Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

10 Листопада станом на 990 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2512
Фейк
749
Маніпуляція
734
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк ЗСУ нібито захопили торговий центр у Харкові та перетворили його на військову базу

Пропагандисти поширюють інформацію, що під час ракетного удару Росії по Харкову було уражено об'єкти націоналістичного батальйону «Азов», зокрема торговий центр, де військові нібито організували свою базу. Втім це - фейк.

Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Вони зʼясували, що це типовий прийом російської пропаганди. Росія цілеспрямовано атакує цивільні об'єкти в Україні, здійснюючи акти терору. Щоразу, коли російська ракета вражає лікарню, школу, торговий центр або поштове відділення, пропагандисти заявляють, що це був «військовий об'єкт» або «база Азову».

У такий спосіб окупанти намагаються перекласти відповідальність на Україну, стверджуючи, що «ЗСУ використовують цивільні об'єкти та населення як "живий щит"».

Насправді, 1 вересня російські терористи навмисно завдали ракетного удару по торговому центру, Палацу спорту та одному з відділень «Нової пошти» в Харкові. За словами мера міста Ігоря Терехова, внаслідок обстрілу цих об'єктів постраждало 44 людини, серед них семеро дітей, найменшій дитині всього три місяці.

Конспірологічні теорії Як конспірологи пояснюють події в Україні й світі: Теорія «ЛГБТ-хімікатів»

Теорія змови про «ЛГБТ-хімікати» стверджує, що певні хімічні речовини, які додаються до продуктів харчування, водопостачання або вакцин, нібито мають здатність змінювати сексуальну орієнтацію людини, роблячи її гомосексуальною або бісексуальною. Зазначається, що ці хімікати навмисно розповсюджуються урядами або міжнародними організаціями з метою зменшення народжуваності або контролю над населенням. Прихильники цієї теорії змови часто використовують терміни на кшталт «гей-бомби» або «фторидизація» для опису таких речовин.

Немає жодних науково обґрунтованих доказів, які підтверджували б існування хімічних речовин, здатних змінювати сексуальну орієнтацію людини. Сексуальна орієнтація є складним феноменом, що формується під впливом генетичних, біологічних, психологічних і соціальних чинників. Наукове співтовариство широко визнає, що немає хімікатів, які могли б суттєво впливати на орієнтацію.

Медичні організації, такі як Американська психіатрична асоціація (APA), заперечують можливість «впливу хімікатів» на сексуальну орієнтацію. Вони наголошують на тому, що сексуальна орієнтація не піддається змінам через зовнішні впливи такого типу. Ця теорія змови побудована на маніпуляції страхом і упередженнями людей щодо ЛГБТ-спільноти. Замість реальних фактів, її прихильники використовують емоційні аргументи та фальшиві дані, щоб викликати паніку й недовіру до наукових і медичних установ.

Російська пропаганда використовує теорію змови про «ЛГБТ-хімікати» для кількох цілей. Вона намагається створити образ західних країн як таких, що навмисно розповсюджують небезпечні речовини, щоб зруйнувати традиційні цінності та суспільний лад. Це сприяє підриву довіри до західних урядів і міжнародних організацій. Російська пропаганда традиційно виступає проти ЛГБТ-прав, використовуючи такі теорії змови для дискредитації ЛГБТ-спільноти та посилення гомофобії в суспільстві. Пропаганда активно використовує цю теорію для підтримки націоналістичних настроїв, представляючи Захід як загрозу традиційним цінностям і культурній ідентичності.

Автор: Артур Колдомасов,

Викриття Нові вигадки росіян про події на Курщині

Центр протидії дезінформації продовжує відстежувати російський інформаційний простір і викривати нові фейкові новини та маніпуляції, які ворог поширює щодо подій у Курській області.

ЦПД зафіксував чергову хвилю дезінформації навколо таких тем:

«Розстріли своїх». Щоб підірвати бойовий дух українців та дискредитувати ЗСУ, російська пропаганда розповідає, нібито українські командири у Курській області розстрілюють своїх підлеглих за відмову виконати наказ.

«Атака на пенсіонерів». Пропагандисти створили сюжет про роботу бойових медиків на Курщині, де йдеться про порятунок двох пенсіонерів після нібито атаки українського дрона на їхнє авто. Однак у сюжеті показано лише надання допомоги пораненим російським військовим, а не пенсіонерам.

«Геноцид». Російська пропаганда продовжує поширювати «свідчення очевидців» про «воєнні злочини українців» у Суджі на Курщині. У відео «очевидці» розповідають про «українських нацистів, які розстрілюють усіх без розбору» та нібито прагнуть винищити російський народ. Операція на Курщині триває майже місяць, але жодних доказів цих «звірств українців» так і не було надано.

«Мародерство на Курщині». Поширюється відео україномовного блогера, який стверджує про масове мародерство у Курській області, посилаючись на повідомлення від пораненого українського військового. Ця інформаційна операція націлена на українську аудиторію, щоб посіяти сумніви щодо дій нашого військового керівництва. У відео використовуються наративи, які вже давно активно просуваються російською пропагандою, – про те, що курська операція є «змовою», а бійцям ЗСУ слід воювати не на Курщині, а на Донбасі.

Маніпуляція Foreign Affairs нібито написав, що Курська операція змінила «баланс виснаження» не на користь України

Пропагандисти в анонімних телеграм-каналах стверджують, що Курська операція нібито змінила «баланс виснаження» не на користь України, оскільки вона буцімто не має резервів для відповіді на російські прориви та відчуває брак боєприпасів. Мовляв, про це пише видання Foreign Affairs. Вони порівнюють її з іншими битвами, де Україна, за версією агітпропу, зазнавала великих втрат, і прогнозують, що тривала позиційна війна може підірвати громадську підтримку. 

Однак ця інформація є спотворенням і маніпуляцією на основі змісту статті з Foreign Affairs, і є частиною ширшої дезінформаційної кампанії, спрямованої на деморалізацію українського суспільства та зменшення міжнародної підтримки України.

Насправді ж, маніпулятивні витяги, які підкреслюють нібито слабкість України, вирвані з контексту, щоб створити помилкове враження про ситуацію на фронті та здатність української армії протистояти російським силам. Згадані операції, такі як битва за Бахмут чи контрнаступ у Запорізькій області, були важливими етапами у протистоянні російській агресії. Хоча вони дійсно були складними та вимагали значних ресурсів, вони мали стратегічне значення і були частиною більш широкої оборонної та наступальної стратегії України.

Пропагандисти поширюють такі меседжі з кількох причин. Один із ключових аспектів цієї дезінформації полягає в тому, щоб знизити моральний дух українського суспільства, створюючи враження, що оборона України нібито безперспективна, а втрати невиправдані. Росія також намагається посіяти сумніви в західних країнах щодо ефективності допомоги Україні, щоб зменшити військову, фінансову та політичну підтримку. Пропагандисти прагнуть представити Росію як більш потужного і досвідченого противника, щоб примусити Україну до поступок або припинення бойових дій на російських умовах. Ці меседжі спрямовані на послаблення України як зсередини, так і через міжнародну ізоляцію, тому їх необхідно розглядати критично і викривати, спираючись на перевірені джерела інформації.

Викриття Так звані «КСОРС» у якості інструменту російської пропаганди

Так звані «Координаційні Ради Організацій Російських Співвітчизників» або «КСОРС» діють у багатьох країнах світу. Це російська ініціатива, спрямована на об'єднання та зміцнення спільнот, заснованих російськими емігрантами за кордоном. У дослідженні команди ЦГЦ Фонду Притули представлено деанонімізацію 92 керівників «КСОРСів» із коротким описом їхньої діяльності, причому перший матеріал присвячено Європі.

В деяких країнах діяльність «КСОРС» вже заборонена або обмежена, як у США, Швеції та Україні. Дослідження надає обґрунтування для розгляду заборони їхньої діяльності й в інших країнах.

Кожен «КСОРС» заявляє, що їхньою головною метою є «зміцнення зв'язків співвітчизників з історичною Батьківщиною». Однак установчі документи також містять інші пропагандистські цілі, такі як:

  • підтримка зусиль співвітчизників у просуванні «об'єктивного образу Росії» в громадському житті країни перебування;
  • популяризація досягнень російської культури та історії, традицій і звичаїв народів Росії за допомогою всіх доступних інформаційних ресурсів;
  • сприяння розвитку російськомовних медіа в країні перебування;
  • поширення інформації про досягнення багатонаціональної культури Росії.

Більшість «КСОРСів» не мають юридичного статусу. Це прописано в їхніх принципах як окремий пункт: «КСОРС є громадським інститутом, бажано без створення юридичної особи».

«КСОРСи» активно використовуються для поширення російської пропаганди серед іноземців з метою формування позитивного сприйняття Росії та її дій. Однією з офіційних цілей діяльності є «активне залучення молоді», що є основним засобом впливу. Керівники цих об'єднань здебільшого підтримують політику Путіна. Деякі «КСОРСи» передавали «гуманітарну допомогу» на окуповані Росією території під час повномасштабного вторгнення.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.