Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

21 Листопада станом на 1001 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2543
Фейк
756
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк ЗСУ буцімто насправді не проводять контрнаступ

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що насправді український контрнаступ — це «постановка». Автори фейкового допису переконують, що ніяких дій з боку української армії нема і вони вже давно «зазнали поразки». Як доказ посилаються нібито на новинний сюжет, який зняли українські медійники. У ньому пояснюють, що «війна відбувається в наших розумах». Це — брехня. 

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки пояснюють, що сюжет скомпільований: його змонтували з різноманітних шматків відео, і жодне українське медіа не виходило з таким роликом. Більш того, його поширюють лише в російському сегменті соцмереж. 

У такий спосіб автори вдаються до типових конспірологічних теорій та прагнуть заперечити все, що відбувається навколо. За таким принципом діє російський агітпроп, наприклад, коли розповідає, що України буцімто не існує — а отже, й ніяких війн нема, усі вони постановні. Зрештою, поплічники Кремля намагаються затьмарити реальність.  

У нашій рубриці «Новомова» ми теж аналізували, як Росія прагне заперечити існування України та замилити очі росіянам та іншим народам, які не сприймають українську державу як незалежну, суверенну державу. Це пропагандисти роблять за допомогою терміна «країна 404»

Меседж Захід буцімто організовує державний переворот проти Зеленського

Російські медіа поширюють інформацію, буцімто Захід планує здійснити державний переворот в Україні та хоче позбавити Зеленського влади. Автори пояснюють: 1 листопада 2023 року британське видання The Economist «недаремно» опублікувало статтю головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного та інтерв’ю з ним — нібито так Захід прагне показати свою прихильність саме до Залужного, а не до Зеленського. Адже 30 жовтня 2023 року американський журнал Time присвятив обкладинку нового номера і статтю українському президенту. «Ніхто так не вірить у нашу перемогу, як я. Самотня боротьба Володимира Зеленського», — ішлося на обкладинці. Власне, автори пропагандистського допису пояснюють, що Захід натякає на «бездарність» українського президента і поступово готує державний переворот. 

Аналізувати кейс узялися фахівці проєкту EU vs Disinfo, які пояснили що це — типова конспірологічна теорія, яка не має жодного підтвердження. Такі тези мають на меті лише підірвати авторитет Зеленського, який нібито все втрачає підтримку Заходу. Та й ніщо не вказує на те, що інтерв’ю Залужного якось проявляє «прихильність» Заходу до головнокомандувача. 

Аналітики й аналітикині «Детектора медіа» аналізували матеріали Time і The Economist — ви про це можете почитати ось тут. Якщо коротко, то стаття про Зеленського містить маніпулятивні ознаки, адже «вся “зрада” проходить через гриф анонімності». І цьому справді зловтішався агітпроп, пояснюючи цим так звану некомпетентність українського президента.

Меседж В Україну нібито завозять протерміновані медикаменти, через що помирають люди

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що в Україну нібито завезли партію гуманітарної медичної допомоги, а саме препарати для наркозу; їхній термін придатності, мовляв, минув. Автори у повідомленнях стверджують, що через використання прострочених препаратів «за один день у Дніпрі після наркозів померло 12 людей». 

Аналітики проєкту StopFake узялися за кейс і пояснили: автори фейкової публікації не навели жодних підтверджень інформації про протерміновану партію медикаментів із гуманітарної допомоги. Однак фахівці припускають, що підґрунтям для створення цього вкиду стала ситуація у Дніпрі, коли в одній із клінік  після планових операцій 11 пацієнтів потрапили до реанімації. За даними прокуратури області, один з пацієнтів, 11-річний хлопець, помер. У Державній службі України з лікарських препаратів та контролю за наркотиками тоді повідомили, що пацієнти отримали тяжку побічну реакцію на медичні препарати, які застосовувалися під час проведення оперативних втручань. Двох пацієнтів медикам урятувати не вдалося.

Однак цей випадок аж ніяк не пов’язаний із завезенням в Україну неякісних медикаментів у складі гуманітарної допомоги. Держслужба тимчасово заборонила реалізацію та застосування кількох партій медичних препаратів, які, ймовірно, викликали важкі побічні реакції під час проведення операцій. Наразі досудове розслідування триває.

Спекулюючи на цій ситуації, пропагандисти прагнуть продемонструвати, що в Україні як державі, мовляв, ніхто не зацікавлений і навіть країни-партнери ладні постачати протерміновані медикаменти. Водночас так автори натякають на буцімто неспроможність української системи охорони здоров’я проводити аудит поставленої лікарської продукції. Зрештою, так поплічники Кремля плекають у споживачів дезінформації недовіру до України. 

Читайте наш інший задокументований кейс — про те, що українські військові буцімто масово хворіють на ВІЛ, бо їм пропонують безкоштовне тестування.

Фейк В Україні нібито планують зменшити фінансову допомогу людям з інвалідністю

Російські медіа поширюють інформацію, що в Україні нібито збираються «скоротити допомогу» людям з інвалідністю, аби не сплачувати їм соцдопомогу. Як доказ агітпроп наводить пропозицію вилучити поняття «особа з інвалідністю» із законодавства.  Це — брехня. 

Фахівці проєкту VoxCheck узялися за цей кейс і пояснили, що в Міністерстві охорони здоров’я справді підготували законопроєкт, що пропонує замінити статус інвалідності на оцінку втрати функціональності. Однак у законопроєкті не йдеться про скасування набуття статусу особи з інвалідністю чи скорочення якихось соціальних виплат.

Метою такої ініціативи є відмова України від пострадянської моделі визначення інвалідності, яка надає людині лише «пільги та компенсації». А завданням держави має стати «повернення людини до економічного стану». При цьому пільги та виплати не скасовуватимуть. Зміни планують впроваджувати у 2025 році. Жодного стосунку законопроєкт до зменшення соціальних виплат не має. Російські пропагандисти просто спекулюють на цій темі.

До речі, у нашому нещодавньому огляді дезінформації ми також пояснювали, чому в Україні не збираються скасовувати статус особи з інвалідністю: тоді поплічники Кремля переконували, що українське керівництво, мовляв, хоче всіх мобілізувати на фронт без винятків. Це виявилося також неправдою.

Меседж В Україні нібито розпочнеться низка епідемій «через скорочення фінансування медицини»

Таку тезу поширили прокремлівські медіа. У повідомленнях пишуть, що Україна не дбає про сферу медицини й вона потрохи «занепадає», а тому скоро розпочнуться епідемії різноманітних захворювань. Писали, що спалахи гепатиту А вже нібито спостерігаються у п’яти українських містах, і причому визнали, що це — епідемія. Серед іншого, посилаються на заяву гендиректора Київського міського центру контролю та профілактики хвороб України Сергія Чумака, який заявив про високу ймовірність спалаху кору в Україні у 2023 році. 

Аналітики проєкту VoxCheck проаналізували цей кейс і пояснили, що в бюджеті на 2024 рік фінансування медицини, навпаки, збільшили, а наведені виокремлені факти про кір, гепатит А містять маніпуляції або є неправдивими. 

Наприклад, у Міністерстві охорони здоров’я України справді повідомляли про спалах гепатиту А у Вінниці. Але ситуацію визначали як надзвичайну на рівні області, про епідемію взагалі не йшлося. І, як пояснили фахівці, випадки гепатиту А в Україні фіксують щороку — це сезонне захворювання, яке найчастіше поширюється в холодну пору року. Розповсюджується хвороба зазвичай через немиті руки, використання чи вживання забрудненої води. Тобто жодної епідемії гепатиту А немає.

Щодо можливого спалаху кору, то Сергій Чумак насправді говорив про це. Адже захворювання є циклічним — останні спалахи фіксували у 2018-2019 роках. За дев’ять місяців 2023 року в Україні на кір захворіло 46 осіб — такий показник  учетверо більший, ніж фіксували за весь 2022 рік. Аналітики наголошують: ризик спалаху пов’язаний не з нестачею фінансування або лікарів, а з низьким рівнем вакцинації від кору.

Читайте ще: Спікерка ТрО ЗСУ Сара Ештон-Сірілло нібито отримала позитивний тест на ВІЛ.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.