«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.
22 Грудня станом на 1032 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:
2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Подкаст
«Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 26 грудня
У випуску спростовуємо такі фейки: 50 країн світу "не проти" героїзації нацизму, українські депутати "не хочуть" воювати на фронті, берліці "вирубують дерева у парках" аби зігритися та інші.
Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.
Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.
Фейк
Збройні сили України навмисно обстріляли центр Херсона
Про це пишуть анонімні телеграм-канали після масованого обстрілу Херсона вранці 24 грудня.
За однією версію пропагандистів, українські військові обстріляли центр Херсона з HIMARS, а за іншою – вдарили по місту з реактивних систем залпового вогню «Град». Проте жодна з цих версій не відповідає дійсності.
Пропагандисти запевняють, що про обстріл із HIMARS свідчать знайдені елементи враження у вигляді шрапнелей і доказують це фотографіями.
Як з’ясували фактчекери Stop Fake, поряд із реальною фотографією з автомобілем пропагандисти опублікували фото з кульками, яке було зроблене у 2016 році в Кувейті.
На ньому справді зображено вольфрамові кульки від реактивної системи залпового вогню M30A1.
Версію пропагандистів про удар з реактивних систем залпового вогню «Град» спростували як заступник очільника Офісу президента України Кирило Тимошенко, так і іноземні експерти.
Пропагандисти поширили «аналіз» фотографій однієї з вирв від «Граду», який
нібито доводить, що вогонь вівся з півночі, з підконтрольної ЗСУ території. Мовляв, воронку на фото підчистили, але не прибрали борозни від уламків на
асфальті. За ними легко можна встановити звідки прилетів снаряд, а саме — з півночі, звідти, де російських солдатів немає.
Фотографії, які використовуються пропагандистами, справді було зроблено на місці трагедії, сам аналіз обстрілу було сфальшовано. Про це йдеться у розслідуванні OSINT-аналітика DefMon.
Аналітик доводить, що снаряд було випущено з південного сходу, і найімовірніше російськими військовими.
Його висновки підтверджує журналіст Bild Джуліан Репке, який раніше розслідував подібні випадки обстрілів на Донбасі у 2015 році.
Репке також обчислив напрямок пуску снаряда, що збігається з результатами DefMon – імовірно, снаряд був випущений з лівого берега Дніпра, який наразі під контролем російських військ.
На цей час внаслідок російського обстрілу центру Херсона загинуло 13 осіб, 64 отримали поранення різного ступеня тяжкості. Це не перший випадок, коли кремлівські пропагандисти намагаються приховати свої обстріли мирного населення та цивільних об’єктів України, назвавши їх «черговою провокацією України», здійсненою з метою дискредитації російських військових. Саме такі фейки пропагандисти поширювали після ракетного удару по вокзалу Краматорська, по Запоріжжю та інших містах України, де загинули десятки мирних людей.
Фейк
В Україні скасовують аварійні вимкнення електрики
Таку інформацію поширюють у соцмережах із посиланням на фальшиву сторінку компанії «Укренерго». Ці повідомлення виявили фахівці з національної енергетичної компанії «Укренерго» і попередили про фейк.
«Аварійні відключення – це вимушений крок, який застосовується виключно за наявності дефіциту, для збереження балансу виробництва та споживання в енергосистемі. Відмовитись від них енергетики зможуть лише після повного припинення ворожих атак на нашу енергосистему», - йдеться у телеграм-каналі «Укренерго».
«Щось інше, створене під нашим логотипом у соцмережах, є фейком і російською ІПСО», – наголосили в «Укренерго».
Фейки про аварійні вимкнення електрики – це чергова спроба Росії розбурхати українське суспільство і спонукати до невдоволення владою та протестів проти війни.
Фейк
Лікарні Києва зупинили планові ушпиталення через велику кількість поранених з-під Бахмута
Про це написали деякі російські медіа та анонімні телеграм-канали.
Нібито в Києві на невизначений термін зупинили планові ушпиталення, оскільки лікарні переповнені пораненими бійцями з бахмутського напрямку. Про це нібито свідчить репортаж італійської газети Corriere della Sera, в якому сказано, що «лише в один такий госпіталь надходить до 100 тяжко поранених бійців за добу».
Припинення планових ушпиталень у Києві пов’язане зовсім не з «переповненістю лікарень», а з безперервними російськими обстрілами енергосистеми та іншої критичної інфраструктури України, що спричиняє можливі аварійні вимкнення електро-, тепло- та водопостачання.
На початку грудня заступниця міністра охорони здоров’я України Марія Карчевич повідомила, що при тривалому вимкненні електро-, тепло- та водопостачання в Україні МОЗ зупинить планові ушпиталення та операції у лікарнях.
Заява пропагандистів про те, що лікарні Києва переповнені пораненими українськими військовими, доставленими до столиці з бахмутського напрямку, не має жодних свідчень. Автори таких публікацій посилаються на репортаж у газеті Corriere della Sera, який нібито підтверджує цю тезу. Журналісти видання справді пишуть, що лікарня, яку їм вдалося відвідати, переповнена пораненими військовими, проте медустанова, про яку йдеться у репортажі, розташована зовсім не в Києві, а поблизу Бахмута.
«Вчора вдень ми дісталися лікарні Лимана, міста, розташованого приблизно за п’ятдесят кілометрів на схід від Бахмута, де десятки тяжко поранених були стабілізовані лікарями, перш ніж їх терміново скерували до великих медичних закладів Дніпра та Києва. Центр безлюдний, руйнування величезні: можливо, з більше ніж 30 000 жителів на початку тепер залишилося кілька тисяч», – йдеться в матеріалі Corriere della Sera.
Наразі Бахмут у Донецькій області залишається найгарячішою точкою на всій лінії фронту із понад 1300 км активних бойових дій. Заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила, що медичні установи на тимчасово окупованій території України перевантажені й не в змозі впоратися з великою кількістю поранених російських окупаційних військ.
Російська пропаганда навмисно поширює дезінформацію про втрати в українській армії, щоб емоційно тиснути на українців та відвертати увагу від втрат у власній армії. Раніше вони розповідали, що українська влада бреше українцям, що в ЗСУ немає втрат, натомість втрати під Бахмутом колосальні.
Фейк
В Одесі українські солдати стають посмертними донорами
Таку інформацію поширили анонімні телеграм-канали, які видають себе за одеські. Вони міксують пости з зізнаннями в любові до Одеси та її історії з відвертими кремлівськими наративами, повідомляє Центр стратегічних комунікацій.
За їхньою інформацією, нібито в Одесі існує бізнес зі збирання біоматеріалу у загиблих українських воїнів, які стають посмертними донорами. Мовляв, залишки тіл спалюють, загиблим надається статус «зниклі безвісти», а біоматеріали двічі на тиждень вивозяться до Львова. Це неправда.
Насправді російська пропаганда останні вісім років постійно просуває меседж, що Україна є «постачальником запчастин для американців та європейців» та перетворилася на центр нелегальної трансплантології та торгівлі органами.
Як пише Харківський антикорупційний центр, насправді існування центрів «чорної трансплантології» в Україні неможливе. «У 2020 році директор Національного інституту хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова Олександр Усенко розповідав, що для операції з трансплантації мають бути залучені не одна-дві особи, а понад 150 професійних і досвідчених лікарів. Крім того, слід обладнати відповідне високотехнологічне забезпечення, умови зберігання і консервації органів, — кажуть у ХАЦ. — Для того, щоб зробити трансплантацію, слід завчасно знати й донора, й пацієнта, зробити купу аналізів, провести складні операції, виконати умови щодо перевезення органів тощо. Зробити це у польових умовах неможливо в принципі».
Фейк
В Україні ялинки прикрашають іграшками з нацистською символікою
Анонімні телеграм-канали, які контролюються Кремлем, поширили низку фотографій ялинкових прикрас зі свастикою та іншою нацистською символікою, запевняючи, що це в Україні. Насправді це не відповідає дійсності.
На вебсайті для розміщення фотографій та відеоматеріалів для обговорення та архівування Flickr яликові іграшки зі свастикою були опубліковані у 2011 році. Пізніше їх поширив сайт Slate.fr. Також про ці іграшки йдеться у науковій статті польською мовою про святкування Різдва під час Другої світової війни.
Ці фотографії зроблені в Музеї хліба та мистецтва (до 2018 року Музей культури хліба) в Ульмі.
Німецькі мистецтвознавці у 2013 році виставили колекцію ялинкових прикрас (400 експонатів) часів Третього рейху, щоб продемонструвати, як фанатики змінювали символи Різдва.
Серед старих фотографій з нацистською символікою пропагандисти опублікували одну свіжу фотографію, на якій є ялинкові іграшки з написами «Слава ЗСУ», «Азов», «Правий сектор». Цю фотографію пропагандисти вкрали з сайту olx.ua, де продають патріотичні новорічні іграшки.
Викриття
Аферисти обіцяють за гроші забезпечити стабільний мобільний звʼязок
Шахраї користуються тим, що внаслідок вимкнення електроенергії сигнал мобільного звʼязку послаблюється або взагалі зникає. Про це повідомили у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.
Вони прикидаються представниками мобільних операторів і обіцяють «перемикнути» людину на іншу «вежу». Мовляв, так звʼязок залишиться стабільним навіть коли зникне електроенергія.
Після цього людині надходить код – якщо назвати його злочинцям, вони отримають доступ до мобільних додатків банків, соцмереж тощо.
Фейк
У полон взяли українського воїна, який називав росіян шакалами і мародерами
Таку інформацію поширили проросійські соцмережі. Нібито російські військові під час нічного штурму Бахмута взяли у полон добровольця з батальйону «Реванш» Станіслава Коломійця. Навесні Коломієць записав відео у селі Мощун на Київщині, де на тлі загиблих росіян каже, що «цим шакалам» не вдалося розграбувати майно українців. Це відео використали російські пропагандисти, підписавши його, мовляв, цього воїна Збройних сил України «знайшли, взяли та покарали». Як доказ вони опублікували відео, на якому він у полоні нібито «просить вибачення» в російських окупантів.
Насправді Станіслав Коломієць, який до повномасштабної війни керував муніципальною інспекцією в Черкаській міській раді, наразі у Києві і не може бути по той бік лінії фронту на Донбасі. Це підтвердив колишній народний депутат Ігор Мосійчук, Коломієць є його кумом.
Російські пропагандисти у такий спосіб залякують українців і на тлі власних поразок створюють оманливий ефект, що на фронті досягають успіхів.
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.