Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Листопада станом на 1002 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2543
Фейк
756
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Індійське видання нібито зробило обкладинку, де порівняло українських біженців із гризунами

Користувачі соцмереж, що транслюють проросійську риторику, поширюють зображення, яке вони називають обкладинкою нового випуску індійського видання Rodip Reb від 30 грудня. На одному її боці зображені українські біженці, а на іншому — гризуни. Її супроводжує англійський напис: «Битва за Європу. Кроти та біженці: ситуація в Європі стає все напруженішою». Втім це — фейк. 

На нього звернули увагу фахівці проєкту MythDetector. Вони з’ясували, що це фотомонтаж. Індійського видання під назвою Rodip Reb не існує. Жоден пошуковик, включаючи Google та Bing, не видає результатів з таким виданням. Поширюване зображення містить адресу вебсайту www.rodipreb.in, але доступ до нього неможливий. Після опублікування обкладинки того ж вигаданого видання раніше MythDetector перевірив її автентичність в індійській організації для фактчекінгу Factly Media & Research. Вона підтвердила, що індійського видання з назвою Rodip Reb не існує. Зображення також неможливо знайти в інтернеті за межами телеграм-каналів та фейсбук-спільнот, де його поширювали. 

Пропагандисти регулярно вдаються до поширювання фейкових обкладинок, щоб створити хибне враження того, що світ поступово припиняє підтримувати Україну. «Детектор медіа» неодноразово спростовував інші публікації з несправжніми обкладинкам різних світових видань. 

Маніпуляція Тепер у храмах ПЦУ нібито проводять концерти замість богослужінь

У період 20-22 січня 2024 року користувачі соцмереж, які транслюють проросійську риторику, поширювали відео з твердженням, що воно було зняте у храмі Православної Церкви України. Автори цих дописів вказують, що Православну церкву України, яка, за їхніми словами, була визволена від «проросійських екзархів», тепер захопив «режим Зеленського», що проводить музичні виступи замість богослужінь. Втім це — маніпуляція. 

На неї звернули увагу фахівці проєкту MythDetector. Вони з’ясували, що Інформація про Православну церкву України регулярно поширюються з вигадками та маніпулятивними описами і направлена проти автокефалії Української церкви. Насправді це відео було зняте не в храмі Православної церкви України (ПЦУ), а в Соборі Воскресіння в Івано-Франківську, який належить Українській греко-католицькій церкві. На ньому чітко видно розташування релігійних символів, люстри та вікна з керамічним склом, завдяки чому було можливо визначити конфесію храму.  

Відео було зняте 14 січня, і на ньому зафіксований виступ оркестру Львівської духовної семінарії. Згідно з інформацією, опублікованою на офіційному вебсайті собору, члени оркестру семінарії прийшли до нього після богослужіння та грали на різних музичних інструментах для духовенства та відвідувачів церкви. 

Пропагандисти поширюють подібні маніпуляції, щоб посилити свій наратив про те, що автокефальна українська православна церква є «богохульною» та «несправжньою». Мовляв, «режим Зеленського» утискає права справжніх вірян, а отже, Україна не є повноцінною європейською державою.  

Маніпуляція США нібито визнали, що війна в Україні закінчиться на умовах Росії

Пропагандисти стверджують, що війна в Україні нібито закінчиться на умовах, які визначатиме Росія після повного краху ЗСУ. Мовляв, про це заявили США. Втім це — маніпуляція. 

На неї звернули увагу фахівці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки (ЦСКІБ). Вони з’ясували, що цю інформацію поширють російські медіа з посиланням на військового експерта, колишнього морського піхотинця ЗС США Браяна Берлетика. Берлетик насправді є псевдоекспертом, розповсюджувачем російської пропаганди. Він наводить приклади того, що українські військові нібито «вбивають власне населення, щоб підставити Росію». Раніше він також стверджував, що Україна й надалі втрачатиме свої регіони. Довіряти «прогнозам» такої особи банально немає сенсу, оскільки він лише висловлює тези, вигідні для Росії. Це його особиста думка, а не позиція всієї США. 

Наразі, на думку ЦСКІБ, немає підстав вважати, що Збройні сили України чекає «повний крах», оскільки українська армія успішно утримує оборону та завдає окупантам значних втрат. Тому пропагандисти й поширюють такі маніпуляції, щоб створити хибне враження перемоги Росії на полі бою, яку нібито навіть визнають союзники України. «Детектор медіа» неодноразово спростовував інші маніпуляції росіян, пов’язані із ЗСУ.  

Маніпуляція ЗСУ нібито відступають через нестачу особового складу

Російські пропагандисти, посилаючись на заяви журналіста Крістофа Ваннера, поширюють у медіа інформацію, нібито захисникам України доводиться здавати позиції на невеликих ділянках фронту через нестачу людей. Втім це — маніпуляція. 

На неї звернули увагу фахівці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Імовірно, пропаганда мала на увазі відступ захисників України з Крохмального в Харківській області та захоплення цього села російськими окупантами. Представник Сухопутних військ ЗСУ Фітьо уточнив у ході телемарафону, що сили оборони відступили на резервні позиції через те, що село було повністю зруйноване окупантами і залишатися там більше не було можливості, оскільки це ставило під загрозу життя українських військових. Крім того, аналітики з'ясували, що журналістська робота Ваннера характеризується однобічністю, порушеннями стандартів журналістики та відкритою проросійською позицією. 

Пропагандисти поширюють подібні маніпуляції, щоб створити хибне враження перемог Росії на фронті. «Детектор медіа» неодноразово спростовував інші маніпуляції росіян, пов’язані із ЗСУ.    

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.