Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

29 Квітня станом на 1160 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2733
Фейк
817
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Російський фейк: ЗСУ свідомо вбивають російських священників у зоні бойових дій

Росіяни поширюють фейк про те, що ЗСУ нібито навмисно знищують російських священників у зоні бойових дій. На вкид звернули увагу аналітики Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

«ЗСУ свідомо атакують священників у зоні СВО», — заявив клірик Білгородської метрополії Дубінін. Але насправді Дубінін сам же і спростував власну заяву. За його словами, священникам наказано носити камуфляж, оскільки «оператори ворожих БПЛА вважають священників пріоритетними цілями».

Скриншот Spravdi

Схожий «камуфляжний наказ» діє для російських «військових журналістів», які носять форму армії РФ без позначок «Преса». Це призводить до їх загибелі чи поранень, що Москва використовує для звинувачень України в «полюванні на воєнкорів». Тепер цю тактику застосовують і до священників РПЦ.

Російські окупанти за час повномасштабної війни вбили або закатували 67 українських священників, пасторів і ченців.

Звинувачення у переслідуванні священників РПЦ апелюють до релігійної аудиторії, щоб викликати обурення та підтримку війни як «захисту віри». Звинувачення у «свідомих атаках на священників» мають зобразити українські сили як аморальні та жорстокі, щоб підірвати їхню репутацію в очах міжнародної спільноти та власного населення.

В Україні є 18 пам'ятників Зеленському - росіяни поширюють черговий фейк

У соціальних мережах поширюють фейкову новину, нібито з сюжету ТСН, про відкриття третього пам’ятника президентові України Володимиру Зеленському на Закарпатті. Загалом в Україні йому нібито встановлено 18 пам’ятників. Допис супроводжується фотографією пам’ятника. На вкид звернули увагу аналітики проєкту StopFake.

Скриншот – facebook.com

Ця інформація є неправдивою. Твердження про три пам’ятники Зеленському на Закарпатті чи 18 по Україні не відповідає дійсності.

По-перше, як зазначають фактчекери, скриншот, який імітує новину ТСН, має помилки в оформленні, зокрема різний розмір шрифтів, і не відповідає стилю справжніх публікацій на tsn.ua. Перевірка показала, що такої новини на офіційному сайті ТСН немає.

По-друге, зображення пам’ятника, використане в дописі, є фальшивкою, ймовірно створеною за допомогою штучного інтелекту.

По-третє, в Україні немає пам’ятників Володимиру Зеленському. Відомо лише про піщану скульптуру в Естонії, у місті Тирва, де президент зображений у стилі Статуї Свободи як символ підтримки України. Також у 2019 році в Чернівцях з’явилася арт-інсталяція — зелений квадрат на білому тлі, яку умовно назвали «пам’ятником» Зеленському, але це не класичний монумент.

Вкиди про нібито пам’ятники Зеленському мають висміяти президента, зобразити його як самозакоханого лідера, що підриває довіру до нього в Україні та за кордоном. Фейки можуть бути спрямовані на розкол у суспільстві, створюючи враження, що ресурси витрачаються на «марнославні» проєкти замість нагальних потреб.

Пропагандисти поширюють фейк про утилізацію західними країнами «застарілого озброєння», наданого Україні

У мережі поширюють фейкову новину, нібито президент Володимир Зеленський в ефірі телемаратону заявив, що Захід повинен оплатити утилізацію «застарілої техніки», наданої Україні, додавши цитату: «Ми вам не звалище для вашого металу!» Також стверджується, що в Україні готують законопроєкт про утилізацію «Джавелінів» і демонтаж танків М60.

На вкид звернули увагу фактчекери із VoxCheck

Скриншот допису

Насправді це дезінформація. Зеленський не робив таких заяв, а на сайті Верховної Ради відсутній подібний законопроєкт. Жодні медіа не повідомляли про такі ініціативи. Пошук за цитатою не дав результатів, а на офіційних сторінках президента немає згадок про це.

Автори фейку заявили, що «заява» Зеленського викликала паніку в Брюсселі та Вашингтоні, але надійні медіа цього не підтверджують. Новину вперше опублікував користувач Eternity на польському порталі Salon24 без джерел чи посилань. Цей автор також просуває наративи, подібні до російських, називаючи війну «проксі-війною».

Текст містить нелогічні твердження, як-от про українських фермерів, які нібито роблять клумби з німецьких танків, чи про інструкції до зброї, написані латиною — мовою, яка не використовується в таких контекстах.

Зображуючи українців «невдячними» за західну допомогу, вони намагаються підірвати міжнародну підтримку, зокрема від країн, як Польща, які є ключовими союзниками. Фейки часто просувають ідеї, співзвучні російській пропаганді, наприклад, що війна — це «проксі-війна» Заходу, а Україна — лише інструмент, що залежить від зовнішньої допомоги.

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.