Білоруський державний пропагандистський телеканал розказав брехню про українські підприємства, які закрились через війну
На білоруському телеканалі «Білорусь 1» вийшов сюжет, у якому стверджували, ніби в Україні «під гнітом розрухи» за роки незалежності закрилися великі промислові підприємства. Глядачам показали 18 заводів, які начебто припинили роботу. Однак фактчекери з Білоруського розслідувального центру розповіли, що щонайменше п'ять із них насправді досі працюють.
У програмі «Зрозуміла політика» ведучий Сергій Гусаченко заявив: «За роки незалежності в країні деградували цілі галузі. Промислові флагмани, що гучно звучали на весь Союз, нині мовчать під гнітом розрухи». Проте ця інформація виявилася маніпулятивною і не відповідала дійсності.
Наприклад, Дніпровський металургійний завод імені Дзержинського, який у сюжеті вказали як закритий із 2008 року, насправді працює. У 2022 році він об’єднався з Дніпровським коксохімічним заводом і увійшов до складу міжнародної групи компаній «Метінвест» під новою назвою «Камет-Сталь». «За підсумками 2024 року підприємство повідомило про зростання виробництва сталі та залізорудного концентрату», — наголосили фактчекери.
Краматорський завод важкого верстатобудування теж продовжує роботу, хоча за твердженням білоруського каналу він мав би бути закритий із 2017 року. Насправді завод, попри збитковість, не припинив діяльність: після початку повномасштабної війни виробництво евакуювали в Закарпаття. «Зараз підприємство, окрім вітроенергетичних установок, виготовляє для фронту самохідні артилерійські установки "Богдана" та машину для розмінування Germina, яка вже пройшла випробування», — зазначили розслідувачі.
Запорізький трансформаторний завод також працює, хоча у сюжеті стверджували, що його закрили у 2015 році. «Після банкрутства підприємство було націоналізоване й нині виготовляє трансформатори для української енергосистеми», — повідомили фактчекери.
Кіровоградський завод сільськогосподарських машин «Червона Зірка» переіменували у «Ельворті» у 2016 році. Попри заяви білоруських пропагандистів, що завод припинив роботу у 2009 році, насправді він активно працює й навіть здобув національну премію «Вибір країни» у 2021 році.
Кременчуцький сталеливарний завод також функціонує, незважаючи на кілька періодів простою у 2011, 2014 та 2020 роках. Згідно з фінансовими звітами, підприємство не тільки працює, а й демонструє прибутковість у останні роки.
Таким чином, спроба білоруського державного телебачення очорнити Україну за допомогою неправдивої інформації була викрита. Як підкреслили в Білоруському розслідувальному центрі, «навіть поверхнева перевірка показала, що реальний стан української промисловості значно відрізняється від пропагандистських штампів».