Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

29 Квітня станом на 1160 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2733
Фейк
817
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Новий аналіз посилення інформаційного впливу Росії в Африці

Африка дедалі більше перетворюється на арену геополітичного протистояння, і особливо помітно це в інформаційному просторі. Як свідчать результати третього звіту Служби зовнішньополітичної діяльності ЄС (EEAS) про загрози іноземних інформаційних маніпуляцій та втручання (FIMI), Росія суттєво розширила свої операції з дезінформації на континенті, використовуючи довгострокову, багаторівневу стратегію, що глибоко інтегрується в місцеві медіаландшафти. Про це повідомили у проєкті EUvsDisinfo.

Після призупинення мовлення державних російських каналів RT і Sputnik у Європейському Союзі у 2022 році, Росія переорієнтувала свої зусилля, використовуючи зміни в політичній ситуації на континенті й позиціонуючи себе як альтернативу Заходу. Як зазначено у звіті, Москва «не забула про Європу, але перекинула маніпулятивні ресурси в Африку, адаптувавши свої тактики для глибшого впливу».

Африканська стратегія Кремля

На відміну від відкритих дій у Молдові, російська стратегія в Африці поєднує як явні, так і приховані методи впливу, спираючись на багаторічну діяльність, зокрема пов'язану з групою «Вагнера». «Стратегія базується на інтегрованій мережі державних медіа, підпільних ресурсів, дипломатичних каналів та, що важливо, місцевих посередників», — йдеться у звіті.

На офіційному рівні російські державні ЗМІ працюють на двох фронтах: глобальні агенції на кшталт ТАСС і РІА Новини формують загальні теми, тоді як локальні проєкти, такі як RT Africa і Sputnik Afrique, адаптують контент для африканської аудиторії. Російські посольства, особливо у таких країнах як Кенія та Південна Африка, виступають додатковими ретрансляторами офіційної позиції Кремля.

Приховані платформи і мережі

Особливо активно Росія використовує підконтрольні структури, що маскуються під незалежні місцеві ЗМІ. Одним із таких центрів є так званий African Initiative — «медійний» проєкт, що виник після загибелі Євгена Пригожина та занепаду пов’язаних із «Вагнером» інформаційних ресурсів.

«African Initiative позиціонує себе як незалежне інформаційне агентство, однак насправді його контролюють особи, пов'язані зі спецслужбами Росії (ФСБ та ГРУ)», — підкреслюють аналітики. Цей проєкт діє кількома мовами та має локальні осередки у країнах Сахелю (Буркіна-Фасо, Малі, Нігер), виступаючи головним «інформаційним мостом» Кремля.

Ще одним інструментом є мережа сайтів Portal Kombat (також відома як «екосистема Правда»), яка автоматизовано поширює та тиражує контент African Initiative у таких країнах, як Алжир, Буркіна-Фасо, Камерун, ЦАР, Чад, Єгипет, Нігерія, Сенегал, Судан та інших. Завдяки цьому місцеві інформаційні простори насичуються проросійськими наративами.

Роль місцевих агентів

Найнебезпечнішим аспектом стратегії є використання місцевих посередників — «неавтентичних» вебсайтів, акаунтів у соцмережах і впливових осіб. «Такі канали часто отримують оплату, що дозволяє їм надавати російським наративам вигляд місцевої думки та підвищувати їхню достовірність», — зауважується у звіті.

Інформаційне «відбілювання»

Ще однією важливою тактикою є інформаційне «відбілювання»: створені росіянами наративи адаптують під місцеві аудиторії через African Initiative та партнерські мережі, а потім ці ж матеріали потрапляють назад у російські державні медіа (наприклад, через Sputnik Afrique), створюючи ілюзію міжнародної підтримки.

Крім онлайн-активності, Кремль активно використовує офлайн-методи: організовує події, демонстрації, тренінги для журналістів у співпраці з місцевими об'єднаннями, такими як African Initiative Association у Буркіна-Фасо.

Знайомі теми, локалізована подача

Російські наративи в Африці перегукуються зі світовою антизахідною риторикою, однак спеціально адаптуються під місцеві умови. Серед головних тем:

  • Зображення Заходу (особливо Франції та США) як неоколоніальних сил, що призводять до нестабільності.
  • Засудження західної політики щодо прав ЛГБТКІ+ як загрози традиційним цінностям.
  • Дискредитація незалежних і західних ЗМІ як інструментів пропаганди.
  • Просування образу Росії як «надійного союзника» і «захисника африканських інтересів».
  • Поширення заяв про широку підтримку Росії в Африці, зокрема щодо війни проти України.

Фахівці наголошують: «Операції Росії з маніпулювання інформацією в Африці — це не короткочасні кампанії, а довгострокова, адаптивна і стійка частина інформаційного середовища». Москва прагне змінити громадську думку, підірвати західний вплив і досягти власних геополітичних цілей у регіоні.

Нове дослідження, як російська пропагандистська мережа «Правда» маніпулює ШІ та Вікіпедією для поширення брехні в Європі

Екосистему пропагандистських інформаційних каналів «Правда», яка має чітку прокремлівську орієнтацію, вперше системно дослідила французька Служба захисту від іноземного цифрового впливу (VIGINUM) у 2024 році. Хоча корені цієї мережі сягають ще 2014 року, за десять років вона перетворилася зі звичайного регіонального новинного агрегатора на складний інструмент гібридної війни Росії. Первісна назва «Portal Kombat» — гра слів, що натякає на жорстоку відеогру Mortal Kombat — уже тоді свідчила про агресивність цієї цифрової кампанії. Фактчекери зі словацького проєкту «Infosecurity.sk» розповіли, як російська дезінформаційна мережа впливає на медіапростір держав центральної і східної Європи.

За даними VIGINUM, у 2024 році було виявлено 193 вебпортали, пов'язані з доменною інфраструктурою, що має російське походження. Спочатку ці ресурси орієнтувалися переважно на російську та українську аудиторії, але після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну їхня активність поширилася і на Захід, насамперед у країни, які підтримують Україну.

Сьогодні, за даними Disinformation Observatory, екосистема охоплює сотні сайтів у понад 83 країнах, публікуючи контент багатьма мовами, навіть такими рідкісними, як каталонська чи маорі. «Зміст цих порталів часто носить конспірологічний характер і має на меті систематично дискредитувати Україну, виправдовувати так звану "спеціальну військову операцію" Росії та критикувати Захід», — наголошують дослідники.

Інфільтрація Вікіпедії та маніпуляція чат-ботами

Успішність цієї мережі у впливі на глобальний інформаційний простір стала особливо помітною після того, як дослідники з DFRLab і CheckFirst зафіксували: матеріали з порталів «Правди» почали цитуватися у Вікіпедії різними мовами, включно з польською та угорською. «Саме через Вікіпедію ці наративи проникли і в мовні моделі штучного інтелекту», — зазначають експерти.

Короткий тест, проведений дослідниками, показав, що ChatGPT, Copilot, Perplexity і Gemini без вагань цитували сайти, пов'язані з мережею «Правда». Таким чином, проросійські наративи поширюються приховано і закріплюються через популярні технології, якими користуються мільйони людей у всьому світі.

У дослідженні NewsGuard йдеться, що популярні чат-боти були перевірені на 15 фальшивих наративах, які мережа активно просувала між квітнем 2022 і лютим 2025 років. «Знахідки NewsGuard підтверджують висновки американської неурядової організації American Sunlight Project (ASP) про те, що мережа "Правда" ймовірно була створена не для збору великої кількості відвідувань, а для маніпуляції великими мовними моделями», — заявили дослідники. В ASP цей метод назвали «LLM grooming» — тобто цілеспрямоване «вирощування» мовних моделей через масову ін'єкцію пропагандистських даних.

«Довгострокові ризики — політичні, соціальні та технологічні — пов'язані з потенційним LLM grooming'ом через цю мережу є надзвичайно високими», — наголосили в ASP, підкреслюючи, що чим більше проросійських наративів потрапляє в масиви даних для навчання ШІ, тим більше вони інтегруються в моделі.

Архітектура дезінформаційної машини

Центр інформації, демократії та громадянства при Американському університеті в Болгарії провів масштабне дослідження понад 640 тисяч публікацій, пов’язаних із мережею «Правда», у 45 країнах. Дослідники встановили, що більшість сайтів не створюють власного контенту, а лише масово копіюють, перекладають і поширюють матеріали з російських медіа, Telegram-каналів та акаунтів прокремлівських акторів.

«Чимало ресурсів маскуються під незалежні локальні ЗМІ, однак насправді працюють через централізовану систему управління контентом», — йдеться у звіті. Контент ретельно підбирається залежно від цільової аудиторії, аби максимально впливати на чутливі теми в різних регіонах.

Географія інформаційної атаки

За результатами аналізу, мережа найбільше сконцентрована на країнах пострадянського простору та Балканах. Незважаючи на те, що ці регіони становлять лише 9% населення усіх досліджених країн, на них припадає понад 50% усіх зафіксованих дезінформаційних повідомлень. В країнах колишнього СРСР було зафіксовано 6,5 повідомлень на тисячу жителів — у 31,8 рази більше, ніж у Західній Європі.

Вибір цільових регіонів зумовлений переважно геополітичними факторами. Найпотужніший тиск фіксується в державах на периферії ЄС та НАТО, зокрема в Молдові, де активність мережі на 19,7% вища, ніж у Латвії, яка посіла друге місце.

Перші десять країн за рівнем активності мережі виглядають так:

  1. Молдова
  2. Латвія
  3. Естонія
  4. Сербія
  5. Вірменія
  6. Литва
  7. Грузія
  8. Словаччина
  9. Болгарія
  10. Чехія

Особливо помітною є присутність мережі в Словаччині, яка посіла восьму позицію в рейтингу. «Ці країни об'єднує вразливість демократичних інституцій», — зазначають аналітики, вказуючи на те, що Молдова, Латвія, Литва, Болгарія, Сербія і Словаччина вважаються недосконалими демократіями, тоді як Вірменія та Грузія — гібридними режимами. Кремлівська стратегія таким чином спрямована на підрив демократичного розвитку та стримання реформ у цих державах.

Боти у Х спамлять дезінформацією, щоб вплинути на результати виборів у Канаді

Перед федеральними виборами в Канаді, які відбудуться 28 квітня 2025 року, у мережі X (колишній Twitter) зросла активність ботоподібних акаунтів, що масово поширюють політичний контент, особливо у вигляді спам-повідомлень. Ці акаунти активно відповідають на публікації федеральних партій та їхніх лідерів, інколи також атакуючи політичних коментаторів. У проєкті DFRLab довели неавтентичність такої активності.

Дослідники нагадали, що боти і ботоподібні акаунти давно розглядаються як інструменти маніпуляції платформами, розповсюдження спаму та деструктивного впливу на онлайн-дискурс, особливо у виборчий період. Саме тому правила платформи X щодо цілісності платформи та автентичності забороняють «спам контенту та спам залучення», кваліфікуючи це як неавтентичну поведінку.

Нижче - приклади таких масово поширюваних повідомлень від DFRLab:

«Під час критичних періодів, таких як федеральні вибори, присутність та вплив ботоподібних акаунтів можуть серйозно зашкодити цілісності інформаційного простору та виборчого процесу», — зазначають автори дослідження DFRLab.

Національна безпека Канади раніше вже висловлювала занепокоєння через ризики маніпуляцій та дезінформації, здатних підірвати демократичні інститути країни. Комісарка громадського розслідування Марі-Жозе Хоуг наголосила: «Дезінформація є потужною загрозою для демократії Канади. Якщо ми не знайдемо способу протистояти їй, вона зможе спотворити наші погляди та трансформувати суспільство. На мою думку, інформаційна маніпуляція зараз є найбільшою екзистенційною загрозою для нашої демократії».

Як виявили ботоподібну активність

DFRLab проаналізував акаунти основних політичних партій Канади — Консервативної партії, Ліберальної партії, Нової демократичної партії (NDP) та Блоку Квебеку — а також сторінки їхніх лідерів. Усього дослідники зібрали понад 3500 постів за період із 1 січня по 17 квітня 2025 року та близько 2,4 мільйона взаємодій (перепостів, відповідей і цитат).

Аналіз показав характерні ознаки ботоподібної поведінки: надмірна кількість репостів і відповідей, швидкі реакції на нові пости, нерегулярна активність і низька складність текстів у коментарях. З особливою увагою DFRLab вивчав акаунти, створені у 2025 році, припускаючи, що їх створили саме для впливу на вибори.

Із загальної кількості 329 598 акаунтів було відібрано 150 найбільш підозрілих, з яких 65 створені саме у 2025 році. Деякі з них мали типові для масової реєстрації шаблонні імена — ім'я, за яким іде довгий ряд цифр.

Основні цілі ботоподібних акаунтів

Більшість ботоподібних акаунтів атакували Ліберальну партію та її лідера, прем’єр-міністра Марка Карні. Пропорція атак на Лібералів до атак на Консерваторів складала приблизно 4 до 1. Блок Квебеку майже не згадувався, ймовірно, через те, що аналіз охоплював переважно англомовні акаунти.

Анти-ліберальні акаунти часто поширювали зображення з критикою Карні, стверджуючи, що він є продовженням політики Джастіна Трюдо, має зв'язки з Китаєм, а також з Джеффрі Епштейном і Гіслейн Максвелл. Часто поширювалися й твердження про зв'язок Карні з Всесвітнім економічним форумом у Давосі, який є об'єктом багатьох конспіративних теорій.

Ці акаунти здебільшого не створювали власного контенту, а поширювали графіку, створену правими організаціями на кшталт «Canada Proud» або офіційним акаунтом лідера Консерваторів П'єра Полівра.

Наприклад, 11 квітня 2025 року після паузи у кампанії Карні через торговельний конфлікт із США, «Canada Proud» опублікувала зображення із твердженням про його зв'язки з Китаєм. Акаунт @NorthernSlide почав масово поширювати це зображення у відповідях до різних політичних постів — лише за період із 11 до 23 квітня таких постів було понад сорок.

Також виявлено ознаки використання штучного інтелекту для генерації коментарів: деякі акаунти постійно залишали однакові відповіді з типовими помилками пунктуації, такими як зайві пробіли перед знаками пунктуації — типовий артефакт старих моделей штучного інтелекту.

Висновки

Вибори 2025 року відбуваються в умовах загострених відносин із США, що супроводжуються торговельною війною та загрозами анексії з боку президента Дональда Трампа. На тлі рекордної явки на дострокових виборах канадці демонструють високу зацікавленість у результатах голосування.

Водночас у таких напружених умовах зростає ризик маніпуляцій інформаційним середовищем. «Використання ботів і ботоподібної поведінки є одним із методів забруднення інформаційного простору, шляхом штучного збільшення видимості певного контенту», — підсумовують експерти DFRLab.

Білоруський державний пропагандистський телеканал розказав брехню про українські підприємства, які закрились через війну

На білоруському телеканалі «Білорусь 1» вийшов сюжет, у якому стверджували, ніби в Україні «під гнітом розрухи» за роки незалежності закрилися великі промислові підприємства. Глядачам показали 18 заводів, які начебто припинили роботу. Однак фактчекери з Білоруського розслідувального центру розповіли, що щонайменше п'ять із них насправді досі працюють.

У програмі «Зрозуміла політика» ведучий Сергій Гусаченко заявив: «За роки незалежності в країні деградували цілі галузі. Промислові флагмани, що гучно звучали на весь Союз, нині мовчать під гнітом розрухи». Проте ця інформація виявилася маніпулятивною і не відповідала дійсності.

Наприклад, Дніпровський металургійний завод імені Дзержинського, який у сюжеті вказали як закритий із 2008 року, насправді працює. У 2022 році він об’єднався з Дніпровським коксохімічним заводом і увійшов до складу міжнародної групи компаній «Метінвест» під новою назвою «Камет-Сталь». «За підсумками 2024 року підприємство повідомило про зростання виробництва сталі та залізорудного концентрату», — наголосили фактчекери.

Краматорський завод важкого верстатобудування теж продовжує роботу, хоча за твердженням білоруського каналу він мав би бути закритий із 2017 року. Насправді завод, попри збитковість, не припинив діяльність: після початку повномасштабної війни виробництво евакуювали в Закарпаття. «Зараз підприємство, окрім вітроенергетичних установок, виготовляє для фронту самохідні артилерійські установки "Богдана" та машину для розмінування Germina, яка вже пройшла випробування», — зазначили розслідувачі.

Запорізький трансформаторний завод також працює, хоча у сюжеті стверджували, що його закрили у 2015 році. «Після банкрутства підприємство було націоналізоване й нині виготовляє трансформатори для української енергосистеми», — повідомили фактчекери.

Кіровоградський завод сільськогосподарських машин «Червона Зірка» переіменували у «Ельворті» у 2016 році. Попри заяви білоруських пропагандистів, що завод припинив роботу у 2009 році, насправді він активно працює й навіть здобув національну премію «Вибір країни» у 2021 році.

Кременчуцький сталеливарний завод також функціонує, незважаючи на кілька періодів простою у 2011, 2014 та 2020 роках. Згідно з фінансовими звітами, підприємство не тільки працює, а й демонструє прибутковість у останні роки.

Таким чином, спроба білоруського державного телебачення очорнити Україну за допомогою неправдивої інформації була викрита. Як підкреслили в Білоруському розслідувальному центрі, «навіть поверхнева перевірка показала, що реальний стан української промисловості значно відрізняється від пропагандистських штампів».

Блогер Сергій Стерненко поширив фейкове нібито передсмертне зображення сина американської посадовиці, який воював за Росію

Український блогер Сергій Стерненко 25 квітня поширив у своєму телеграм-каналі згенероване штучим інтелектом зображення Майкла Глоса, який воював на боці Росії проти України. Це зображення поширили російські пропагандисти.

Поширення ствеореного ним же неавтентичного зображення зафіксував сам Стерненко. У пості у телеграмі блогер написав, що це було не справжнє зображення, а фотошоп

Із публікації у телеграм-каналі STERNENKO

Як повідомили медіа, 21-річний син заступниці голови ЦРУ Майкл Глосс підписав контракт з Міноборони Росії. І загинув на війні проти України. Мама загиблого Джуліан Галліна працює заступницею директора ЦРУ з цифрових інновацій.

У Центральному розвідувальному управлінні США підтвердили загибель Глосса. 

«ЦРУ вважає смерть Майкла приватною сімейною справою сім’ї Глосс, а не питанням національної безпеки. Вся родина ЦРУ глибоко сумує через їхню втрату», - каже речник ЦРУ.

Більше прикладів, як російська пропаганда використовує вигадані чи перероблені зображення можна знайти за посиланням.

До 9 травня залишилось 13 днів. Фактчекери нагадують про небезпеку російського культу «побєдобєсія»

Російська пропаганда щороку посилює культ навколо 9 травня, перетворюючи пам'ять про Другу світову війну на карго-культ, що використовується для легітимізації сучасної агресії проти України та дискредитації Заходу. Фактчекери з проєкту «БезБрехні» підготували відео про роль радянського Дня Перемоги у пропаганді сучасної Росії.

Керівник проєкту Олександр Гороховський пояснює: «Карго-культ ‘Побєдобєсія’ дозволяє режиму Путіна підмінити справжню історію міфологізованими наративами. Росія імітує форму, повністю втративши зміст – саме це визначає карго-культ як явище». За його словами, відбувається свідоме відкидання будь-яких історичних фактів, які суперечать створеному пропагандистському міфу.

Як зазначають аналітики, російська влада намагається заповнити історичну порожнечу: «За останні 30 років у Росії не з’явилося власних героїв чи позитивних подій, навколо яких можна було б будувати національну ідентичність». Саме тому режим Путіна активно експлуатує тему перемоги у Другій світовій, замінюючи реальну пам'ять агресивною ідеологією.

Один із проявів цієї стратегії — створення нових пропагандистських термінів на кшталт «єврофашизм», спрямованих на дискредитацію європейських країн, які підтримують Україну. «Створення понять типу "єврофашизм" дозволяє Кремлю конструювати образи ворогів і легітимізувати сучасну війну як продовження "боротьби з фашизмом"», — наголошують фактчекери.

Небезпека такої міфологізації полягає у заміщенні реальності та радикалізації суспільства. За оцінкою експертів, «міфологізація історії створює викривлене уявлення про минуле і теперішнє, а постійне підтримання "воєнного стану свідомості" спрямовує агресію росіян на вигадані зовнішні загрози».

Фактчекери радять, як розпізнати подібну пропаганду: перевіряти інформацію за офіційними архівними документами, звертати увагу на зміну трактування історичних подій з часом, а також критично ставитися до нових пропагандистських термінів.

«Звертайте увагу на реакцію влади: звільнення посадовців за публікацію історичних документів вказує на страх перед правдивими фактами», — підсумовують аналітики «БезБрехні».

Відео доступне за посиланням.

Автор: Олексій Півторак,

Орбан сказав, що Угорщина покине ЄС, якщо туди приймуть Україну. Але це фейк

У соцмережах поширюють фейкову інформацію про те, що прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан нібито оголосив про офіційне рішення залишити Європейський Союз, а Брюссель нібито перебуває «в шоці». Насправді жодної заяви про вихід з ЄС з боку Орбана не було. Цей фейк спростували фактчекери з балканського проєкту «Вистиномер».

Остання офіційна заява Віктора Орбана, що стосувалася Європейського Союзу, була присвячена можливому членству України в ЄС. У цій заяві Орбан критикував розширення Союзу, проте жодним чином не згадував про вихід Угорщини. Як наголошують фактчекери, «Орбан лише обговорював наслідки вступу України для ЄС, не згадуючи жодних намірів залишити об'єднання».

Також варто зазначити, що хоча Орбан часто критикує інституції ЄС, звинувачуючи їх у «підриві угорського суверенітету» та «знищенні малого і середнього бізнесу та фермерства», він ніколи публічно не заявляв про намір вивести країну з Союзу. «Саме тому ми їдемо до Брюсселя, щоб там розворушити структури влади», — говорив Орбан, наголошуючи на необхідності реформування ЄС, а не його залишення.

Подібні дезінформаційні кампанії із поширенням правдивих і вигиданих слів Орбана мали місце раніше. Вони стосувались Закарпатської області України, допомоги Україні від ЄС, підходів до завершення війни в Україні і не тільки

Отже, можна підсумувати: поширювана інформація про нібито вихід Угорщини з ЄС є неправдивою. Угорщина продовжує залишатися членом Європейського Союзу, а заяви Віктора Орбана свідчать лише про бажання реформувати структуру об’єднання, а не покидати його.

Великодні фейки про чоловіків, які «тікають» від ТЦК з-під церкви

У квітні 2025 року в мережі поширилося відео, на якому нібито зафіксовано втечу українських чоловіків від працівників військкоматів після освячення пасхальних кошиків. Пропагандисти стверджували, що це сталося біля храму. Фейки спростували фактчекери з естонського проєктів «Проверено.Медиа» і StopFake.

21 квітня відео показали в ефірі російського «Першого каналу». Ведучий Максим Шарафутдінов заявив: «Співробітники ТЦК [Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки] для яких вже давно немає нічого святого, чергували біля храмів. Знали, де буде найбільше людей. Ось один із таких епізодів. Прихожани прийшли освятити паски. Але на території церкви їх уже чекали. Чоловіки розбігаються хто куди. Замість свята довелося рятуватися від людей у формі».

Схожу інформацію поширили й інші російські медіа — зокрема «Украина.ру», «Аргументы и факты», «Газета.ru», Life.ru, Lenta.ru та «Вечерняя Москва». У телеграм-каналах пропагандисти також активно розганяли цю версію — серед них «Мир сегодня с Юрием Подолякой», «Два майора», «Царьград-ТВ», «Блокнот Россия 18+» та інші.

На відео, яке тривало 12 секунд, видно, як кілька чоловіків (не менше семи) вибігають із території храму під дзвони. В руках у них — кошики з, імовірно, освяченими пасками та яйцями. Однак ніяких військових на записі не видно, і в аудіо не чути жодних згадок про співробітників ТЦК.

Більше того, голос за кадром українською мовою коментує: «Усі побігли їсти паски. Настоялися, голодні, побігли їсти паски». Також незрозуміло, чому, якщо чоловіки справді втікали від військових, вони забрали з собою кошики — це явно ускладнило б втечу.

Жодна з пропагандистських публікацій не вказувала точної локації подій. За різними версіями, відео було зняте або в Івано-Франківській області України, або навіть у Санкт-Петербурзі. Однак сам Telegram-канал «Перший політичний», де відео з'явилося першим, зазначав, що ролик знято у Коломиї на Івано-Франківщині.

Фактчекери з StopFake пояснили: у цьому регіоні справді існує великодня традиція так званих «пасхальних перегонів» — після служби люди наввипередки поспішають додому з освяченими стравами. Вважається, що той, хто перший принесе паску до хати, буде мати щасливий рік, а в домі неодмінно з'явиться пара для неодруженої дитини.

StopFake зазначає, що відео стало частиною інформаційної кампанії РФ, спрямованої на підрив мобілізації в Україні. Центр протидії дезінформації при РНБО також підтвердив, що дезінформація активно поширювалася саме російськими ресурсами.

Додатково дослідники «Проверено.Медиа» звернули увагу, що перший пост у Telegram-каналі «Перший політичний» мав інший зміст. Спочатку під відео писали: «Чоловіки з усіх сил тікали з церкви, коли туди приїхали люди у формі». Уже через кілька хвилин підпис змінили на нейтральніший: «Чоловіки з усіх сил побігли з церкви. Що там сталося — невідомо». За допомогою сервісу TGStat фактчекери зафіксували зміну тексту.

Схожі некоректні перші підписи підхопили кілька українських телеграм-каналів, які, судячи з контактів, належать до однієї мережі. Проте надалі деякі з них оновили свої повідомлення і пояснили, що йдеться про місцеву традицію.

Таким чином, на відео, яке поширювали російські медіа як «доказ облав на чоловіків у церквах», найімовірніше зображено учасників великодніх перегонів. У кадрі немає жодних військових, а характер поведінки людей свідчить про традиційне святкове змагання, а не про панічну втечу.

Фейк, що папа Франциск помер після дзвінка Володимира Зеленського

Проросійські ресурси поширюють фейк про нібито спростування неправдивої інформації, яку буцімто поширили українські медіа: що незадовго до смерті Папа Римський Франциск провів телефонну розмову з Володимиром Зеленським і висловив підтримку територіальній цілісності України. Ці повідомлення супроводжуються скриншотом фальшивої публікації на сайті Politico. Фейк спростували фактчекери StopFake.

Насправді вся ця історія є вигадкою прокремлівських джерел. По-перше, не вдалося знайти жодних підтверджень того, що будь-яке авторитетне українське ЗМІ повідомляло про нібито телефонний дзвінок між Зеленським і Папою Франциском. По-друге, скриншот «спростування», яке начебто опублікував сайт Politico, є фальшивим — простий пошук за ключовими словами на ресурсі доводить його відсутність. По-третє, хоча пропагандисти стверджують, що Ватикан спростував факт розмови, жодної офіційної заяви на цю тему в комунікаційних каналах Святого Престолу немає.

Зображення публікації із поширенням фейку. Джерело: StopFake

Папа Римський Франциск помер 21 квітня внаслідок інсульту, коми та серцево-судинної недостатності у віці 88 років. Похорон понтифіка звідбувся 26 квітня. На церемонії прощання були присутні низка світових лідерів. Серед ни були Дональд Трамп, Еммануель Макрон та Володимир Зеленський із першою леді.

Президент України вшанував пам’ять Франциска у соцмережі X, написавши: «Він умів дарувати надію, полегшувати страждання молитвою і сприяти єдності. Він молився за мир в Україні та за українців. Ми сумуємо разом із католиками та всіма християнами, які шукали духовної підтримки у Папи Франциска. Вічна пам’ять!».

Це далеко не перший випадок, коли Росія намагається звинуватити Україну у поширенні фейків, щоб відволікти увагу від роботи власної пропагандистської машини. 
Більше фейків, які пропагандисти наробили після смерті папи Франциска і за його життя доступні за посиланням.

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.