Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

28 Листопада станом на 1008 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2553
Фейк
762
Маніпуляція
742
Меседж
536
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Зеленський не вірить у перемогу, тому боїться оголошувати контрнаступ

Таке повідомлення поширюють у російському сегменті фейсбуку та російських медіа, які транслюють прокремлівську риторику. Як доказ вони цитують статтю «Що сталося з українським генералом Валерієм Залужним» Стефана Браяна, розміщену на сайті Asia Times. Зеленський начебто сумнівається, попри оснащеність ЗСУ американським і європейським озброєнням, включно з танками «Леопард», «оскільки Україна не зможе вести битву в повітрі, а західне озброєння може погано працювати через збої в сигналах», як зазначають у статті. Це — маніпуляція.

На кейс звернули увагу фахівці Stop Fake, які зазначають, що ця стаття в Asia Times «є відвертою маніпуляцією». Автор статті Стефан Браян поширює фейк російської пропаганди про головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, який нібито кудись зник. Раніше «Детектор медіа» спростовував цю інформацію.

Також Браян пише, що США нібито тиснуть на Зеленського, аби він починав контрнаступ, а далі додає, що «згідно з чутками», в Україні триває боротьба між цивільними та військовими лідерами. Думки, викладені в статті, поширюють російські наративи.

«Детектор медіа» з’ясував: 13 травня 2023 року в інтерв’ю італійським медіа Зеленський заявив, що питання про контрнаступ є найпопулярнішим в Україні, проте президент не може розголошувати деталі, аби не нашкодити.

А 29 травня президент написав у своєму телеграм-каналі: «Щойно завершив Ставку. Важливі питання. Важливі рішення. Головне – терміни. А найголовніше – щодо термінів є відповіді».

Російські пропагандисти продовжують поширювати наративи про майбутній контрнаступ України, який нібито приречений на провал. Так агітпроп намагається деморалізувати українських військових, дискредитувати Володимира Зеленського та посіяти зневіру серед українців. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк, що військові експерти НАТО впевнені у провалі контрнаступу українських військових, а також що Захід нібито готується до програшу України у війні.

Фейк Соціальна реклама в Україні закликає школярів іти в армію, а не вступати в університети

Кремлівські пропагандистські медіа та анонімні телеграм-канали поширюють інформацію про нібито оголошення в Україні з написом «Вступити в ЗСУ», де нижче закреслена абревіатура ЗВО (заклад вищої освіти). Також в оголошенні є напис «Бути студентом на Росії або бути захисником в Україні», рожева емблема Збройних сил України та номер телефону. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту VoxCheck. Номер, зазначений на фото (0 800 507 028), належить Силам територіальної оборони ЗСУ, а не Збройним силам України. Також фахівці звернулися по коментар до Сил ТрО ЗСУ, які розповіли, що «в жодній зовнішній рекламі в Україні на замовлення Сил ТрО таких меседжів немає».

Також це оголошення не знайшли за пошуком в Google Images. Проте такий малюнок можна знайти на сайті стокових фото, а також через VPN на забороненому в Україні Yandex Images. В українських інтернет-магазинах також можна знайти картини за номерами та постери з цим малюнком. А щодо заклику вступати до лав української армії, то його розмістили на офіційній фейсбук-сторінці Збройних сил України у форматі відео.

Російські пропагандисти систематично поширюють фейки про мобілізацію в Україні. У такий спосіб агітпроп намагається деморалізувати українців та переконати їх у тому, що воювати нікому, армія слабка й Україна не переможе. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк, що в Україні мобілізують собак, а в українських університетах проводять масову мобілізацію студентів.

Фейк Україна може вступити в НАТО, якщо відмовиться від захоплених Росією територій

Кремлівські пропагандистські медіа поширюють інформацію, що Україна може вступити в НАТО, якщо відмовиться від повернення тимчасово окупованих територій. Про це нібито йшлося в статті американського видання The New York Times, яку написав кореспондент Стівен Ерлангер. Це — фейк.

Фахівці проєкту Stop Fake проаналізували статтю The New York Times, на яку посилаються пропагандисти. Вони з’ясували, що в статті немає згадок, що НАТО висунуло якісь вимоги Україні. Стівен Ерлангер написав матеріал, у якому розмірковує про можливість вступу України в НАТО без тимчасово окупованих територій та проводить паралелі з Німеччиною у 1955 році. Тоді до Альянсу приєдналася Федеративна Республіка Німеччина, а в 1990 році — колишня Німецька Демократична Республіка. Тобто це відбулося після возз'єднання Німеччини 3 жовтня 1990 року.

Разом з тим, журналіст пише, що тему цілісності України не буде знято з порядку денного, а експерти, яких він опитав, наголошують, що припинення вогню — невдале рішення, оскільки в такому разі війна може початися знову через деякий час.

Російські пропагандисти систематично поширюють інформацію, що західні партнери не хочуть допомагати Україні та не хочуть бачити її в НАТО. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк, що Україну не чекають в НАТО.

Автор: Марина Крижня,

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «паралельний імпорт»

Низка великих компаній припинила свою роботу в Росії у відповідь на її агресію проти України. Серед них — виробники одягу, електроніки, популярні фастфуди. Цей крок у поєднанні з санкціями змусив росіян стояти в чергах в останні дні перед закриттям на території Росії магазинів H&M, Zara, Ikea тощо. Однак «імпортозаміщення», яким так люблять хизуватись кремлівські політики, не може покрити потреб і створити гідні альтернативи для іноземних брендів. Тому росіяни вдаються до «паралельного імпорту».

«Паралельним імпортом» є закупівля та продаж товарів іноземних брендів без їхньої згоди. Зазвичай такі товари купують через китайський AliExpress, а потім продають через російський аналог Wildberries. Фактично, це є крадіжкою, оскільки порушує як мінімум питання авторського права на той чи інший продукт. Крім того, це ставить бренди в незручне становище — їхні товари продають у країні під санкціями без їхнього відома. Такий прийом також допомагає обходити росіянам санкції, що є незаконним. Пропагандисти не можуть назвати це «крадіжкою» у прямому ефірі, тому і вживають фразу, що звучить розумно та офіційно. 

Так агітпроп прагне завуалювати нелегальні дії Росії. Крім того, намагаючись пояснити причину цього, вони можуть вдаватися до віктимізації росіян. Мовляв, саме вони є «справжніми жертвами» цієї війни, у яких забрали все найцінніше. Втім, вихід іноземних брендів з російського ринку є адекватною відповіддю на російську агресію проти України, оскільки замість того, щоб працювати над покращенням своєї економіки та промисловості, Росія витрачає кошти на ведення війни проти країни-сусідки за мовчазної згоди свого суспільства. 

Фейк Велика Британія підбурює Київ здійснювати теракти на території Росії

Кремлівські пропагандистські медіа поширюють інформацію, що Лондон нібито підбурює Київ «до нападів на цивільні об'єкти та мирних жителів у межах російських кордонів». Агітпроп посилається на міністра закордонних справ Великої Британії Джеймса Клеверлі й пише, що він готовий узяти на себе відповідальність «за завдані громадянам Росії збитки та страждання, а також за небезпечну ескалацію конфлікту». Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту Stop Fake. Згідно з 51-ю статтею статуту ООН про право на самооборону, Україна, відбиваючи російську агресію, не повинна обмежуватися завданням ударів по російських об’єктах виключно на своїй території. Відповідно до міжнародного права та законів ведення війни, законні цілі України для протистояння російській агресії — військові об’єкти на території Росії, наприклад, аеродроми. Саме про це говорив міністр закордонних справ Великої Британії. «Україна захищається від нічим не спровокованого російського нападу», — зазначив Джеймс Клеверлі.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються дискредитувати західних партнерів та залякати весь світ війною. Також вони намагаються перекласти відповідальність за вторгнення та російські злочини на жертву. Раніше «Детектор медіа» пояснював меседж, що Україна — країна-терорист, а також розповідав про маніпуляції, що Україна нібито шантажує західних партнерів терактами, якщо вони припинять постачати зброю.

Фейк Італійські медіа частково підтвердили, що з України йде радіоактивна хмара

У російських телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику, поширили інформацію, що італійські ЗМІ нібито підтвердили інформацію про радіоактивну хмару й що вона прямує з України в Польщу. Також вони зазначають, що хмара утворилася внаслідок вибуху складу боєприпасів зі збідненим ураном. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту VoxCheck. В італійській газеті «Metro» 20 травня опублікували заяву Миколи Патрушева, секретаря ради безпеки Росії, про поширення радіації. Проте далі навели позицію Національного агентства з атомної енергії Польщі, яка стверджує, що радіаційної загрози немає, усі показники в нормі.

Російські пропагандисти вже не вперше поширюють фейки про радіаційну загрозу з боку України. У такий спосіб агітпроп намагається залякати українців та західних партнерів, а також переконати в тому, що західна зброя не допомагає, а тільки погіршує ситуацію. «Детектор медіа» спростовував фейки про те, що на Європу нібито насувається «радіоактивна хмара», яка виникла внаслідок знищення боєприпасів в Україні.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.