Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

01 Травня станом на 1162 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2733
Фейк
817
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк: Зеленський взяв участь у конклаві з обрання нового Папи Римського

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки помітив поширення відео у західних сегментах соцмереж різними мовами (англійською, німецькою, та іншими), яке супроводжується твердженням буцімто Президент України Володимир Зеленський бере участь у обранні нового Папи Римського. 

Скриншот із відеофрагменту, джерело: телеграм-канал SPRAVDI

Натомість у відео сумнівної якості, ймовірно, фігурує кардинал Микола Бичок, єпископ Мельбурнської єпархії святих апостолів Петра і Павла Української греко-католицької церкви. Кардинал Микола Бичок дійсно бере участь у конклаві у статусі кардинала з правом голосу за кандидатів на папський престол (кардинал-електор).  Папа Римський Франциск увів його до колегії кардиналів у грудні 2024 року, і український кардинал став наймолодшим учасником конклаву, який обере наступного Папу Римського. 

Відеофрагмент який поширюється у соцмережах виконує функцію посилення антиукраїнських упереджень серед аудиторії, яка схильна по поширення конспірологічних теорій. А також спрямований на підважування довіри до процесу обрання нового Папи, легітимності конклаву та зменшенні довіри до Католицької церкви в цілому.

«Детектор медіа» писав про конспірологічні теорії пов'язані із обранням нового Папи Римського, зокрема «Пророцтво про пап»

Відеофейк: Олена Зеленська купила сукню принцеси Діани за майже $3 мільйони

Російські пропагандисти поширюють фейк, спрямований на дискредитацію української влади, використовуючи підробне відео нібито з логотипом відомого британського таблоїда The Sun. Фактчекери Укрінформу дослідили поширення цього відеофейку російськими медіа, телеграм-каналами, бот-акаунтами в іксі (твітері) та на ютубі.

У відеоролику стверджується, що під час свого гуманітарного візиту до України принц Гаррі нібито продав першій леді Олені Зеленській сукню принцеси Діани за суму у 2,9 мільйона доларів. Пропагандисти навіть вигадали «мотивацію» для такого кроку, заявляючи про фінансові труднощі в родині принца Гаррі та Меган Маркл.

Скриншот бот-акаунту в мережі Х, що поширив відеофейк

Утім це – відеофейк. Британське видання The Sun не публікувало подібного відео ані на своєму сайті, ані в соціальних мережах. Крім того, візуальне оформлення поширеного російськими пропагандистами ролика відрізняється від стилю, який зазвичай використовує The Sun у своїх відеоматеріалах. 

Аналіз відео показав, що воно змонтоване з різних фото та відеофрагментів, а саму ж історію про «продаж» сукні вигадали російські пропагандисти, наклавши на сфабрикований сюжет субтитри та відповідне озвучення. 

Скриншот пропагандистського медіа, що поширило відеофейк
Скриншот оригінального відео з коментарем експерта Річарда Фіцвільямса, датований березнем 2021 року

Для більшої правдоподібності автори фейку додали до ролика фрагмент з коментарем британського експерта та консультанта Річарда Фіцвільямса, який нібито розмірковує про «мотиви» продажу сукні. Для створення фейку було використане оригінальне відео, в якому Фіцвільямс коментував інтерв'ю принца Гаррі та Меган Маркл ще у 2021 році.

Поширення подібних фейків є черговою спробою російської пропаганди дискредитувати українську владу як перед західною аудиторією, так і перед українським суспільством, поширюючи наративи про «корупцію та збагачення влади під час війни». А також з метою посіяти сумніви щодо прозорості та ефективності використання міжнародної допомоги, яку отримує Україна.

«Детектор медіа» писав про інші фейки про Олену Зеленську, зокрема фейк нібито Олена Зеленська купила автомобіль Bugatti, або вигадану пропагандистами історію, буцімто під час візиту до Нью-Йорка Олена Зеленська купила ювелірні прикраси на понад мільйон доларів.

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.