Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

08 Вересня станом на 927 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2374
Фейк
728
Маніпуляція
701
Меседж
500
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Уряд Румунії нібито прокладає нову автомагістраль до кордону з Україною, щоб анексувати дві українські області

Проросійські ресурси поширюють інформацію, що Румунія буцімто готується до захоплення Чернівецької та Закарпатської областей. У звʼязку з цим Бухарест нібито швидкими темпами прокладає нову магістраль, якою має «перекидати військову бронетехніку».

Насправді ця інформація не відповідає дійсності, про що пишуть у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Румунський уряд повністю підтримує незалежність, територіальну цілісність України та не має жодних агресивних намірів або претензій до країни-сусіда. Будівництво швидкісної магістралі має суто торговельну та інфраструктурну мету.

Проєкт будівництва автомагістралі А7, яку політики назвали Autostrada Moldovei, розглядається як необхідний елемент економічного розвитку східних регіонів Румунії; поєднання Чорного моря з автошляхами України, Центральної та Східної Європи тощо. У разі реалізації цього проєкту Україна отримає додатковий маршрут для експортних перевезень автотранспортом, зокрема, до порту Констанца.

Російська пропаганда намагається «розсварити» між собою Україну та її союзників, щоб ті послабили військову допомогу чи взагалі перестали її надавати. Раніше «Детектор медіа» вже аналізував схожий фейк, мовляв, Румунія претендує на частину України.

Фейк ЗСУ нібито обстріляли ринок у Донецьку

Російські пропагандисти й політики пишуть про те, що вранці 21 січня 2024 року донецький ринок «Меркурій» потрапив під обстріл української армії. Мовляв, це так заведено в ЗСУ — стріляти по ринку, ще й у вихідний день.

Насправді українські військові не причетні до цих обстрілів, про що повідомляють у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Сили, які перебувають у підпорядкуванні ОСУВ «Таврія» і час від часу знищують росіян у Донецькій області, в цьому випадку бойової роботи засобами ураження не вели. Про це зазначили в об’єднаному пресцентрі Сил оборони Таврійського напрямку й додали: «Донецьк — це Україна! росії доведеться відповідати за відібрані життя українців».

Цим фейком агітпроп прагне підживити наратив про те, що «ЗСУ з 2014 року бомбили Донбас» і нібито продовжують це робити. Тобто, у цьому випадку пропагандисти вдаються до тактики віддзеркалення, намагаючись виправдати звірства російської армії. Раніше ми спростовували інформацію, нібито українська влада визнала, що доведеться віддати окуповані території росіянам.

Викриття Невідомі від імені ДСНС розсилають українцям план евакуації через нібито «ураження ворожим ударом Хмельницької АЕС»

На електронні пошти українців надходять листи від імені ДСНС із текстом про те, що один блок Хмельницької АЕС нібито уражено російським авіаударом. Крім того, у цих листах додають посилання на завантаження електронного плану евакуації мешканців. 

У ДСНС повідомили, що не здійснювали розсилку таких повідомлень. Це — робота кібершахраїв, а посилання, яке міститься в листі, — небезпечне. 

У Службі також нагадують, що варто довіряти лише перевіреним джерелам і пам’ятати: вся актуальна інформація завжди розміщується на їх офіційному сайті та сторінках ДСНС у соціальних мережах.

Більше про те, як не стати жертвою фішингових посилань, можна дізнатися, переглянувши відповідне відео від Dovidka.info

• Читайте також: Невідомі від імені СБУ розсилають електронні листи із закликами завантажити шкідливі програми

Фейк Україна нібито витратить 3,2 млрд грн на пропаганду у 2024 році

Проросійські ресурси поширюють інформацію, що з українського держбюджету у 2024 році витратять 3,2 млрд грн на «пропаганду». Мовляв, у порівнянні з 2023 роком, в Україні витрати на «пропаганду» збільшили вдвічі. 

Ця інформація є неправдивою, пишуть у Центрі протидії дезінформації РНБО. «Пропагандою» росіяни називають видатки на Міністерство цифрової трансформації, Нацраду з питань кіно й телебачення, Нацкомісію з держрегулювання у сфері електронних комунікацій та Держспецзв’язку. Насправді ці відомства не створюють медіаконтент для держави. Що стосується безпосередньо інформаційної продукції, то на телемарафон із держбюджету у 2024 році виділять 1,5 млрд грн — це на 400 млн грн менше, ніж попереднього року. 

Агітпроп прагне підірвати довіру українського народу до влади й змусити його повстати проти «Київського режиму». Раніше ми спростовували інформацію, що Україна нібито витратила 1,2 млрд доларів на фейки у 2023 році. 

Фейк Поліціянтам нібито дозволили використовувати травматичну зброю, гумові палиці та сльозогінний газ для розгону мітингів

Проросійські телеграм-канали поширюють інформацію, що співробітникам Нацполіції України в умовах «соціальної напруженості» начебто дозволили «розганяти» людей на мітингах за допомогою спецзасобів. Як доказ пропагандисти поширюють фото наказу, який буцімто підписав очільник МВС. 

Насправді ця інформація є неправдивою, повідомляє Центр протидії дезінформації при РНБО. По-перше, «наказ» не відповідає вимогам офіційного діловодства, а це вже вказує на його неправдивість. По-друге, всі правила та підстави застосування спецзасобів чітко прописані в Законі «Про Національну поліцію» у ст. 45 «Застосування спеціальних засобів». Зрештою, Центр верифікував інформацію в речниці МВС Марʼяни Реви, яка запевнила, що так званий «наказ» є фейковим, як і його зміст. 

Пропагандисти спекулюють на мітингах чи акціях протесту громадян України, адже таких заходів стало більше в порівнянні з першими місяцями повномасштабної війни. Крім того, російська пропаганда поширила цей фейк з метою дискредитувати правоохоронні органи України. Раніше «Детектор медіа» спростовував інформацію, що в одному з українських університетів студента нібито силоміць забрали правоохоронці з авдиторії.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.