«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.
23 Січня станом на 1064 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:
2650
Фейк
800
Маніпуляція
758
Меседж
544
Викриття
Подкаст
«Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 28 жовтня
У випуску розбираємо такі маніпуляції та фейки: німецькі військові відмовляються служити в армії "через війну в Україні", 58% американців виступають "проти надання допомоги" Україні, Польща проводить "приховану мобілізацію". А також про те, як представник російського міністерства оборони у прямому ефірі проговорився, про те, що дрони-камікадзе, якими Росія обстрілює Україну, насправді є іранськими.
Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.
Фейк
Турецька компанія відмовилася будувати завод з виробництва Bayraktar в Україні
Десятки російських
ЗМІ та анонімних телеграм-каналів поширило інформацію про те, що турецька
компанія Baykar Makina відмовилася від планів будувати в Україні завод, що мав
виробляти безпілотники Bayraktar. Першоджерелом цього твердження був
телеграм-канал «Резидент» та російський «воєнкор» Поддубний, з’ясував StopFake. Жодних доказів цієї «інформації» жодні
російські ЗМІ не навели.
Але сьогодні, за
два дні після появи фейку його спростував
сам генеральний директор компанії Baykar
Makina Халук Байрактар. Він стверджує, що вже існують остаточні домовленості, і
завод буде побудований за два роки.
Російська
пропаганда постійно намагається дискредитувати БПЛА «Байрактар» не лише через його бойові
якості, а ще й через те, що він став символом спротиву українців російській
агресії – йому навіть присвятили пісню.
Викриття
Всі фото, що начебто доводять створення Україною «брудної бомби», не мають стосунку до України
Під час свого брифінгу
начальник військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту ЗС РФ
генерал-лейтенант Ігор Кирилов він показав слайди з фото, які начебто мали довести, що Україна створює «брудну бомбу». Наступного дня одне з
фото впізнали, як фото радіоактивних речовин
зі Словенії – воно було зроблено у 2010 році та належало Словенському агентству з радіоактивних відходів (ARAO). Про це повідомив Уряд Словенії в Twitter.
Однак виявилося, що й решта світлин з цієї презентації не мають жодного стосунку до України. Це з’ясували
директор з розслідувань Центру інформаційної стійкості Бенджамін Стрік та засновник
Bellingcat Еліот Хіггінс. Ще й надто: на двох фото – російські дослідницькі об’єкти,
які міністерство оборони Росії видає за «науково-дослідні
реактори» України. На одній фотографії – Білоярська атомна електростанція імені
Курчатова, що у Свердловській області, на іншій — Новосибірський завод
хімконцентратів, який спеціалізується з випуску ядерного палива для
енергетичних і дослідницьких реакторів.
На фото, підписаній як «Харківський фізико-технічний інститут, Інститут ядерних досліджень при Національній академії наук у Києві - термоядерні установки "Ураган", реактор BBP-M"», зображено російський реактор, розташований у Петербурзькому інституті ядерної фізики Костянтинова. При цьому на знімку знято момент, коли особисто Володимир Путін по відеозв'язку давав старт енергозапускання реактора.
Решта світлин не менш цікаві:
на одній з них – художній сирійський державний фільм про «фальшування хімічних атак з боку “Білих касок”» Російська пропаганда вже використовувала ці
кадри саме для доказу того, що у «Білих касок» є власний кіномайданчик для
знімання «фейків» - хоча фактчекери швидко
з’ясували, що це кадри з художнього проасадівського фільму. Ще один кадр на згаданих слайдах – паніка в Нью-Йорку 11 вересня.
Нарешті, останній кадр – примусове переміщення
сирійців з Дамаска, яке організовували саме російські війська.
Фейку про «брудну бомбу»,
створеному Росією, не повірили у світі. Детальніше про те, що таке «брудна
бомба» і навіщо Путіну такий фейк – читайте тут.
Повідомлення такого змісту поширюють у соціальних мережах. У них ідеться про те, що у статті турецького видання Daily Sabah пишуть, що США невдовзі можуть зрадити Україну у війні з Росією задля власного зиску. Мовляв, США хочуть кинути Україну напризволяще. Проте — це фейк.
На кейс звернули увагу фактчекери проєкту VoxCheck. Вони з‘ясували, що насправді видання не цитувало офіційну позицію влади Туреччини, а в колонці автор висловлює лише свої припущення. Колумніст критикував політику США й аналізував її можливий вплив на Туреччину.
Проте у тексті не згадувалося про те, що США збираються зрадити Україну й кинути її напризволяще.
Такі фейки потрібні пропагандистам задля створення видимості того, що невдовзі великі західні партнери України відмовлятимуть їй у підтримці, й Україна залишиться без допомоги у війні проти Росії.
Таку інформацію поширюють прокремлівські ЗМІ. У повідомленнях ідеться, що Польща розпочала приховану мобілізацію, й про це нібито свідчить розгортання програми «Тренуйся зі збройними силами». Пропагандисти стверджують, що ця програма нібито покликана захопити Львів та повернути його Польщі. Проте як і мобілізація, так і захоплення Львова — фейк.
Як стверджують фактчекери StopFake, ця програма є просоціальною ініціативою Міністерства національної оборони та Війська Польського. Її мета — розвиток навичок виживання у разі надзвичайної ситуації чи кризи. Також програма має на меті підвищення рівня безпеки та впевненості у собі цивільного населення Польщі.
Згідно з проєктом, із 8 жовтня по 26 листопада щосуботи у 17 військових частинах у Польщі відбуватимуться одноденні тренінги для всіх охочих громадян Польщі віком від 18 до 65 років. Учасники під час тренінгу зможуть освоїти базові військові навички: поводження зі зброєю, стрілянина, рукопашний бій, орієнтація на місцевості без GPS, виживання в польових умовах, надання першої долікарської допомоги.
Пропагандисти вкотре просувають меседж про захоплення Польщею Західної України, щоб залякати українців та дестабілізувати ситуацію й у тилу.
Маніпуляція
58% американців виступають проти надання допомоги Україні
Таку інформацію поширюють російські пропагандисти. У повідомленнях йдеться, що американське суспільство ніби виступає проти надання допомоги Україні. Мовляв, про це свідчать результати опитування, які надала аналітична компанія Morning Consult газеті The Hill. Нібито більшість респондентів рішуче проти надавати допомогу. Проте це — маніпуляція.
Як повідомляє Центр протидії дезінформації, в оригінальній версії опитування респондентів запитали, чи США «має зобов’язання» та чи «несе відповідальність за допомогу Україні», а не чи виступають вони проти надання допомоги Україні. Проте російська пропаганда трактує результати опитування на свій лад: каже, що «американці висловились проти».
За допомогою подібних маніпуляцій пропагандисти підживлюють наратив про те, що Захід припиняє надавати допомогу Україні, щоб вкотре залякати українців та наголосити на тому, як нібито весь світ втомився від війни. Мовляв, Україна невдовзі залишиться без жодної допомоги, адже всі втратили інтерес до війни, яку розв’язала Росія на території України.
Маніпуляція
Німецькі військові відмовляються служити в армії через війну в Україні
Інформацію поширюють у соціальних мережах, зокрема пропагандистський ресурсом “РИА Новости”. У повідомленнях ідеться, що з початком війни в Україні дедалі більше солдатів нібито хочуть звільнитися зі служби. Буцімто таку інформацію опублікувало німецьке видання “Der Spiegel”. Проте це — маніпуляція.
Насправді як повідомляють аналітики The Insider, видання справді опублікувало матеріал про німецьку армію, однак там ішлося про інше. Цьогоріч кількість осіб, які відмовляються від військової служби з особистих міркувань, у Німеччині значно збільшилася, але загалом вона залишається на низькому рівні. Згідно з заявою, кількість відмов збільшилася з 209 у 2021 році загалом до 810 за перші вісім місяців 2022 року. Проте у тексті не згадували про війну України з Росією та не називали її причиною зменшення кількості охочих служити в німецькій армії.
За офіційною інформацією, у 2021 році чисельність бундесверу (армії) спільно з резервом становила 183 725 осіб, тобто подали рапорти про звільнення та заяви про відмову від служби близько 0,4% солдатів та підготовлених резервістів.
Пропагандисти поширюють таке, аби переконати всіх у тому, що російська армія — найсильніша та її всі бояться. Мовляв, навіть німецька армія не хоче служити на своїх територіях, бо відчувають загрозу від російської армії.
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.