Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Боти у Х спамлять дезінформацією, щоб вплинути на результати виборів у Канаді

Перед федеральними виборами в Канаді, які відбудуться 28 квітня 2025 року, у мережі X (колишній Twitter) зросла активність ботоподібних акаунтів, що масово поширюють політичний контент, особливо у вигляді спам-повідомлень. Ці акаунти активно відповідають на публікації федеральних партій та їхніх лідерів, інколи також атакуючи політичних коментаторів. У проєкті DFRLab довели неавтентичність такої активності.

Дослідники нагадали, що боти і ботоподібні акаунти давно розглядаються як інструменти маніпуляції платформами, розповсюдження спаму та деструктивного впливу на онлайн-дискурс, особливо у виборчий період. Саме тому правила платформи X щодо цілісності платформи та автентичності забороняють «спам контенту та спам залучення», кваліфікуючи це як неавтентичну поведінку.

Нижче - приклади таких масово поширюваних повідомлень від DFRLab:

«Під час критичних періодів, таких як федеральні вибори, присутність та вплив ботоподібних акаунтів можуть серйозно зашкодити цілісності інформаційного простору та виборчого процесу», — зазначають автори дослідження DFRLab.

Національна безпека Канади раніше вже висловлювала занепокоєння через ризики маніпуляцій та дезінформації, здатних підірвати демократичні інститути країни. Комісарка громадського розслідування Марі-Жозе Хоуг наголосила: «Дезінформація є потужною загрозою для демократії Канади. Якщо ми не знайдемо способу протистояти їй, вона зможе спотворити наші погляди та трансформувати суспільство. На мою думку, інформаційна маніпуляція зараз є найбільшою екзистенційною загрозою для нашої демократії».

Як виявили ботоподібну активність

DFRLab проаналізував акаунти основних політичних партій Канади — Консервативної партії, Ліберальної партії, Нової демократичної партії (NDP) та Блоку Квебеку — а також сторінки їхніх лідерів. Усього дослідники зібрали понад 3500 постів за період із 1 січня по 17 квітня 2025 року та близько 2,4 мільйона взаємодій (перепостів, відповідей і цитат).

Аналіз показав характерні ознаки ботоподібної поведінки: надмірна кількість репостів і відповідей, швидкі реакції на нові пости, нерегулярна активність і низька складність текстів у коментарях. З особливою увагою DFRLab вивчав акаунти, створені у 2025 році, припускаючи, що їх створили саме для впливу на вибори.

Із загальної кількості 329 598 акаунтів було відібрано 150 найбільш підозрілих, з яких 65 створені саме у 2025 році. Деякі з них мали типові для масової реєстрації шаблонні імена — ім'я, за яким іде довгий ряд цифр.

Основні цілі ботоподібних акаунтів

Більшість ботоподібних акаунтів атакували Ліберальну партію та її лідера, прем’єр-міністра Марка Карні. Пропорція атак на Лібералів до атак на Консерваторів складала приблизно 4 до 1. Блок Квебеку майже не згадувався, ймовірно, через те, що аналіз охоплював переважно англомовні акаунти.

Анти-ліберальні акаунти часто поширювали зображення з критикою Карні, стверджуючи, що він є продовженням політики Джастіна Трюдо, має зв'язки з Китаєм, а також з Джеффрі Епштейном і Гіслейн Максвелл. Часто поширювалися й твердження про зв'язок Карні з Всесвітнім економічним форумом у Давосі, який є об'єктом багатьох конспіративних теорій.

Ці акаунти здебільшого не створювали власного контенту, а поширювали графіку, створену правими організаціями на кшталт «Canada Proud» або офіційним акаунтом лідера Консерваторів П'єра Полівра.

Наприклад, 11 квітня 2025 року після паузи у кампанії Карні через торговельний конфлікт із США, «Canada Proud» опублікувала зображення із твердженням про його зв'язки з Китаєм. Акаунт @NorthernSlide почав масово поширювати це зображення у відповідях до різних політичних постів — лише за період із 11 до 23 квітня таких постів було понад сорок.

Також виявлено ознаки використання штучного інтелекту для генерації коментарів: деякі акаунти постійно залишали однакові відповіді з типовими помилками пунктуації, такими як зайві пробіли перед знаками пунктуації — типовий артефакт старих моделей штучного інтелекту.

Висновки

Вибори 2025 року відбуваються в умовах загострених відносин із США, що супроводжуються торговельною війною та загрозами анексії з боку президента Дональда Трампа. На тлі рекордної явки на дострокових виборах канадці демонструють високу зацікавленість у результатах голосування.

Водночас у таких напружених умовах зростає ризик маніпуляцій інформаційним середовищем. «Використання ботів і ботоподібної поведінки є одним із методів забруднення інформаційного простору, шляхом штучного збільшення видимості певного контенту», — підсумовують експерти DFRLab.

Із перших днів повномасштабного вторгнення експерти «Детектора медіа» щодня протистоять російській дезінформації. Ми спростовуємо фейкові новини, деконструюємо російські наративи та меседжі. І гартуємо медіаграмотність читачів.

Наша команда закликає долучитися до Спільноти «Детектора медіа», щоб разом боротися з російською пропагандою.

Долучитись