Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Листопада станом на 1002 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2543
Фейк
756
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Викриття Невідомі створили сайти з назвою ​​«Залужний 2024​​​​»

У мережі рекламують сайти, які нібито пов'язані з ексголовнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним. Ресурси на різних доменах і створені анонімними користувачами. 

У Центрі протидії дезінформації при РНБО повідомляють, що ці сайти не пов'язані із Залужним, а про їхнє існування вже поінформовані правоохоронні органи України. Ймовірно, за створенням цих онлайн-майданчиків стоять росіяни, які прагнуть розколу українського суспільства, тому й використовують для цього різні засоби. 

Сайти ведуть на анонімні телеграм-боти, що збирають інформацію про користувачів, яка в майбутньому може бути використана проти громадян України. У Центрі застерігають від реєстрації на цих ресурсах і просять довіряти лише верифікованим джерелам.

Викриття Росіяни в Італії розклеюють плакати, які дискредитують сімʼю Зеленських

Прокремлівські телеграм-канали поширюють відеозаписи, на яких зображено дискредитаційні плакати з Президентом України Володимиром Зеленським і першою леді Оленою Зеленською. Цей контент супроводжується підписом: «Рим, Італія. Наші дні. Зеленського показують на всіх вулицях. Судячи з плакатів, його не люблять скрізь». 

Центр протидії дезінформації при РНБО повідомляє, що такі плакати були розклеєні російською громадою в Італії для продукування пропагандистського контенту. Про це в Центрі дізналися після того, як звернулися з відповідним запитом до Посольства України в Італії та МЗС. 

Мета цього наклепу — створити ілюзію втоми від Зеленського й України. Крім того, російська пропаганда системно дискредитує сімʼю Зеленських із надією, що українці «врешті повстануть проти них». 

Наразі плакати дискредитаційного змісту прибрані, а Посольство України в Італії вже працює над запобіганням подібних акцій росіян у майбутньому. Раніше ми спростовували інформацію, що журналіста, який опублікував «розслідування» про купівлю вілли родиною Зеленського, нібито «вбили».

Фейк Українські військові нібито закликають до повалення конституційного ладу в державі

У соцмережі TikTok поширюють відеозвернення нібито військовослужбовців 117-ї окремої бригади територіальної оборони (ОБрТрО) 153-го батальйону, які закликають до повалення конституційного ладу в державі. 

Насправді люди з відео ніколи не мали й не мають стосунку до 153-го батальйону ТрО, про що повідомила 117-та ОБрТрО на своїй сторінці в соцмережі Facebook. Це відео було створене за допомогою технології дипфейк, яка базується на штучному інтелекті. Тобто, воно — фейкове. Про це вже пишуть у Центрі протидії дезінформації при РНБО. 

У такий спосіб творці цього відео прагнуть дискредитувати українських військових та деморалізувати українське суспільство. Раніше ми аналізували фейкове відеозвернення ексголовнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, в якому він нібито закликав до військового перевороту.

Скриншот із фейсбук-сторінки 117-ї ОБрТрО

Фейк Макрон нібито скасував свій візит до України через підготовку на нього замаху українськими спецслужбами

Таку інформацію поширили проросійські ресурси, посилаючись на «сюжет»  France24. Ведучий французького телеканалу нібито повідомив, що президент Франції Емманюель Макрон скасував свою поїздку до України, яка була запланована на 13-14 лютого 2024 року, у звʼязку з «підготовкою на нього замаху українськими спецслужбами». Мовляв, очільник ГУР Кирило Буданов готував замах на Макрона, однак спецоперацію було зірвано через передачу інформації французькій стороні ексголовнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним. 

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Так, президент Франції справді відклав свій візит до України з міркувань безпеки. Однак не через «замах на нього». Частина російських сайтів почала самостійно поширювати спростування цієї інформації з посиланням на канал France 24, позаяк той не видавав подібного сюжету. 

Пропагандисти посилалися на відео дуже поганої якості, через що було технічно складно переконатися в тому, дипфейк це чи ні. Однак через інструмент для виявлення дипфейкових відео DeepFake-O-Meter вдалося проаналізувати його. Результат — оцінка правдоподібності вказує на те, що імовірно, відео є фальшивим. 

Крім того, у коментарі «РБК-Україна» представник ГУР Андрій Юсов заявив, що «це чергова російська спецоперація та інформаційна атака проти України». «Таким чином ворог намагається реалізувати свій так званий план "Майдан-3" для дискредитації України на міжнародній арені та дестабілізації ситуації всередині країни», — додав він. 

Цей дезінформаційний сюжет пропагандисти поширили в мережі на тлі наближення Франції й України до фіналізації двосторонньої угоди про безпекові гарантії для останньої. Тобто, поширюючи схожі фейки, агітпроп намагається перешкодити підписанню угоди, оскільки та є невигідною для Росії.

Викриття У мережі системно поширюють маніпулятивні дописи, в яких закликають молитися за українських воїнів

У таких повідомленнях автори від імені «молитовного відділу» пропонують молитися за українських військових, які опинилися в оточенні. Наприклад, в одному з дописів ішлося про дві українські бригади, яких нібито оточили 40 тисяч російських солдатів під Авдіївкою. 

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки повідомляють, що в переважній більшості такі дописи – це робота російських спецслужб.

Про це свідчать такі ознаки й факти:

  • іноді дописи пишуть російською мовою, що вже може бути першим тривожним дзвінком;
  • у структурі ЗСУ немає «молитовного відділу», що відповідає за молитви;
  • відсутність конкретики про бригади та часом про місце бойових дій; 
  • прагнення викликати в читача емоційну реакцію, щоб отримати максимальне охоплення;
  • у коментарях можуть зʼявлятися заклики до українців здаватися.

Росіяни можуть маніпулювати навіть такими інтимними сферами як релігія, тому не слід довіряти надмірно емоційним дописам і закликам на цю тему.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.