Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

19 Листопада станом на 999 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2537
Фейк
752
Маніпуляція
735
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж Влада замовчує реальний стан, тому українці довірятимуть соцмережам, де надають інсайдерську інформацію

Поширюючи такі повідомлення, анонімні акаунти в соцмережах завищують свій вплив на настрої українського суспільства під час війни.

Нібито через те, що влада не розповідає українцям про реальний стан того, до чого вони мусять готуватися і куди рухається Україна, розчарування лише наростатиме. Мовляв, лише альтернативні джерела інформації дають народу відповіді, якою буде реальність і як до неї готуватися, тож українці скуповують різні речі, які допоможуть вижити у разі вимкнення опалення та електроенергії.

Ні президент України Володимир Зеленський, ні мер Києва Віталій Кличко, ні жоден керівник обласної військової адміністрації не приховують, що російська армія здійснює геноцид українського народу та знищує інфраструктуру. Представники влади закликають людей підготувати необхідні запаси та пояснюють, як діяти й де шукати інформацію в разі найгіршого сценарію.

Це означає, що влада не опустила руки, а прораховує різні сценарії для того, щоб витримати і підготуватися. Анонімні канали, які поширюють інсайдерську інформацію, – це одна із тактик російської пропаганди. У критичні дні цими джерелами почнуть розганяти паніку і залякування, які працюють не гірше ракет та є інформаційним терором.

«Детектор медіа» пояснював про те, як не марнувати час на вигадки, які хтось намагається видати за новини і добирати джерела інформації під час війни. 

Фейк Профіль Залужного в інстаграмі допомогли зламати люди керівника Офісу Президента Єрмака

Таку інформацію поширюють проросійські анонімні телеграм-канали. Нібито розсекречення паролів від облікового запису Залужного в інстаграмі – це продовження зливу головнокомандувача Збройних сил України Офісом Президента та особисто Андрієм Єрмаком.

Інстаграм Валерія Залужного не пов’язаний з його професійною діяльністю, там лише діти і родинні фото. Тому називати це «злиттям Залужного», по-перше, некоректно.

По-друге, в Україні війна, Офіс президента і Генеральний штаб Збройних сил України працюють однією командою, між ними немає жодних непорозумінь. Це підтвердив Володимир Зеленський.

По-третє, російські пропагандисти майже від початку війни намагаються «пересварити» Зеленського з Залужним. У серпні Служба безпеки України виявила мільйонну ботоферму, яка поширювала фейки про нібито конфлікт Залужного з Офісом президента.

Росіяни вкидають у соцмережі такі тези, щоб посіяти сумніви щодо влади та армії України та, за словами заступниці міністра оборони України Ганни Маляр, «створити конфлікт усередині військово-політичного керівництва України та всередині суспільства» і «послабити центр прийняття державних рішень та послабити оборонний та наступальний потенціал суспільства».

Меседж Глобальний наступ розпочнеться наприкінці листопада

 У зв’язку з тим, що Росія зараз програє у війні проти України, пропагандисти вкидають в інформаційний простір тези про глобальний наступ.

За однією з версій, він мав би розпочатися на початку листопада, і тоді Росія почне воювати на повну потужність. Останнім часом пропагандисти перенесли наступ на кінець місяця.

Мовляв, у Росії підготують резерви та почнуть «витягувати на фронт все те, що так довго готували й розробляли». У такий спосіб російська пропаганда намагається залякати українців і приховати власні невдачі на фронті, принизливі відступи й те, що перемога Росії у цій війні нереальна.

Також пропагандисти перекривають історіями про міць російської армії реальну картину, що мобілізовані росіяни не мають мотивації воювати проти України, вони вчиняють суїцид, не доїхавши до фронту, а коли потрапляють в Україну, то шукають способів, як здатися у полон.

У лютому Росія уже планувала взяти Київ за три дні. Зазнавши поразки, російські військові почали завдавати авіаударів по населених пунктах і українській енергетичній інфраструктурі.

Ядерний та продуктовий шантаж світу і російський геноцид українського народу – це те, що «так довго готували і розробляли» росіяни, щоб не визнавати неминучого програшу Росії.  

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.