Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

16 Вересня станом на 935 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2388
Фейк
731
Маніпуляція
710
Меседж
504
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Russia Today опублікувала відео з нібито «полоненим українським диверсантом», узятим у Курській області

Прокремлівський ресурс RT (колишня назва ― Russia Today) повідомив, що в його розпорядженні опинилося відео з «полоненим українським диверсантом», якого буцімто схопили російські військові в Курському прикордонні. Особа на відео, стоячи на колінах із завʼязаними очима, російською мовою говорить, що «йшли на Суджу» і що «треба було “познімати” село Гордіївка для командування, що зайняли (село ― Ред.)».

Скриншот із телеграм-каналу RT

Насправді це відео є постановним, про що свідчить декілька фактів. Перш за все в особи на відео присутній сильний російський акцент, не притаманний російськомовним українцям, а радше саме росіянам. Окрім цього, навіть один із російських так званих «воєнкорів» з авдиторією в 95 тис. підписників не зміг змовчати та заявив, що «це наш фейк», додавши, що «не час для такого». А ще чимало самих росіян не повірили в правдивість відео, стверджуючи що це ― постанова. 

Раніше «Детектор медіа» спростовував інформацію, що ЗСУ на американському БТР Stryker під Суджею розстріляли машину з цивільними.

Фейк «Поки ми стежили за Україною, ми втратили свою країну» ― такий нібито заголовок статті The Independent про заворушення в Британії

У соцмережах прокремлівські канали поширюють інформацію, що газета The Independent на передній сторінці газети від 5 серпня 2024 року розмістила статтю під назвою «Поки ми стежили за Україною, ми втратили свою країну».

Скриншот із пропагандистського ресурсу

Насправді The Independent не публікувало такого матеріалу. Про це пишуть журналісти з проєкту VoxCheck. Статтю із подібним заголовком пропагандисти згенерували на підробленій сторінці The Independent. За основу взяли справжню публікацію видання від 5 серпня 2024 про заворушення. 

Також на обкладинці анонсують нібито інтерв’ю з Валерієм Залужним із сенсаційним зізнанням. Мовляв, на посаді головнокомандувача ЗСУ він «хотів вкоротити собі віку». Однак це теж неправда — Залужний такого не казав, адже жодне надійне джерело про це не писало.

У Voxcheck додають, що фейкова стаття про заворушення — це частина проросійської операції «Матрьошка», організованого поширення дезінформації в X та інших соцмережах, часто — від імені відомих медіа чи публічних осіб. 

Мета цього фейку — підсилити нестабільні настрої у Великій Британії після трагедії в Саутпорті.

Маніпуляція Російські пропагандисти перетворили ходу представників руху Querdenker у Берліні на «мітинг у підтримку миру з Росією»

Російські ресурси поширюють інформацію, що 3 серпня 2024 року близько 20 тисяч людей вийшли на акцію в центрі Берліна на підтримку миру з Росією та проти постачання зброї, зокрема в Україну. Учасники мітингу нібито несли транспаранти та плакати з написами: «Чому політики не відповідають за свої вчинки?», «Мир для всіх народів!», «Зупиніть війну з Росією!», «Дружба з Росією», «Я не воюю з Росією !», «Світ без зброї!».

Насправді російські пропагандистські джерела зманіпулювали інформацією, пишуть у проєкті StopFake. Цю акцію протесту присвятили четвертій річниці першої такої ходи представників руху Querdenker («Інакодумці») в Берліні. Рух було створено у квітні 2020 року на знак протесту проти політики німецького уряду щодо пандемії коронавірусу. Тепер же учасники руху виступають проти основних принципів німецької внутрішньої та зовнішньої політики й закликають до «миру в усьому світі». Реалістичних планів щодо того, як цього досягти, Querdenker, однак, не пропонує. А тема примирення з Росією є далеко не головною для представників руху.

Наразі основним фокусом діяльності Querdenker є критика як внутрішньої, так і зовнішньої політики німецького уряду. Серед іншого, демонстранти вимагають виходу Німеччини з НАТО і, як і раніше, перегляду заходів щодо стримування коронавірусу.

На акцію в серпні 2024-го зібралися близько 12 тисяч представників руху. Німецький сайт RBB повідомив, що одні учасники акції розмахували прапорами з голубом миру, інші тримали транспаранти з вимогою «переглянути заходи щодо боротьби з коронавірусом» і «покарати винних». Деякі учасники тримали в руках плакати з гаслом «Створити світ без зброї», знайомим ще з часів руху за мир у 80-х роках минулого століття в Німеччині. Символ миру також можна було побачити на кількох транспарантах.

У виданні Berliner Zeitung писали, що на окремих плакатах учасники акції зобразили логотип журналу Compact, класифікований Федеральним відомством із захисту конституції як правоекстремістський і нині заборонений. Деякі мітингувальники скандували «döp dödö döp!» («Іноземці геть!»), а в деяких були плакати AfD — німецької правої партії. Проте тема примирення з Росією і «припинення постачання зброї в Україну» є другорядною для Querdenker. У німецькій пресі також немає згадувань про такі заклики на демонстрації в Берліні.

Фейк В Офісі президента нібито готували постановний замах на дітей Зеленського, — Deutsche Welle

У російському сегменті соціальних мереж поширюють відео, яке нібито опублікувало німецьке видання DW. У ньому йдеться про «нове розслідування Bellingcat» щодо плану імітації замаху на дітей Зеленського, який буцімто розробили Офіс президента та ГУР. Власне, звинуватити в терористичному акті нібито планувалося російську владу та спецслужби.

«Українська сторона нібито звернулася до Центрального розвідувального управління США, щоб розповісти про заплановану провокацію, однак отримала різку відмову — адже американські партнери думають, що такий сценарій, навпаки, загострить протистояння», — пишуть у повідомленнях. 

Фахівці StopFake дослідили кейс і з’ясували, що ця історія повністю вигадана. Таку новину не поширювали ні Deutsche Welle, ні Bellingcat. Більш того, відеосюжети Deutsche Welle мають зовсім інший формат — у своїх роликах вони використовують оригінальні кадри та озвучку диктора, тоді як у мережі поширюють нарізку стокових фото з накладеним текстом та музичним супроводом. 

Фото — StopFake
Автор: Орест Сливенко,

Меседж Українські біженці «обкрадають» німецьких фермерів

У соцмережах пишуть, що українські біженці нібито масово крадуть урожай у німецьких фермерів. У таких публікаціях фейкороби прикріплюють лише фотографію з німецькими поліцейськими. При цьому, хто саме повідомляє про так звану причетність українців до злочинів, не зазначають.

«Німецькі фермери б’ють на сполох: біженці з України обносять їхні поля та сади. Тягнуть усе: вишню, полуницю, яблука, виноград, картоплю і навіть гарбузи. Причому працювати на полях відмовляються», — коментують користувачі.

Аналітики StopFake взялися за цей кейс і визначили, що в німецькому інформаційному просторі справді з’являлася низка новин про крадіжки у місцевих фермерів. Зокрема, про це йдеться в матеріалі німецького видання Bild «Фруктова мафія обкрадає наші поля!»

У ньому видання підняло тему крадіжки врожаю, зібравши такі випадки за останній час. Саме в цій статті й використано ту фотографію з німецькою поліцією, яку підхопив агітпроп.

Однак у статті Bild немає жодної згадки про те, що німецьких фермерів обкрадають саме українські біженці. Журналісти поспілкувалися з кількома фермерами, які розповідали, хто саме, за яких обставин і скільки в них вкрали врожаю. Прикметно, що жоден співрозмовник не порушував тему національної приналежності злочинців. 

Так агітпроп лишень намагається представити українських біженців як злочинців або терористів, як культурну та економічну загрозу ЄС — для того, щоб зменшити підтримку України. Про це ми згадували у власному дослідженні. Російська пропаганда від початку великої війни в Україні намагається дискредитувати біженців, які вимушено покинули Україну, щоби врятувати своє життя. Пропагандисти регулярно поширюють фейки про них; називають біженців утриманцями; стверджують, що вони виїхали за кордон не задля безпеки, а заради наживи; переконують, що мешканці країн, які прийняли українських біженців, невдоволені поведінкою українців тощо. Це потрібно пропагандистам, щоб застовпити думку, що українці — поганці, не цінують допомогу, яку надають їм; користуються добротою мешканців інших країн.

Фото — StopFake
Автор: Орест Сливенко,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.