської області».

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк «Шість причин, чому Україна не має вступати до НАТО»

Відео з такою назвою поширюють у мережі. Автором його нібито є European Security & Defence College – орган ЄС, що забезпечує навчання у сфері спільної безпеки. У відео йдеться, що нібито ЄС буде змушений зупинити реформу «зеленої» енергетики, оскільки надані кошти будуть спрямовані на відновлення України; оплачуватиме допомогу Україні від НАТО коштом державних медичних програм;  боротись зі зростальною українською корупцією. Це — неправда.

Як пише Центр протидії дезінформації, European Security & Defence College не є автором цього відео. Також неправдивими є твердження, які поширюють у відео. Вступ України до НАТО та вступ до ЄС не є взаємопов’язаними процесами. До НАТО входять не лише країни ЄС. Тож автори відео маніпулюють причинно-наслідковими зв’язками. 

У Центрі наголошують, що вся інформація, навіть оприлюднена нібито відомими західними інституціями, вимагає ретельної перевірки. 

У такий спосіб пропагандисти намагаються підірвати довіру українців до західних інституцій та налаштувати Захід проти України.

Меседж Історію Одеси переписуватимуть, «витісняючи і змінюючи» її унікальний колорит на «новоукраїнську» реальність

Про таке пишуть анонімні проросійські телеграм-канали. Свідченням меседжу слугує нібито рішення про демонтаж пам’ятника Катерині II. У повідомленнях стверджують, що рішення ухвалено на основі «фіктивного» голосування. Мовляв, Офіс президента дав чітку вказівку меру Одеси Труханову знести пам’ятник, тож останній нібито робить все можливе задля цього.

Насправді монумент, про який ідеться, називається пам’ятником «Засновникам Одеси», а не Катерині як такій. Однак, саме постаттю Катерини, чия кам'яна статуя є центральною фігурою монумента, російська пропаганда найбільше маніпулює. Російський міф про Катерину II як «засновницю Одеси» поширює зокрема й Володимир Путін. 

Власне рішення про демонтаж поки також немає. На сайті Президента України зареєстрували кілька петицій щодо подальшої долі цього монумента. Окремі з них набрали необхідні 25 тисяч голосів. Відповідно до чинного законодавства Володимир Зеленський передав петицію до Одеської міської ради з проханням розглянути відповідно до компетенції. 

Відповідно до розпорядження Одеського міського голови № 404 від 20 вересня 2022 року містяни протягом місяця мали змогу висловити свою думку щодо цього питання. На вибір було запропоновано сім можливих варіантів. У голосуванні взяли участь майже 8 тисяч одеситів. Ще близько 1800 голосів було заблоковано, найімовірніше через проблеми з ідентифікацією. Результати голосування передали до Управління з питань охорони об’єктів культурної спадщини Одеської міської ради для подальшого опрацювання та підготовки проєкту рішення міськради.

Російська пропаганда маніпулює не лише питаннями української культури й історії, а й намагається дискредитувати сучасні демократичні державно-управлінські процеси в Україні.

Фейк В Україні готують закон про «асоціацію Польщі та Львівської області»

На російських інформаційних ресурсах та у соцмережах поширюють повідомлення про те, що в Україні нібито збираються підписати законопроєкт про асоціацію Польщі та Львівської області. У дописах нібито цитують слова Володимира Зеленського про те, що «Польща прийде на українську землю не як окупант, а як брат і союзник», і що «не важливо, хто формально є господарем землі, важливим є добробут та процвітання народу, який живе на ній». Це неправда. 

Жодного законопроєкту про асоціацію Польщі та Львівської області не існує. Цитата Зеленського також була вигадана. Водночас в Україні існує закон, що встановлює права та гарантії для громадян Польщі які перебувають на території України. Закон було розроблено на знак подяки польському народу за солідарність та підтримку України в умовах повномасштабного вторгнення Росії. 

Маніпуляція Війська США воюють в Україні

У соціальних мережах пишуть про те, що нібито американські військові вже перебувають на території України. Користувачі соцмереж пишуть, що нібито Байден «наближає Третю світову війну» або ж «ризикує життям американців, щоб відмити долари платників податків задля збагачення себе, своєї сім’ї та своїх корумпованих союзників». Це — маніпуляція. 

Насправді військовослужбовці США перевіряють доставлення та розподіл зброї в Україні.  Немає жодних доказів присутності бойових сил в країні, зазначають фактчекери Reuters. Під час пресбрифінгу 1 листопада прессекретар Пентагону бригадний генерал Пет Райдер надав подробиці щодо військового персоналу США в Україні. Він сказав, що невеликі групи, які містять персонал посольства, проводять «інспектування» та надають допомогу у сфері безпеки. Їхнє завдання — «відстежити зброю, надану США, і запобігти незаконному її поширенню Східною Європою». Райдер також сказав, що це не слід сприймати як ескалацію участі США у війні, і зокрема зазначив, що американський персонал «не збирається діяти на передовій».

Маніпуляція У записнику, виготовленому в 2021 році, заздалегідь зазначили дату початку російського вторгнення в Україну

У грузинському сегменті соцмереж поширюють відео, на якому відкривають записник з українською символікою та показують, що на сторінці з датою 26 лютого зазначено, що це «День початку російської агресії проти України». Також автор відео наголошує, що записник виготовлений у 2021 році, а повномасштабне вторгнення Росії почалось у 2022 році. Як підсумок зазначають, що цей записник підтверджує, що напад Росії на Україну був заздалегідь спланований Заходом. Це маніпуляція.

Насправді у записнику зазначено початок окупації Росією Криму 26 лютого 2014 року, а не повномасштабного вторгнення — 24 лютого 2022 року. Тож відео, що поширюють у соцмережах — маніпуляція, найймовірніше розрахована на незнання історії російсько-українських відносин. На поширення фейку звернули увагу грузинські фактчекери з MythDetector.

Маніпуляція У Празі пройшли антиурядові мітинги, зокрема проти підтримки України

Минулого тижня у Чехії відбулась третя демонстрація за останні два місяці, яку організували ультраправі, Комуністична партія та маргінальні групи. Серед вимог протестувальників — розпочати переговори з Росією щодо купівлі газу. Для цього, як вони вважають, варто зняти санкції та зупинити постачання зброї до України. Вимагають також забезпечити статус нейтралітету, тобто вихід із НАТО та ЄС. За словами організаторів участь у цих протестах взяли понад 100 тисяч чехів. Це маніпуляція.

Насправді очевидці кажуть, що ця демонстрація була найслабшою, участь у ній взяли не більше ніж 10–20 тисяч осіб. Як пишуть фактчекери проєкту НотаЄнота, за результатами опитування 8 з 10 чехів не підтримують російського вторгнення в Україну. Ба більше, на підтримку України на празькій площі вкотре виходить значно більше демонстрантів, ніж на проросійські мітинги. Ці акції тривають під гаслами «Чехія проти страху» та «Ми можемо впоратися».

Антиурядові мітинги у Чехії організовують проросійські лідери. Один із них — Ладислав Врабель, відомий як «палкий шанувальник Путіна». Напередодні він наголошував на потребі поїхати до Москви й укласти газові домовленості. Врабель неодноразово давав інтерв’ю російським пропагандистським медіа і тішився через псевдореферендуми на тимчасово окупованих територіях України. Фільмування акції проводив чеський відеооператор Жарко Йовановіч, який раніше працював на телеканалі російської армії «Звєзда».

Чеський уряд уже вжив заходів для подолання кризи: обмежив ціни на енергоносії й запустив широку підтримку сімей та окремих осіб, які переживають складні часи через зростання вартості газу. Уряд прем’єр-міністра Петра Фіали займає жорстку позицію щодо вторгнення Росії та є важливим партнером для України. Чеський парламент визнав російський режим терористичним. Також міністр оборони України Олексій Резніков анонсував понад 50 проєктів за участю Чехії для зміцнення української армії. 

Російська пропаганда намагається залишити Україну без допомоги партнерів. Вони систематично поширюють меседжі про те, що іноземні держави нібито відмовляються від підтримки України. Раніше писали про те, що нібито новий прем'єр Великої Британії Ріші Сунак зупинив допомогу Україні через фінансову кризу, а США можуть зрадити Україну.

Фейк У Варшаві зробили 3D графіті з Володимиром Зеленським

У російських телеграм-каналах та соціальних мережах поширюють картинку, на якій зображене 3D графіті з Володимиром Зеленським. Нібито його зробили на одній із центральних вулиць польської столиці. До картинки додають підпис: «У Варшаві знайшли “чорну діру” імені Зеленського». Ця картинка є фейком. 

Для створення фейку використали старе фото до ремонту на перехресті вулиць Злотої та Іоанна Павла II у Варшаві. Як пише Укрінформ, такого графіті мешканці району не бачили. Місцева влада жодних сигналів від жителів про його появу не отримувала. Також в Укрінформі отримали фото зі справжнім виглядом перехрестя, зроблене ввечері 4 листопада.

Джерелом фейку став телеграм-канал російського телеканалу. Це зображення з’явилося там 3 листопада. Далі для поширення використали невеликий телеграм-канал “11 lipca” (11 липня), який ведеться польською мовою. Його створили 2 липня 2022 року – напередодні щорічного відзначення в Польщі 11 липня річниці Волинської трагедії. Звідти фейк поширили телеграм-канали російських пропагандистів. Також картинку поширювали проросійські користувачі Twitter на англомовну аудиторію. 

Російська пропаганда маніпулює історичними проблемами відносин українців і поляків під час Другої світової війни для внесення розбрату в дружні стосунки українського та польського народів. Попри те, що Польща залишається одним з основних та союзників України у війні проти Росії, пропагандисти пишуть, що Польща прагне анексувати частину України. Також російська пропаганда намагається висміювати Володимира Зеленського, для цього зокрема використовували фейкові обкладинки сатиричних журналів; писали, що Зеленський послуговується тими ж методами, що й Усама бен Ладен.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.