Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Росіяни вперше застосували «найновішу лазерну зброю» в Бєлгороді

Російські телеграм-канали, зокрема «військкори», а також мережа телеграм-каналів, що керується російською розвідкою, поширили десятки повідомлень про застосування чи підготовку до застосування «найновішого лазерного комплексу “Пересвіт”». Мережа лякала читачів невідомими, але катастрофічними наслідками, «військкори» раділи та чекали на реабілітацію після поразок в Харківській, Херсонській та Луганській областях. І поширювали фото світових стовпів, які виходять в небо – як Бєлгороді, так і в інших містах Росії, наприклад, у Москві. Деякі ЗМІ навіть детально описали, як саме «осліпили супутники НАТО», та коли вони припинили роботу.

Але пропагандисти поширили фейк: на фото, які були зроблені в містах Росії – одне з найпоширеніших типів гало, — світловий стовп. Це природне атмосферне явище, яке виникає коли світло здебільшого від Сонця та Місяця відбивається в мікроскопічних крижаних кристалах у повітрі. Гало буває майже будь-яких форм, зафіксовано майже сотню різновидів, але найпоширеніші – це коло навколо Місяця та світлові стовпи під час заходу Сонця. Також стовпи можуть виникнути від інших джерел світла – наприклад, потужних освітлювальних приладів.

Про російський «найновіший лазерний комплекс» відомо суттєво менше. Про його появу заявив Путін у 2018 році, і гіпотетично цей комплекс мав би заважати роботі супутників, що працюють на висоті до 1,5 тисяч кілометрів – але про випробування чи застосування цього комплексу перевірених даних немає. Як і доказів того, що він взагалі існує.

Із перших днів повномасштабного вторгнення експерти «Детектора медіа» щодня протистоять російській дезінформації. Ми спростовуємо фейкові новини, деконструюємо російські наративи та меседжі. І гартуємо медіаграмотність читачів.

Наша команда закликає долучитися до Спільноти «Детектора медіа», щоб разом боротися з російською пропагандою.

Долучитись