Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

14 Липня станом на 1236 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2732
Фейк
816
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 9 травня

У епізоді спростовуємо такі фейки та маніпуляції: Росія скасувала повітряну частину параду 9 травня через "погодні умови"; НАТО та Україна "готувалися до вторгнення на російські історичні землі", тому Росія дала "попереджувальну" відсіч агресії; що не так із гаслом "Никто не забыт, ничто не забыто"; взвод українських «канібалів» їв консерви "з мощами мотороли"; українських військових змушують "воювати під наркотиками"; храм в Дубищі "примусово" перевели до ПЦУ; мобільні оператори т.зв. ОРДЛО "Фенікс" та "Лугаком" отримали російський телефонний код та "інтегрувались" з Росією

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Маніпуляція В українській армії почалася епідемія туберкульозу

Цю інформацію поширюють російські ЗМІ та прокремлівські телеграм-канали, що посилаються на анонімні джерела, які нібито «володіють даними», що «рівень санітарних втрат від туберкульозу становить понад 10% особового складу». У 2020 році російські пропагандисти теж поширювали фейк про епідемію серед українських військових, щоправда тоді йшлося про COVID-19.

Насправді у Центрі громадського здоров'я МОЗ не фіксують зростання кількості захворювань на туберкульоз в Україні в 2022 році. Водночас радник мера Маріуполя Петро Андрюшенко на початку травня розповів, що вже зафіксований один випадок туберкульозу в фільтраційній в’язниці в селі Безіменне, що тимчасово окуповане Росією. За його словами, влада Маріуполя отримала відео з цієї російської фільтраційної в’язниці: «Люди сплять на підлозі. Медичну допомогу їм не надають, тому серед утримуваних у школі Безіменного уже був зафіксований перший випадок туберкульозу. Один з чоловіків, яких утримують у клубі у с. Козацьке, помер, бо окупанти відмовились викликати йому "швидку"». Головний лікар Вінницького обласного клінічного фтизіопульмонологічного центру Олександр Служивий раніше розповів «20 хвилин», що в Україні дійсно можуть зафіксувати ріст захворюваності на туберкульоз. Це, за його словами, пов’язане з двома причинами: «Насамперед через те, що сьогодні йде міграція населення з регіонів, де йдуть активні бойові дії. А ще під час пандемії коронавірусу менше звертали увагу на туберкульоз, люди були ізольовані від можливості доїхати у медзаклади, звернутися за допомогою тощо». Центр протидії дезінформації також зазначив, що ця інформація не відповідає дійсності та створена «для деморалізації та поширення панічних настроїв серед військових».

Маніпуляція «Фенікс» та «Лугаком» отримали російський телефонний код — це крок до інтеграції з Росією

Цю тезу поширили ватажки бойовиків Леонід Пасічник та Денис Пушилін. Центр протидії дезінформації повідомив, що коди невизнаних мобільних операторів «Фенікс» та «Лугаком», які працюють на окупованих районах Донецької та Луганської областей, дійсно змінилися, однак їхні абоненти не можуть використовувати свої сім-карти в Росії. «Абоненти повідомляють, що з "Фенікса" можна зателефонувати лише на російський "Мегафон", а з "Лугакому" — лише на російський "МТС". "Фенікс" та "Лугаком" все одно залишаються невизнаними операторами, з якими жодна країна, навіть рф, не уклали договір про роумінг», — розповіли в Центрі та додали, що угоди між «Феніксом» та «Лугакомом» також немає.

Фейк Українських військових змушують воювати під наркотиками

Російська пропаганда періодично робить інформаційні вкиди про нібито наркозалежність українських політиків чи військових. Цього разу російські ЗМІ поширили фейк, що українських військових нібито змушують воювати «під психотропними препаратами та наркотиками», зокрема, щоб «впоратися зі страхом». Фейк росЗМІ базується на інформації, що на позиціях українських захисників знаходили препарати. Як пише StopFake, насправді йдеться про знеболювальний засіб, який видається всім військовим і, як пояснюють лікарі, не має наркотичного ефекту. Завідувач травматологічного відділення обласної клінічної лікарні міста Чернівці Валентин Василов розповів, що в аптечці кожного військового є знеболювальні препарати. «По-перше, колоти такий препарат і йти в бій — людина адекватно не оцінює ситуацію, бо вона не зможе точно проаналізувати й оцінити ситуацію. Бійці ніколи цього не зроблять, бо вони не змогли б вчасно розпізнати небезпеку, почути той же голос командира. По-друге, цих препаратів не так вже й багато в Україні й в аптечці він тільки один. Кладеться одна ампулка на випадок дуже серйозних поранень», — пояснив він.

Детальніше

Маніпуляція НАТО та Україна готувалися до вторгнення на російські історичні землі, тому Росія дала попереджувальну відсіч агресії

Це не вперше Росія намагається притягнути НАТО, щоб «виправдати» свою агресію проти України, у тому числі мирних мешканців. Цього разу маніпулятивну заяву зробив президент Росії Володимир Путін під час параду 9 травня. Війну проти України, яку в Росії досі називають «спецоперацією», він пояснює тим, що нібито «НАТО та Україна готувалися до каральної операції на Донбасі, до вторгнення на російські історичні землі, включаючи Крим», згадував він і про «можливу ядерну зброю в Україні». Радник Офісу президента Михайло Подоляк заперечив ці заяви: «Країни НАТО не збиралися нападати на Росію. Україна не планувала атакувати Крим. Російські військові гинуть, не захищаючи свою країну, а намагаючись окупувати іншу. У цієї війни не було жодних раціональних причин окрім хворобливих імперських амбіцій РФ».

Примітно, що в промові Путін не сказав нічого нового, а також не згадував про «денацифікацію та демілітаризацію». Окрім паралелей з Другою світової війною. Нещодавно українські ЗМІ написали, що, за даними російських соціологів, більшість росіян не розуміють значення слова «денацифікація». Як пише ТСН, цю інформацію підтверджують ефіри програми пропагандиста Дмитра Кисельова: у першому випуску, після початку повномасштабної війни, він близька семи хвилин пояснював сенс «денацифікації», але в квітневих випусках Кисельов або не використовував термін взагалі, або робив це раз протягом випуску.

Фейк Храм в Дубищі примусово перевели до ПЦУ

Російська православна церква поширила фейк про нібито «примусове переведення» храму в Дубищі до Православної церкви України. Як пише проєкт «Брехунець», «російська церковна пропаганда називає ПЦУ "раскольнической структурой", а законне волевиявлення релігійної громади — "принудительным переводом"». Насправді ПЦУ є канонічною та визнано православною церквою. А парафія селища Дубище вирішила приєднатися до ПЦУ 30 травня — 284 осіб проголосували «за» та 59 «проти». «Окрім того, у тексті маніпулюють, буцімто рішення прийняли жителі селища, а не церковна громада. Таким чином російська церковна пропаганда відкидає право на волевиявлення фундаторів церкви – людей, хто своїми пожертвами долучився до будівництва храму та його функціонування, хто має право користуватися послугами церкви», — пише «Брехунець».

Детальніше про роль російської церкви на окупацію Криму та війну в Україні читайте тут. Нагадаємо, голова Московського патріархату Кирило підтримує війну проти України. Раніше він уже поширював фейк, що Росія «ніколи ні на кого не нападала». До речі, за подібні висловлювання інстаграм позначив фейковим пост прихильника російської агресії проти України, співака Миколи Баскова.

Маніпуляція Росія скасувала повітряну частину параду 9 травня через погодні умови

Саме це твердження ширять російські пропагандисти, на пояснення того, що 9 травня в 2022 році не було повітряної частини параду. Насправді погані «погодні умови» були на 9 травня й раніше, однак Росія вирішувала, «випускаючі в повітря» тисячі мільйонів рублів. Центр протидії дезінформації нагадав, що в 2020 році Росія витратила понад 540 мільйонів рублів на «розгін хмар» для безпеки польотів військової авіації, а в 2021 році — 417 мільйонів рублів. «Тому історія про "погану погоду" — лише маніпуляція, оскільки для Росії витратити 500 мільйонів рублів на сакральну дату Путіна — не проблема. Особливо, зважаючи на те, що, за різними оцінками, щодня РФ на "спецоперацію" з Україною витрачає від $500 мільйонів до $20 мільярдів», — зазначили в Центрі.

За даними InformNapalm, причиною скасування авіаційної частини параду могла стати несправність літака «судного дня» Іл-80. Командування Повітряних Сил ЗСУ повідомило, що станом на 9 травня орієнтовні втрати Росії 199 літаків та 158 гелікоптерів.

Фейк У селищі Новоселівка знайшли взвод «канібалів», який їв консерви «з мощами мотороли»

Російські пропагандисти поширюють фейк, що знайшли селищі Новоселівка Донецької області взвод нібито «канібалів». Російське видання «Известия» видало навіть сюжет, присвячений цій «знахідці». Проєкт «Без брехні» пише: «Як доказ страшенного звинувачення та злодійства пропагандист показує банку консервів із написом — "Сєпар донецький. Втомений. З мощами мотороли (вбитий в окупованому Донецьку російський бойовик — ДМ). Не містить залишків скреп. Дата виготовлення: 06.10.1942"». Насправді ці консерви — це звичайні м’ясні продукти, а обгортки — вигадав ветеран АТО з Вінниці Олександра Грамарчука. У його творчому арсеналі консерви з такими назвами: «Сєпар у сметані», «Сєпар у маслі», «Снігірь православний (з мощами кобзона)» та багато інших.

Маніпуляція «Никто не забыт, ничто не забыто»

Це гасло, яке нібито увічнює пам’ять усіх загиблих у Другій світові війні, набуло популярності в повоєнні часи в СРСР. Однак це міф. Український інститут національної пам'яті зазначив, що скільки людей дійсно загинуло в роки Другої світової не порахували ні в СРСР, ні потім у Росії. Офіційний перелік жертв війни не повний: СРСР не визнав подій до 22 червня 1941 року, тому «забуті» учасники так званих «прикордонних конфліктів»; «забули» й не згадували поразки 1941—початку 1942 років; не згадували і військовополонених, жертв Голокосту, остарбайтерів; інвалідів війни цілеспрямовано прибирали в табори-інтернати подалі від людських очей.

«Скільки людей дійсно загинуло в роки Другої світової не порахували ні в Союзі, ні потім у Росії. Адже виплати за загиблих отримували лише ті родини, хто отримав довідки про смерть. Родини безвісти зниклих — ні. Влада просто економила на цих сім’ях. Показово, що сьогодні ставлення Росії до своїх загиблих не змінилось. У війні з Україною вони так само замовчують втрати. Багато солдатів залишаться зниклими безвісті, Росії так зручніше і дешевше», — розповіли в УІНП.

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.