Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

28 Квітня станом на 794 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2106
Фейк
688
Маніпуляція
644
Меседж
429
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Влада нібито евакуйовується з Харкова

Пропагандисти в медіа поширюють інформацію про те, що українська влада нібито вивозить архіви та експонати з Харкова, готуючись до евакуації, через ймовірну загрозу нового російського вторгнення. Втім це - фейк.

На це звернули увагу в Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Вони з'ясували, що жодних офіційних заяв про "евакуацію з міста" не було опубліковано на вебсайтах місцевої ОВА або міської ради. Також немає жодної інформації про це на каналах комунікації вищого керівництва країни. Більше того, наразі Харкову не загрожує небезпека російського окупаційного вторгнення.

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб залякати місцеве населення та дискредитувати місцеву владу.

Викриття На ТОТ примушують українців публікувати фото з родиною на «виборчих дільницях»

У Центрі національного спротиву та Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки повідомили, що росіяни прагнуть змусити українців взяти участь в голосуванні за Путіна.

Окупаційна псевдоадміністрація оголосила про проведення флешмобу під назвою "Вся сім'я - на вибори", у рамках якого учасники мають публікувати фотографії своїх родин із "виборчих дільниць" у соціальних мережах. Таким чином, росіяни сподіваються створити ілюзію масовості на "виборах".

Центр національного спротиву додає, що окупанти повідомили про обов'язкову участь у флешмобі всім працівникам фейкових державних установ на окупованій Луганщині. Прочитати про те як іще російська пропаганда використовує жителів (де)окупованих територій і що з цим робити також можна і в іншому матеріалі "Детектора медіа".

Викриття В школах Маріуполя роздають антиукраїнські листівки

В деяких школах Маріуполя, який зараз тимчасово перебуває під окупацією, розповсюджують брошури з антиукраїнським змістом. Про це повідомляють Маріупольська міська рада та Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

На листівках зображені штампи російської пропаганди, а саме "гей-війська" України та хибні порівняння. Мовляв, Росія та її прихильники - це добре, а Україна - це "неправильний вибір" та фашизм.

Головна мета цих матеріалів - виправдати та героїзувати російських окупантів та дискредитувати українських військових. Основною цільовою аудиторією таких листівок є діти, а отже за їх допомогою вони хочуть сформувати їх громадянську позицію.

Прочитати про те як іще російська пропаганда використовує жителів (де)окупованих територій і що з цим робити також можна і в іншому матеріалі "Детектора медіа". 

Фейк Вигадка пропагандистів про "українських партизан" в Одесі, які нібито підірвали потяг із західною допомогою

Пропагандисти поширюють в анонімних телеграм-каналах та на інших соцмережах фотографію з потягом, який нібито підірвали українські партизани через те, що там була "допомога від Заходу". Мовляв, Одеса чинить опір Україні та стає на бік Росії. Втім це - фейк.

На нього звернули увагу фактчекери литовського проєкту 15min. Вони з'ясували, що фотографія є реальною, але катастрофа на ній сталася майже рік тому і саме в Росії - поблизу Брянська. 1 травня 2023 року в Унеченському районі Брянської області Росії після підірвання невідомою вибухівкою з рейок зійшли сім вагонів вантажного потяга. Колишній чиновник системи внутрішніх справ Карнаучов наступного ранку оголосив, що рейки, ймовірно, були підірвані диверсантом. Натомість якщо шукати інформацію про нібито підірваний потяг в Одесі, то її можна знайти лише на російських пропагандистських сайтах та на відповідних акаунтах в соцмережах.

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб створити хибне враження того, що на Росію в Україні чекають. Мовляв, люди ненавидять Захід та готові на все задля того, щоб допомогти Росії.

Маніпуляція Українці нібито масово скуповують автомобілі на гроші, зібрані литовцями

З самого початку благодійної кампанії литовського суспільного мовника Radarom пропагандисти в литовському сегменті соцмереж почали поширювати інформацію, нібито кошти, пожертвовані українцям, врешті-решт не приносять ніякої користі. Одне з найпоширеніших повідомлень у Литві стверджує, що показники купівлі та продажу автомобілів, особливо преміум-класу, в Україні значно зросли з початку війни, що, мовляв, означає, що воююча країна торгує отриманою підтримкою. При цьому, вони посилаються на статистику "Укравтопрому". Однак це не відповідає дійсності.

На це звернули увагу литовські фактчекери з проєкту 15min.lt. Вони з'ясували, що пропагандисти замовчують про те, що ріст автомобільного ринку почався з початку війни, коли він був значно депресований. Також не згадується, що аж третину нових автомобілів купили компанії. За даними "Укравтопрому", у 2023 році в Україні було продано майже 61 тисячу одиниць нових пасажирських автомобілів (третина з яких була придбана компаніями) на суму більше ніж 105,5 мільярда гривень; (близько 2,5 мільярда євро). Це в 1,6 рази більше, ніж у 2022 році, коли українці придбали 37 900 нових автомобілів, найнижчу кількість з початку століття. Коли почалася війна, було придбано багато позашляховиків. Згідно з цими даними, у 2021 році було продано 103,25 тисячі, у 2022 році - 37,89 тисяч нових автомобілів. Минулого року ця цифра зросла до 75,99 тисяч, а на цей рік передбачається зростання до 86 тисяч. Таким чином, ні минулого року, ні цього року не очікується такий рівень, як перед війною.

Український громадський діяч у Литві Андрій Тапін також додав, що в Україні 1 новий автомобіль в 2023 році припадає на 606 мешканців. Натомість минулого року в Литві зареєстровано 31 000 нових легкових автомобілів або 1 автомобіль на 90 мешканців. Різниця складає майже 7 разів.

Пропагандисти поширюють таку дезінформацію, щоб дискредитувати українців та підсилити свій наратив про "корумповану Україну". Все це заради того, щоб іноземці припинили підтримувати Україну.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.