Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

13 Листопада станом на 993 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2520
Фейк
750
Маніпуляція
734
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж Розвінчуємо маніпуляцію, що Україна прагне «повернути увагу» світової спільноти через Курську операцію

У анонімних телеграм-каналах розкидаються теоріями, буцім Володимир Зеленський «розпочав» Курську операцію, аби вкотре привернути увагу світової спільноти до України. Мовляв, Володимир Зеленський поступово втрачає підтримку своїх стратегічних партнерів. При цьому посилалися нібито на матеріал від Financial Times у якому ідеться про «програшну ситуацію» навколо Курщини з боку українського війська. 

«Курська операція змінює «баланс виснаження» не на користь України, оскільки вона уже програє», — кажуть пропагандисти. 

Українські війська прорвали російський кордон на Сумщині у вівторок 6 серпня. 12 серпня президент Зеленський уперше прямо написав, що Україна проводить операцію в Курській області Росії. 12 серпня Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський повідомив, що Україна контролює майже 1000 км² Курщини. Станом на 21 серпня під контролем України перебувають 93 населені пункти Росії. 

Теза про «повернути увагу» — чергова спроба пропагандистів виправдати українську операцію на території Курської області Росії. Адже у такий спосіб фейкороби шукають обгрунтування дій України й водночас зберегти внутрішні настрої населення. 

До того ж у матеріалі The Financial Times взагалі не сказано, що операція ЗСУ на Курщині якось «катастрофічно» вплинула на обороноздатність України. У статті підкреслюють, що через Курську операцію українським військовослужбовцям на Донбасі доводиться нормувати кількість боєприпасів, а солдати «можуть стикнутися з іще більш тривалим перебуванням на фронті без ротації». При чому, це висновок самих авторів видання, тобто припущення.  

Читайте ще: США начебто причетні до операції в Курській області

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Фейк про українських біженців у Вроцлаві, які нібито створили графіті «Батько наш Бандера — діти, не вчіться польською, а вчіть українську»

У анонімних телеграм-каналах, зокрема у пропагандистському каналі Niezależny Dziennik Polityczny, поширюють так зване графіті, яке буцім намалювали українські біженці в одному із польських міст. На зображенні можна побачити червоно-чорний прапор та надпис «Батько наш Бандера». На іншому фото — текст: «… діти, не вчіться польською, тільки українською». У повідомленнях переконують, що світлини зроблені на одному місці. 

Однак, скориставшись зворотним пошуком в Google, вдалося встановити, що світлини із «графіті» публікували лише в проросійських сегментах соцмереж. При чому, вперше опублікували фото 5 днів тому станом на 2 вересня 2024 року. До цього жодне поважне польське медіа, враховуючи місцеві організації, не виходили з такими новинами. Отже, найбільш імовірно, що це фото підробили за допомогою спеціальних редакторів. 

Нагадаємо, що Niezależny Dziennik Polityczny – фейковий ресурс, створений виключно для поширення вигідних Росії пропагандистських меседжів. 

Ми неодноразово документували фейки, які стосуються підробних графіті, обкладинок іноземних журналів / шпальт газет або ж рекламних роликів. У такий спосіб пропагандисти прагнуть показати, що їхню риторику (наприклад, що Зеленського ненавидить увесь світ) також повторюють на Заході. Так у читачів може скластися враження, що громадськість справді незадоволена Україною. І надто, коли автори використовують елементи масової культури, натякаючи, що люди глузують із ситуації в Україні та що український порядок денний для Європи — привід посміятися.

Зрештою, так агітпроп лишень намагається представити українських біженців як злочинців або терористів, як культурну та економічну загрозу ЄС — для того, аби зменшити підтримку України. Про це ми згадували у власному дослідженні. Російська пропаганда від початку великої війни в Україні намагається дискредитувати біженців, які вимушено покинули Україну, щоби врятувати своє життя.

Пропагандисти регулярно поширюють фейки про них; називають біженців утриманцями; стверджують, що вони виїхали за кордон не задля безпеки, а заради наживи; вони розносять різні хвороби тощо. Це потрібно пропагандистам, щоб застовпити думку, що українці — поганці, які не цінують допомогу, яку надають їм мешканці інших країн; користуються добротою мешканців інших країн.

Наприклад, нещодавно ми повідомляли, що аноніми поширювали підробний сюжет нібито французького видання Le Figaro у якому йшлося про «українського біженця-вбивцю».

Фейк Розвінчуємо брехню, що українська влада "підтвердила" вивезення дітей під виглядом евакуації, щоб продавати їх у рабство або на органи

Телеграм-аноніми посилаються на слова заступниці глави МВС України Катерини Павліченко, яка розповіла про те, що у жителів Сумської області нібито забиратимуть дітей за відмову від евакуації. При цьому у самому пропагандистському дописі додають, мовляв, у такий спосіб українська влада під виглядом евакуації вивозить дітей для продажу в рабство або на органи.

Аналітики VoxCheck пояснили, що у дописі не наводять жодних доказів, що дітей продають. Звинувачення у продажі дітей в рабство та на органи — це безпідставні тези, якими Росія лишень намагається залякати жителів прифронтових територій.

Евакуацію з 5-кілометрової зони вздовж кордону з рф на Сумщині оголосили ще у липні 2023 року. У березні 2024 року також розпочалась примусова евакуація дітей з трьох населених пунктів, а вже у квітні це розпорядження поширилось на дві громади Сумщини. Впродовж травня–червня обов’язкову евакуацію оголосили ще у кількох населених пунктах.

Батьки не мають права відмовитись від евакуації дітей. Батьки, які відмовляються від евакуації, можуть нести адміністративну або кримінальну відповідальність за невиконання ними обов’язків щодо виховання дітей. У випадку доведення порушення ст. 166 Кримінального кодексу України (злісне невиконання батьками, встановлених законом обов’язків по догляду за дитиною) за рішенням суду або органу опіки дитину можуть передати іншим родичам за їхнім бажанням, якщо таких немає — органу опіки та піклування. У виняткових випадках при безпосередній загрозі для життя або здоров’я дитини орган опіки та піклування або правоохоронці можуть прийняти рішення про негайне відібрання дитини без позбавлення батьківських прав або про позбавлення їх батьківських прав.

Проте в цьому випадку пріоритетом є безпека дітей, а не покарання батьків. Тож правоохоронці та місцева влада намагаються переконати батьків або інших опікунів виїхати з дітьми. 

«Чорна трансплантологія» в Україні ― це конспірологічна теорія, яку росіяни розвивають уже десятиліття. Постійне повернення до теми свідчить про її важливість для Росії. Ці повідомлення просувають як на внутрішню, так і на міжнародну авдиторію. 

Читайте ще: Як і навіщо Росія використовує тему «чорної трансплантології» в Україні

Маніпуляція Меседж Українські військові евакуюють місцевих жителів, аби потім «грабувати» їхні будинки

У проросійських телеграм-каналах поширюють відео, як нібито військовослужбовець ЗСУ примусово евакуює жителів Вовчанська, аби «потім безперешкодно пограбувати їхні оселі».

Аналітики VoxCheck пояснили, що влада Харківської області оголосила евакуацію з Вовчанська саме через постійні російські обстріли та загрозу окупації. Крім того, на відео не військовослужбовець ЗСУ, а співробітник Національної поліції.

Саме уривок, який поширюють поплічники Кремля, є частиною відео про евакуацію з Вовчанська, який опублікувала 23 травня 2024 року на своєму ютуб-каналі ведуча «24 каналу» Андріана Кучер. У ньому зображена, зокрема, евакуація родини з дитиною, яка не хотіла виїжджати. Врешті, вони погодилися тимчасово покинути місто.

Батьки не можуть відмовитися від евакуації дітей. Інакше вони можуть нести адміністративну або кримінальну відповідальність за невиконання ними обов’язків щодо виховання дітей. Проте в цьому випадку пріоритетом є безпека дітей, а не покарання батьків. Тож правоохоронці та місцева влада намагаються переконати батьків або інших опікунів виїхати з дітьми. Власне, і це зображено на відео — правоохоронець пояснює батькам, чому потрібно виїжджати. 

10 травня 2024 року російська армія розпочала наступ на півночі Харківської області. У звʼязку із загрозою життю і здоровʼю місцевим жителям, того ж дня з міста пришвидшилася евакуація населення

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.