Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

21 Листопада станом на 1001 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2543
Фейк
756
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Україна нібито вербує білоруських дітей для здійснення терактів на терирії Білорусі

На проросійських ресурсах поширюють відео, в якому білоруські підлітки розповідають, як Україна нібито вербувала їх для вчинення терористичних актів на території Білорусі. 

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП стверджують, що насправді підлітки стали героями пропагандистського відеоматеріалу. Вони зазнають психологічного тиску зі сторони підконтрольного білоруській диктатурі «слідства», а також із боку російських пропагандистів. 

Під час відеозапису один із підлітків розплакався. Крім того, на його обличчі помітні певні сліди, що можуть свідчити про катування спецслужбами Білорусі. Тож імовірно, що свідчення затриманих дітей — вибиті, а тому їм не можна вірити, додають у Центрі. 

• Читайте також: Зеленський нібито мобілізовує неповнолітніх

Викриття Російська дезінформаційна кампанія «Майдан-3» активізувалася

У соцмережі ТікТок поширюють відеоролики окремих «блогерів», які просувають тезу про нібито «нелегітимність» української влади із закликами до українців виходити на акції протесту. Про це пишуть у Центрі протидії дезінформації при РНБО.  

Це відбувається в рамках масштабної дезінформаційної кампанії Росії під назвою «Майдан-3». ЇЇ мета — максимально дестабілізувати ситуацію в Україні, дискредитувати військово-політичне керівництво держави, а також посіяти в Україні хаос та атмосферу недовіри. 

У Центрі додають, що подібні заклики відповідають інтересам Росії, яка готується до наступу на фронті та зацікавлена в дезорганізації ситуації в Україні. А головні зусилля, спрямовані на це, готуються на 20-ті числа травня. 

• Читайте також: У США нібито з’явилися сумніви щодо легітимності Зеленського через скасування виборів

Скриншот Центру протидії дезінформації при РНБО

Фейк Сирський нібито подав заяву про відставку

Проросійські ресурси поширюють інформацію, що головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський нібито «подав прохання про відставку», однак в апараті президента відмовилися реєструвати документ відповідним чином. Тож Сирський буцімто направив його Зеленському «генштабівською спецпоштою».

Насправді «ця новина» є фейковою. Про це пишуть у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. По-перше, першоджерелом цієї інформації є анонімний акаунт у соцмережі Х (колишній Twitter), який регулярно поширює проросійські наративи. По-друге, жодних доказів на підтримку «зрадницьких» тез про нібито відставку Сирського автор не наводить. Зрештою, у жодних офіційних джерелах немає інформації про начебто прийдешню відставку Сирського.

Метою поширення цієї дезінформації є посіяти паніку серед українців та налаштувати їх проти чинної влади. Раніше ми спростовували інформацію, що головнокомандувач ЗСУ Сирський нібито підтвердив «жалюгідний стан української армії».

Маніпуляція У Львові нібито «паралізувалася» робота онкоцентру через дії ТЦК

Російські пропагандистські ресурси поширюють інформацію, що у Львові 100 онкохворих людей, серед яких багато дітей, нібито не змогли пройти опромінення через затримання медичних фізиків працівниками ТЦК.

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП повідомили, що ця інформація є неправдивою. У самому Львівському онкологічному центрі пояснили, що двох спеціалістів медзакладу дійсно викликали до ТЦК для уточнення облікових даних. Проте центр продовжував роботу у звичному режимі. А обидва працівники центру вже повернулись до виконання своїх обов’язків. 

Цим фейком російська продовжує дискредитувати мобілізаційний процес в Україні, до того ж спекулюючи на чутливій темі онкозахворюваності. Раніше ми спростовували інформацію, що українські аптеки нібито не продають ліки чоловікам без довідки ТЦК.

Фейк Удар по «Новій пошті» в Одесі — це нібито насправді знищення складу з боєприпасами виробництва країн НАТО

Пропагандистські ресурси після російського ракетного обстрілу по сортувальному депо та відділенню «Нової пошти» в Одесі 1 травня 2024 року почали просувати версію, що буцімто насправді там був склад із боєприпасами виробництва країн НАТО. 

Однак ця інформація є фейковою. Про це повідомляють у самій «Новій пошті». Пресслужба компанії стверджує, що в депо та відділенні разом було 904 відправлення на майже 3 млн грн. «А по версії ворога – тут зберігалась зброя», — додають у «Новій пошті». Також компанія пообіцяла повністю компенсувати клієнтам вартість їхніх посилок. 

Маємо справу з черговим виправданням Росії удару по цивільній інфраструктурі міста, в результаті якого постраждали 14 людей. Схоже, саме в посилках українців російські військові вбачали нічим не спровоковану загрозу. Раніше ми писали про те, як росіяни виправдовували удар по Словʼянську 15 квітня 2024 року

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.