Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

28 Грудня станом на 1038 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2608
Фейк
776
Маніпуляція
755
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Фейк про те, що молоді в Києві пропонують «полежати в труні», а для людей призовного віку діє знижка

Російські пропагандистські джерела поширюють фейковий рекламний флаєр нібито від похоронно-ритуальної служби «Траур». Молоді Києва буцімто пропонують протягом 60 хвилин «полежати в справжній труні», зокрема, щоб «подолати страх смерті». Крім того, фейкороби зазначили про наявність знижки 50% для «молодих людей призовного віку».

«Клієнти вказані абсолютно конкретно – це ті, кому через певний час доведеться вирушити на передову. І з великою ймовірністю звідти повернутися вже не в бутафорській труні, а в справжній», – пише кремлівське видання.

Фото — StopFake

Як повідомляють у StopFake, власниця похоронно-ритуальної служби «Траур» спростувала інформацію і про надання таких послуг, і про виготовлення рекламного флаєра. Тож це черговий російський вкид, спрямований на деморалізацію населення України під час повномасштабної війни. Ба більше, пропагандисти, найімовірніше, надихнулись нещодавньою новиною з Японії, де похоронне бюро дійсно надає послугу «полежати в труні», щоб поміркувати про життя та смерть.

Автор: Мар'яна Пенська,

Фейк Фейк про те, що солдати «Азову» використали у відео кадри бою з відеогри

Російські джерела поширюють новинний випуск німецького телеканалу Welt, де показали відео штурму російських бойових позицій солдатами 12-ї бригади «Азов». У фейкових дописах стверджують, що «Азов» використав кадри з відеогри «Call of Duty», а відео начебто з Покровського напрямку. Також звинуватили й німецькі медіа в недотриманні журналістських стандартів. 

Але інформація про використання кадрів з відеогри — неправдива. VoxCheck повідомляє, що на відео немає жодної комп’ютерної графіки, бойові дії — реальні. На офіційному ютуб-каналі підрозділу 15 липня 2024 року опублікували відео від першої особи, яке складалось із трьох частин: просування позиціями, зачистка та закріплення після штурму. До того ж штурмові дії відбувалися в Серебрянському лісництві Луганської області, а не на Покровському напрямку. 

Російські пропагандисти нав’язують думку, мовляв, «азовці» підтримують ідеї, які сучасний світ різко відкидає: антисемітизм, нацизм або інші види ксенофобії. «Азовців» показують тими, хто знецінює людей за їхнім походженням. У баченні Москви «Азов» готовий вбити за «українcьку кров». Кремль не вперше саме так представляє українців — як агресивних, ультранаціоналістичних і таких, що цінують лише «українську кров». Наприклад, російська пропаганда вже поширювала фейки про те, що жінки українських бійців бідкаються, що їхнім чоловікам переливають «москальську кров»; або що українці буцімто забороняють іноземним громадянам ставати донорами крові.

Попри те, що в Україні існує (як і в будь-якій іншій країні) частка людей, які є прихильниками  ультраправих ідей, саме Кремль навмисне перебільшує їхню вагу в українському суспільстві. До того ж приписує їм спільну ідеологію з нацистською Німеччиною та ставлення до симпатиків Росії як до нижчої касти. При цьому на останніх парламентських виборах 2019 року, наприклад, націоналісти не ввійшли до Верховної Ради, не кажучи вже про ультраправі рухи.

Автор: Мар'яна Пенська,

Маніпуляція Маніпуляція про те, що Валерій Залужний у Британії порадив українським військовим «не боятися смерті, бо шансів на виживання у них все одно немає»

Російські пропагандистські джерела поширюють викривлену цитату колишнього Головнокомандувача ЗСУ, а зараз посла України в Британії Валерія Залужного, посилаючись на британське таблоїдне видання The Sun. Колишній Головнокомандувач ЗСУ під час виступу перед українським військовим, які проходять підготовку у Великій Британії, нібито порадив їм «не боятися смерті, бо шансів на виживання у них все одно немає». 

«То чого ж ти не на передовій? Яка ж усі ці Залужні, Зеленські, Єрмаки погань», — коментують пропагандисти.

На сайті The Sun дійсно опублікували статтю під назвою «Дивіться, як українські війська, які проходять підготовку у Великій Британії, отримують наказ “вбивати без вагань” у захопливій промові колишнього “залізного генерала“». Утім, його слова спотворили, і про це повідомляють у StopFake. Насправді Залужний порадив українським військовим «не боятися смерті й не боятися дивитися ворогові в очі». Наголосив, що війна стає жорсткішою, а тому може залишати невеликі шанси на виживання тих, хто не навчиться захищати себе. 

Фото — StopFake

Агітпроп часто звинувачує українську владу в замовчуванні втрат у ЗСУ, використовуючи тактику віддзеркалення. Паралельно поширює дезінформацію, наприклад, про півмільйона полеглих українських військових. У такий спосіб російські пропагандисти намагаються деморалізувати як мирне населення, так і військових. До того ж такі наративи мають на меті дискредитувати військово-політичне керівництво країни та офіційних осіб в очах українців. 

Автор: Мар'яна Пенська,

Маніпуляція Маніпуляція про те, що українці стали лідерами «мігрантської злочинності» в Німеччині

Російські пропагандистські джерела поширюють маніпулятивну інформацію нібито українці склали 33,1% серед злочинців у Німеччині, посилаючись на дані звіту Федерального відомства кримінальної поліції Німеччини (BKA) за 2023 рік.

«Влада країни схвильована кількістю зґвалтувань або домагань. Також зросла на 34,6% кількість крадіжок, аналогічно зросла кількість навмисних і ненавмисних убивств», — пишуть пропагандисти. 

Але даними зманіпулювали, і про це повідомляють у StopFake. Насправді таке відсоткове значення (33,1%) використали у звіті на позначення частки українців серед усіх мігрантів, які проживають у Німеччині. Натомість підозрюваними у скоєнні злочинів стали 11,6% українських біженців. Для порівняння, показники вихідців із Сирії — 21,4% та 19,2% відповідно. До того ж згідно зі звітом, вони й лідирують серед мігрантської злочинності.

Фото — StopFake

Із початком повномасштабного вторгнення агітпроп поширює тези про те, що українські біженці нібито влаштовують погроми, нахабно поводяться, не хочуть працювати тощо. А тому їх скоро «почнуть виганяти з Європи».  

Зрештою, пропагандисти намагаються показати, що українські біженці — нібито тотальна загроза для суверенітету та безпеки країн ЄС. Пропаганда насамперед прагне дискредитувати українських біженців в очах європейців та видати їх за прихильників нацистської ідеології, які готові вдаватися до вандалізму, порушення законодавства заради власних цілей. Це все сприяє зменшенню допомоги Україні від країн ЄС.

Рекомендуємо почитати наші попередні кейси на цю тему, адже Кремль системно спекулює на цьому: нібито поляки заявили, що вони «не бажають бачити» у своїй країні українських біженців; буцімто бариста-біженець з України «демонстрував свої нацистські схильності», малюючи на каві нацистську символіку. А в нашому щотижневому огляді дезінформації ми розказували, як пропагандисти брехали про мобілізацію українських біженців у Європі.

Автор: Мар'яна Пенська,

Маніпуляція Маніпуляція про те, що українських ветеранів «відправляють» на розмінування територій

Російські новинні сайти поширюють інформацію про те, що Міністерство оборони України нібито знайшло «застосування» людям з інвалідністю — збирається відправити їх, а також жінок, на розмінування території України. 

«Через неукомплектованість підрозділів і гостру нестачу живої сили в Україні людей з ампутаціями беруть не те що в сапери, а й у піхоту», — дописують пропагандисти.

Проте в Україні програму з працевлаштування людей з інвалідністю реалізує ООН. У рамках цієї програми Міністерство оборони України розширює можливості працевлаштування у сфері розмінування та очищення територій — для жінок, ветеранів, постраждалих від вибухонебезпечних предметів та осіб з інвалідністю. Однак це не означає, що ці люди будуть безпосередньо працювати з мінами, як це сказали пропагандисти. Основна мета програми — забезпечити рівний доступ до праці, створюючи комфортні та безпечні умови.

Перші учасники проєкту — четверо українців, які постраждали від вибухонебезпечних предметів, — уже отримали роботу в The HALO Trust, де вони аналізуватимуть знімки із супутників і БПЛА для виявлення та картографування забруднених мінами територій. Ці фахівці пройшли навчання в рамках програми, яка акцентує увагу на технічних і нетехнічних навичках, необхідних для роботи у сфері протимінної діяльності.

«Сьогодні велика увага приділяється впровадженню політик, що забезпечують рівний доступ до роботи у сфері протимінної діяльності, створенню спеціалізованих навчальних програм, що включатимуть як технічні, так і нетехнічні навички, необхідні для роботи в цій сфері, та створенню умов, що забезпечать комфортне та безпечне працевлаштування», — заявляв заступник начальника Головного управління протимінної діяльності, цивільного захисту та екологічної безпеки полковник Олег Шуварський.

Автор: Орест Сливенко,

Викриття Як росіяни створюють «асоціацію фактчекерів»

У Росії хочуть створити цілу окрему міжнародну «фактчекерську» асоціацію – Global Fact-cheking Network (GFCN), аби об’єднати тих хто, поділяє «російські погляди та цінності». Щодо конкретних цілей та цінностей, які збираються захищати російські так звані «фактчекери», росіяни не вказували.  

Загалом, створення такої квазі-організації стало основною метою так званого міжнародного форуму «Діалог про фейки 2.0», що пройшов в Москві 20 листопада, і який по суті зібрав усіх основних пропагандистів Кремля та їх поплічників з усього світу. Про рівень форуму багато чого може сказати вже перша, основна панель дискусії, учасниками якої виступили голос російського МЗС Марія Захарова, Стівен Сігал, один з основних пропагандистів з Telegram – Михайло Звінчук (власник телеграм-каналу «Рибар), а також гендиректор агентства ТАСС Андрій Кондрашов та інші.

Крім звичної риторики про те, що Захід продовжує агресивно «нав’язувати» іншим свою єдино-правильну точку зору, а Росія тим часом залишається незмінним борцем за правду, саме на цій конференції вирішили оголосити про створення нової міжнародної фактчекерської асоціації. Бо ті, які вже існують – мається на увазі глобальна мережа IFCN та її європейський аналог EFCSN, — на думку росіян «часом виконують лише політичну місію й іноді не мають нічого спільного з реальною об’єктивною перевіркою фактів». А от російська асоціація якраз буде покликана надати «здорову альтернативу, яка допоможе зробити світ кращим». 

Творці міжнародної асоціації навіть показали кодекс відповідального фактчекера із правильними словами про об’єктивність, відкритість методології, який обов’язково треба підписати перед вступом в асоціацію. Щоб підкреслити, що саме російська асоціація «фактчекерів» відкритіша за західні аналоги, Кондрашов навіть заявив, що «американська асоціація щороку перевіряє своїх членів на політичну лояльність», адже ці організації, які входять в їх асоціацію «тільки відпрацьовують інтереси інших країн». Щоправда, мається на увазі незалежний аудит, який проводиться аудиторами різних країн і перевіряється в тому числі відповідність роботи.  

Автор: Орест Сливенко,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.