Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

07 Січня станом на 1048 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2617
Фейк
782
Маніпуляція
756
Меседж
543
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «укронатівці»

У лексиконі російської пропаганди поруч зі словами «укрофашисти», «націоналісти» та їм подібними стоїть слово «укронатівці». З одного боку, його використовують для того, аби підживити тезу російської пропаганди про нібито присутність «найманців НАТО» в Україні та їхню «активну участь» у бойових діях проти Росії на боці України. Також для російських пропагандистів термін «укронатівці» може служити як збірний образ українських військових чи просто українців. 

Особливо цей термін до вподоби очільнику Чеченської Республіки Рамзану Кадирову, який уже неодноразово вдавався до нього у своїх висловлюваннях. Наприклад, реагуючи на атаку безпілотника 12 грудня 2024 року по Грозному — столиці Чечні — Кадиров у своєму телеграм-каналі написав, що «легкі поранення отримали чотири бійці варти» та пообіцяв, мовляв, «тільки за цих чотирьох поранених ми покладемо 400 укронатівців». В іншому російському пропагандистському телеграм-каналі справедливо зауважили, що «хто такі ці укронатівці й де він їх зібрався шукати, дон [Рамзан Кадиров. — Ред.] не уточнив». 

Насправді війська НАТО не беруть участі у російсько-українській війні. У відозві Північноатлантичного альянсу «Відповідь НАТО на повномасштабне вторгнення Росії в Україну» востаннє оновленій у жовтні 2024 року йдеться, що «дії НАТО є оборонними, спрямованими не на провокацію конфлікту, а на його запобігання». 

Своєю чергою, термін «укронатівці» не має під собою жодного логічного підґрунтя й слугує виправданням неспровокованій російській агресії, а також поясненням пропагандистами для споживачів продуктів їх діяльності, чому так звана «спеціальна операція», яку спершу обіцяли завершити за кілька днів, триває вже кілька років.

Фейк Брехня про те, що 76 тисяч військових із Львівщини загинули під час повномасштабної війни

Російські телеграм-канали поширюють інформацію, мовляв, на фронті загинуло 76 тисяч українських військових із Львівської області. Окрім цього, пропагандисти пишуть, що нібито за оцінками Китаю, загальні втрати ЗСУ перевищили 1,8 млн людей загиблими. 

Однак це дезінформація, повідомляють у проєкті VoxCheck. Насправді російські ресурси не надають жодних підтверджень цим даним ― вони не вказують джерело статистики загиблих бійців із Львівщини. Тобто невідомо, звідки надійшла інформація, що кількість загиблих перевищує 76 тисяч лише з одного регіону. 

Варто зазначити, що Львівська обласна військова адміністрація чи інші представники місцевої влади не коментували втрати військових зі свого регіону. Своєю чергою, тезу «Китай підтвердив 1,8 млн втрат ЗСУ» поширюють у російських каналах щонайменше з квітня 2024 року. Однак і тут схожа ситуація ― у відкритих джерелах немає офіційних коментарів Китаю щодо втрат ЗСУ. 

8 грудня 2024 року у своєму телеграм-каналі президент України Володимир Зеленський написав, що від початку російського повномасштабного вторгнення загинуло 43 тисячі українських військових, ще 370 тисяч ― отримали поранення. 

Ще втрати у російсько-українській війні рахують міжнародні медіа. Крайню оцінку опублікували в The Economist 26 листопада 2024 року. За підрахунками журналістів видання, на війні загинуло щонайменше 60-100 тисяч українських військових і, ймовірно, ще близько 400 тисяч — були поранені. За основу підрахунків журналісти брали дані про загибель військових зі злитих або опублікованих звітів розвідувальних служб, коментарів представників оборонних структур, дослідників, осінтерів.

Проте наразі майже неможливо перевірити ні дані президента Зеленського, ні дані міжнародних аналітиків з відкритих джерел. The Economist не надає посилання на всі джерела, які враховувало під час підрахунку, та вказує, що їх важко перевірити незалежно. 

Раніше ми фіксували відеофейк про те, що ведучі американської телепередачі «сміялися» над сюжетом про втрати ЗСУ.

Маніпуляція Російські пропагандисти перекрутили слова Зеленського, які він сказав в інтервʼю CBN

Російські пропагандистські ресурси поширюють нібито слова президента України Володимира Зеленського щодо віри українців: «Через цю війну ми всі стали більш віруючими. Люди борються та моляться. І це важливо. Людям потрібна допомога, будь-яка допомога. Україна є дуже релігійною країною, дуже віруючою. Звичайно, ми маємо покладатися на свої сили, але ми віримо, що Бог допоможе Україні». Як «доказ» тому, що президент України дійсно це сказав, пропагандисти навіть додають відповідне відео з субтитрами російською мовою та озвучкою англійською.

Скриншот із відео, яке поширюють пропагандисти

Насправді словами Зеленського зманіпулювали ― субтитри та озвучка до відео, яке пропагандисти поширюють у мережі, є фейковими. Зокрема, президент України не говорив, мовляв, «ми віримо, що Бог допоможе Україні».

Ідеться про інтервʼю Зеленського християнській телерадіокомпанії CBN від 9 грудня 2024 року. Відповідаючи на запитання інтервʼюера щодо того, які надії українці покладають на новообраного президента США Дональда Трампа, Зеленський сказав: 

«… Україна дуже мирна держава, дуже мирні люди. Дуже віруюча, до речі, держава… Дуже віруюча. Ви знаєте, що найбільша протестантська спільнота в Європі ― в Україні. У нас найбільша рада церков. Люди у нас різної віри, різних релігій, але дуже віруюча держава. І тому для них сьогодні є надія, що Трамп… а у нього позиція сильного президента, так ми це розуміємо принаймні… що він через цю силу… а Путін розуміє тільки силу… що поруч з нами, поруч зі мною буде сильний президент країни, і що ми досягнемо миру через силу. Тому у людей така і надія сьогодні є на нову адміністрацію Сполучених Штатів, на нового президента, і люди вірять в те, що він каже». 

Ці слова пролунали на 9:09-10:03 хвилинах інтервʼю. Також CBN транскрибувала інтервʼю та переклала його на англійську мову на своєму офіційному сайті. Цю текстову версію з відповідними словами Зеленського можна знайти тут

Раніше ми аналізували фейк про те, що українська біженка нібито «вистрілила» в церковну ікону в Цюриху.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.