Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

24 Січня станом на 1065 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2653
Фейк
802
Маніпуляція
758
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Брехня про втечу снайперки ЗСУ до Європи через неминучий крах України

Пропагандисти поширюють неправдиву інформацію про те, що українська снайперка Євгенія Емеральд, яка активно закликала громадян вступати до ЗСУ, нібито виїхала до Австрії. За їхніми словами, це сталося через її, мовляв, «усвідомлення»  неминучого зникнення України та повної ліквідації всіх українських військових. У якості «доказів» російська пропаганда наводить дописи самої Євгенії в соціальних мережах, де вона нібито веде сторінки російською мовою та розповідає про своє життя за кордоном, зокрема про «романтичні стосунки». Також поширюються чутки про те, що у Євгенії та її чоловіка, українського військового, буцімто народився син, якого спершу хотіли назвати «Бандерятко» (від слів «Бандера» і «дитятко»), але згодом передумали.

Насправді ця інформація є фейком.  Дійсно, Євгенія, яка нині перебуває в декреті, викладала в Instagram фото з Відня. Однак вона ніде не заявляла, що виїхала з країни через страх або невіру в її майбутнє в Україні. Навпаки, світлина, зроблена на тлі заходу української громади в Австрії, свідчить про її солідарність з Україною.

Скріншот із Інстаграм-сторінки Євгенії

Крім того, її Instagram-сторінка залишається платформою для спілкування з підписниками та висвітлення важливих соціальних проблем, зокрема теми домашнього насильства. Важливо підкреслити, що всі дописи Євгенії ведуться винятково українською мовою. До того ж інформація про дитину також сфальсифікована. Насправді 14 квітня 2023 року у Євгенії народилася донька на ім’я Афіна.

Російська пропаганда систематично поширює подібні фейки з метою деморалізації українського суспільства, підриву довіри до військових та створення ілюзії масової «втечі» захисників України. Використовуючи маніпуляції та відверту брехню, агітпроп намагається посіяти сумніви серед українців, знецінити їхню боротьбу та нав’язати думку про нібито неминучий крах держави.

Фейк В Україні нібито заборонили критикувати владу в коментарях у соцмережах.

Російські ресурси поширюють інформацію, нібито в українському законодавстві запровадили заборону на критику влади, зокрема в коментарях у соцмережах та на онлайн-платформах.

Насправді ця інформація не відповідає дійсності, про що повідомляють у проєкті StopFake. Верховна Рада дійсно ухвалила 14 січня 2025 року у другому читанні законопроєкт №11321, який вносить зміни до законодавства для посилення гарантій діяльності медіа, журналістів та права громадян на доступ до інформації. Проте новий закон не вводить цензуру, а лише уточнює чинні норми щодо модерації контенту, водночас захищаючи медіа від відповідальності за дії користувачів.

Голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин у своєму телеграм-каналі наголосив: «Ми посилюємо захист доброчесних ЗМІ, а не обмежуємо ні медіа, ні користувачів. Ніхто не зобов'язує медіа видаляти критичні коментарі без юридичних підстав».

Він також пояснив механізм регулювання коментарів у межах нового законодавства: у разі судового провадження та отримання аргументованого рішення щодо матеріалу, який порушує Закон про медіа, редакція має три дні, щоб самостійно вирішити подальшу долю відповідного коментаря. Вона може або видалити його без юридичних наслідків, або залишити та захищати свою позицію в суді.

«Зараз медіа реально можуть постраждати від позовів, якщо не процитують особу прямо, а передадуть слова. Хоча суть не змінюється. Натомість ми пропонуємо ЗМІ полегшити спосіб донесення інформації, аби можна було непрямою мовою переказати суть висловлювання публічної людини. І бути захищеними у цьому випадку від судових позовів», ― підкреслив Юрчишин

Російський агітпроп поширює цей фейк, щоб підірвати довіру громадян до влади, посіяти внутрішню напругу та нав’язати наратив про нібито «авторитарні» тенденції в Україні. Водночас такі інформаційні вкиди спрямовані й на західну аудиторію ― їхня мета створити хибне враження про відхід України від демократичних цінностей, що може використовуватися для підриву міжнародної підтримки.

Автор: Софія Мельник,

Маніпуляція У Києві нібито запанікували, бо Трамп не згадав Україну в інавгураційній промові

Пропагандистські телеграм-канали поширюють інформацію, нібито в Києві настала паніка через те, що Трамп не згадав Україну в інавгураційній промові 20 січня.

Однак насправді це є маніпуляцією, на що звернули увагу фахівці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Відсутність згадки України у промові не свідчить про «байдужість» Трампа ― 47-й президент США очевидно зосередився на питаннях, що стосуються безпосередньо Сполучених Штатів. 

Колишній міністр закордонних справ Павло Клімкін в ефірі «Радіо NV»  наголосив:  «Не потрібно створювати паніку через те, що Україна не була згадана в промові Трампа. Ця промова будувалась навколо концепції Make America Great Again, і він говорив майже виключно про США».

Ба більше, під час спілкування з журналістами Трамп підтвердив свою готовність до переговорів з Зеленським та Путіним з метою досягнення миру та припинення війни. «Ми спілкуємося із Зеленським і незабаром поговоримо з президентом Путіним. Подивимося, як усе складеться», ― заявив президент США.

Також, призначення Трампом генерала у відставці Кіта Келлога на посаду спецпредставника по Україні свідчить про те, що нова адміністрація приділятиме увагу цьому питанню. На початку січня Келлог заявив, що має намір знайти рішення для завершення повномасштабної війни РФ проти України протягом 100 днів з моменту інавгурації Трампа.

Агітпроп поширює подібну маніпулятивну інформацію, щоб створити враження ізоляції України та нав’язати думку, ніби США ставляться до неї зневажливо чи байдужо. Це, своєю чергою, може посіяти сумніви в суспільстві щодо надійності підтримки України з боку західних партнерів.

Фейк Брехня про те, що 62% британців вважають угоду про 100-річне партнерство з Україною «загрозою» для інтересів Лондона

У російських телеграм-каналах пишуть, що 62% британців нібито вважають угоду про 100-річне партнерство між Сполученим Королівством та Україною «загрозою» для інтересів Лондона. Як доказ цієї тези пропагандисти посилаються на «опитування», проведене буцімто британською компанією GLPOR.

Насправді ця інформація не відповідає дійсності, стверджують експерти Укрінформу. GLPOR ― це неіснуюча соціологічна фірма, чий сайт створено виключно для поширення фальшивих опитувань, які використовуються в російських дезінформаційних кампаніях.

На сайті GLPOR вказано, що це британська компанія з міжнародних ринкових і політичних досліджень, яка нібито співпрацює з Оксфордським університетом та працює на британський уряд. Однак, попри ці заяви, сайт GLPOR не можна знайти в жодній пошуковій системі, а авторитетні міжнародні ЗМІ ніколи не публікували «досліджень» цієї компанії, на відміну від російських пропагандистських ресурсів.

Домен сайту був зареєстрований лише у 2023 році, і з того часу контент почали наповнювати матеріалами заднім числом, аби створити видимість багаторічної діяльності компанії.

Це вже не перший випадок, коли пропагандисти намагаються використати фальшиву компанію GLPOR для поширення дезінформації. Раніше ми аналізували фейк про нібито 88% українців, які не підтримують «рішення Зеленського скасувати президентські вибори».

Російська пропаганда використовує фальшиві опитування та вигадані компанії, як-от GLPOR, для маніпулювання громадською думкою і створення враження негативного ставлення в західних країнах до співпраці з Україною. Це частина стратегії дезінформації, спрямованої на ослаблення міжнародної підтримки України та підрив її позицій на світовій арені.

Фейк Неправда, що словаки масово псують автомобільні номери українським біженцям, аби вигнати їх з країни

Проросійські джерела розповсюджують інформацію про те, що в Словаччині місцеві жителі нібито масово пошкоджують або зривають номерні знаки з автомобілів українських біженців. Це, за їхніми словами, змушує українців повертатися додому для відновлення номерів, а на кордоні чоловіків начебто одразу затримують представники ТЦК для мобілізації.  Причиною ж нібито є те, що словаки «втомилися» від українців. 

Однак фактчекери ресурсу StopFake спростували цю інформацію. Уперше такі повідомлення з’явилися словацькою мовою  на Facebook-сторінці, що має назву  «Klub Priateľov Štefana Harabina — Dôstojnosť pre Slovensko» («Клуб друзів Штефана Гарабіна ― Гідність для Словаччини»). 

Штефан Гарабін ― колишній міністр юстиції та ексголова Верховного суду Словаччини, який під час передвиборчої кампанії відкрито пропагував проросійські та антиукраїнські погляди. Він заперечував факт російської агресії проти України та закликав до повного припинення будь-якої підтримки Києва, зокрема фінансової та гуманітарної.

Ба більше, ще на початку повномасштабного вторгнення Гарабін заявив, що «на місці Путіна вчинив би так само». Враховуючи це, очевидно, що сторінка, названа на його честь, систематично поширює проросійські наративи, радіє ударам Росії по українській інфраструктурі та вихваляє політику Кремля. Пост про нібито масове пошкодження українських номерних знаків у Словаччині не містить жодних доказів чи джерел. Показово, що жодне авторитетне словацьке видання не повідомляло про подібні випадки, що ще раз доводить вигаданий характер цієї «новини».

Агітпроп поширює такі фейки, щоб залякати українських біженців і створити відчуття небезпеки за кордоном. Водночас пропагандисти намагаються дискредитувати країни, що підтримують Україну, нав’язуючи наративи про нібито ворожість місцевих жителів. Це відповідає загальній стратегії Кремля ― дестабілізувати європейське суспільство та підірвати міжнародну підтримку України.

Раніше ми аналізували інформацію, що українська школярка в Нью-Йорку нібито  скаржиться на темношкірих однокласників і вважає, що її навчання мають оплачувати американські платники податків.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.