Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

27 Квітня станом на 793 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2106
Фейк
688
Маніпуляція
644
Меседж
429
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк У Харкові нібито закрили лікарню для госпіталізації цивільних, адже там «лікують» польських військових

Анонімні телеграм-канали поширюють скриншоти листувань, у яких нібито лікар Харківської лікарні №3 розказує, як у хірургічному відділенні надають меддопомогу пораненим іноземним військовим, зокрема полякам. Автори фейку в публікаціях роблять висновок, що об’єкт «ізольований» для цивільних пацієнтів. 

Фахівці VoxCheck звернулися до адміністрації лікарні, де їм відповіли, що інформація про лікування польських або військових інших національностей не відповідає дійсності. Тим більше, у цій лікарні немає хірургічного відділення, пропагандисти просто вигадали це. 

А скриншот «листування» є вкрай сумнівним. На ньому не вказані ім’я чи фото користувача, щоби потенційно можна було встановити ймовірну особу лікаря. Поплічники Кремля могли цей діалог запросто змоделювати й вигадати, як і зрештою сам фейк. 

Фейк Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров нібито анонсував видачу повісток у «Дії»

У російському сегменті соцмереж поширюють твердження, начебто Михайло Федоров анонсував видачу повісток у «Дії». У публікаціях посилаються на інтерв’ю пана Федорова діловому виданню Forbes Ukraine. На запитання, чи можна запровадити військовий квиток у «Дії», він відповів, що «теоретично це можна зробити». Цю заяву пропагандисти потрактували як «анонс видачі повісток». Це — брехня. 

Аналітики VoxCheck узялися за кейс і встановили, що в самому інтерв’ю міністр казав, що військовий квиток, найбільш імовірно, не планують вводити в застосунок. Але загалом і в теорії це технічно можливо. Михайло Федоров серед іншого пояснив, що над проєктом цифровізації військового квитка працюють окремо — ідеться про інформаційну систему на базі Міноборони. 

Згодом у пресслужбі Мінцифри прояснили ситуацію та сказали, що військового квитка чи повісток у додатку «Дія» не буде. Тобто ніхто нічого й не анонсував, це домисли російських пропагандистів. 

Фейк США нібито підтвердили «розкрадання» військової допомоги в Україні

В анонімних телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику, поширили твердження, нібито в Україні розкрадають і перепродають на чорному ринку зброю. Як доказ автори фейку посилалися на звіт Міноборони США: у ньому буцімто йшлося, як  «фахівці під час перевірки не дорахувалися 40 тисяч одиниць зброї». 

«Думаю, всім зрозуміло, куди та на які цілі вона була перенаправлена… Імовірність терактів у Європі лише зростає», — коментували пропагандисти ситуацію. 

Проте фактчекери проєкту VoxCheck узялися за кейс і встановили, що у спеціальному звіті «Посилений моніторинг кінцевого використання товарів оборонного призначення, поставлених Україні» зазначено, що постачання зброї в Україну не контролювали належним чином. Це пояснюється тим, що в Україні «обмежена присутність представників США». Водночас у звіті не звинувачують і не висловлюють тезу, що зброя «потрапляє на чорний ринок». 

Також надали позитивна оцінку спробам України здійснювати моніторинг постачання  зброї та обладнання. Вказано, що в деяких випадках українські чиновники проводили інвентаризацію ретельніше, ніж їхні американські колеги. 

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Єгипетський журнал Akher Saa нібито присвятив свою обкладинку західним лідерам, назвавши їх брехунами

У соцмережах російського сегменту публікують начебто справжню обкладинку журналу Akher Saa із західними лідерами: Олафом Шольцом, Джо Байденом, Ентоні Блінкеном та іншими. На зображенні їхні носи видовжені — як натяк на казкового героя Піноккіо, у якого росте ніс, коли той збреше. Також на обкладинці помістили різними мовами слово «брехуни». «А де ж на обкладинці Зеленський? Вочевидь, не змогли його помістити на обкладинку, адже надто великий (брехливий — "ДМ") ніс у нього», — коментують автори фейку. 

У VoxCheck проаналізували кейс і визначили, що журнал Akher Saa не робив випуску з такою обкладинкою. Першоджерело цієї «новини» — анонімний телеграм-канал, який транслює прокремлівську риторику. Ні на сайті журналу Akher Saa, ні на його сторінках у соцмережах немає подібної публікації. 

Ми неодноразово документували фейки, які стосуються підробних графіті, обкладинок іноземних видань та рекламних роликів. У такий спосіб пропагандисти прагнуть показати, що їхню риторику (наприклад, що Зеленського ненавидить увесь світ) також повторюють на Заході. Так у читачів може скластися враження, що громадськість справді незадоволена Україною. І надто, коли автори використовують елементи масової культури, натякаючи, що люди глузують із ситуації в Україні та що український порядок денний — привід посміятися. 

Несправжня обкладинка

Фейк Міноборони нібито закликає жінок вступати до лав ЗСУ «для швидкого схуднення»

У мережі поширюють інформацію, начебто Міноборони запустило кампанію рекрутингу жінок до армії. «Служба в ЗСУ допомогла мені схуднути. Звертайтеся в найближчий ТЦК. Ти гідна бути найкращою!» — ідеться в такому ролику, а саме відео нібито опубліковане на тікток-акаунті Міноборони. Це — брехня. 

Фахівці VoxCheck проаналізували кейс  і дійшли висновку, що відео несправжнє та скомпільоване з довільних кадрів, які автори фейку взяли з чужих відео користувачів соцмережі. Причому сам ролик аж ніяк не слугує відеокампанією рекрутингу жінок до армії. По-перше, тікток-акаунту у Міноборони немає. В інших соцмережах міністерства відео про схуднення також не знайшлося. По-друге, загальної мобілізації жінок до армії в Україні не існує, а отже, «проморолик» вигаданий поплічниками Кремля. 

Загалом лише медикині та фармацевтки з 1 жовтня 2023 року мають ставати на військовий облік; проте це не означає їх мобілізацію чи встановлення обмежень на виїзд за кордон. У Міністерстві охорони здоров’я наголошують: облік необхідний лише для узагальнення даних про наявний резерв медиків у країні. Виїзд такої категорії жінок необмежений. Щоб стати на військовий облік, ця категорія жінок матиме три роки — до 31 грудня 2026 року.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.