Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Білоруський державний пропагандистський телеканал розказав брехню про українські підприємства, які закрились через війну

На білоруському телеканалі «Білорусь 1» вийшов сюжет, у якому стверджували, ніби в Україні «під гнітом розрухи» за роки незалежності закрилися великі промислові підприємства. Глядачам показали 18 заводів, які начебто припинили роботу. Однак фактчекери з Білоруського розслідувального центру розповіли, що щонайменше п'ять із них насправді досі працюють.

У програмі «Зрозуміла політика» ведучий Сергій Гусаченко заявив: «За роки незалежності в країні деградували цілі галузі. Промислові флагмани, що гучно звучали на весь Союз, нині мовчать під гнітом розрухи». Проте ця інформація виявилася маніпулятивною і не відповідала дійсності.

Наприклад, Дніпровський металургійний завод імені Дзержинського, який у сюжеті вказали як закритий із 2008 року, насправді працює. У 2022 році він об’єднався з Дніпровським коксохімічним заводом і увійшов до складу міжнародної групи компаній «Метінвест» під новою назвою «Камет-Сталь». «За підсумками 2024 року підприємство повідомило про зростання виробництва сталі та залізорудного концентрату», — наголосили фактчекери.

Краматорський завод важкого верстатобудування теж продовжує роботу, хоча за твердженням білоруського каналу він мав би бути закритий із 2017 року. Насправді завод, попри збитковість, не припинив діяльність: після початку повномасштабної війни виробництво евакуювали в Закарпаття. «Зараз підприємство, окрім вітроенергетичних установок, виготовляє для фронту самохідні артилерійські установки "Богдана" та машину для розмінування Germina, яка вже пройшла випробування», — зазначили розслідувачі.

Запорізький трансформаторний завод також працює, хоча у сюжеті стверджували, що його закрили у 2015 році. «Після банкрутства підприємство було націоналізоване й нині виготовляє трансформатори для української енергосистеми», — повідомили фактчекери.

Кіровоградський завод сільськогосподарських машин «Червона Зірка» переіменували у «Ельворті» у 2016 році. Попри заяви білоруських пропагандистів, що завод припинив роботу у 2009 році, насправді він активно працює й навіть здобув національну премію «Вибір країни» у 2021 році.

Кременчуцький сталеливарний завод також функціонує, незважаючи на кілька періодів простою у 2011, 2014 та 2020 роках. Згідно з фінансовими звітами, підприємство не тільки працює, а й демонструє прибутковість у останні роки.

Таким чином, спроба білоруського державного телебачення очорнити Україну за допомогою неправдивої інформації була викрита. Як підкреслили в Білоруському розслідувальному центрі, «навіть поверхнева перевірка показала, що реальний стан української промисловості значно відрізняється від пропагандистських штампів».

Author: Олексій Півторак,

NGO “Detector Media” has been working for our readers for over 20 years. In times of elections, revolutions, pandemics and war, we continue to fight for quality journalism. Our experts develop media literacy of the audience, advocate for the rights of journalists, and refute Russian disinformation.

“Detector Media” resumes the work of our Community and invites those who believe that the media should be better: more professional, truthful and transparent.

Join