Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Грудня станом на 1033 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2603
Фейк
775
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Дезінформація, що Михайло Подоляк заявив про український повномасштабний наступ углиб території Росії

Російські пропагандистські телеграм-канали поширюють інформацію, що ЗСУ нібито за допомогою західного озброєння могли б почати повномасштабний наступ углиб території Росії — на Саратовську, Орловську, Ленінградську та Московську області. Повідомляючи це, пропагандисти посилаються на радника керівника Офісу Президента Михайла Подоляка.

Однак словами Подоляка зманіпулювали. Про це повідомляють у проєкті VoxCheck. В інтерв’ю німецькому медіа Die Welt, опублікованому 14 жовтня 2024 року, Михайло Подоляк справді згадує перелічені російські області, але в іншому контексті. Радник керівника ОП говорив саме про повітряні атаки по військових цілях у глибині території Росії, а не про повномасштабний наступ. На запитання журналіста Die Welt про виснаження російських ресурсів і коли буде досягнута переломна точка, Михайло Подоляк відповів: 

«Цього року Кремль витрачає 140 мільярдів доларів на війну і вкладає значні кошти у військову промисловість. Але дефіцит зростає, особливо в боєприпасах, снарядах і ракетах. Ось чому наші повітряні атаки по російській території так важливі. По-перше, знищується виробництво, склади і логістика, що впливає на ресурси і ще більше поглиблює виснаження. Це військова складова, але є ще й соціальна. Коли атакують у великих масштабах, не тільки в Курську та інших прикордонних районах, а в глибині росії, в Саратові, Орлі, Ленінграді та Московській області, то соціальні настрої зовсім інші. Люди розуміють, що війна відбувається і в Росії».

Отже, у своїй відповіді Михайло Подоляк акцентує на важливості повітряних ударів України по військових цілях углиб території Росії. 

Зрештою, подібні тези радник керівника Офісу Президента повторив у коментарі для РБК-Україна, що опублікували 16 жовтня 2024 року. У ньому він вказав, що в засекречених додатках до Плану перемоги йдеться, зокрема, якою має бути зброя, щоб руйнувати логістику, військові об’єкти та скупчення живої сили на території Росії.

Фейк Фейкова інформація про премії для російських військових за ліквідацію «іноземних найманців» у лавах ЗСУ

У пропагандистських телеграм-каналах поширюють інформацію, що російським військовим за знищення «іноземних найманців», що воюють у лавах ЗСУ, виплачують премії. Мовляв, за ліквідацію «іноземного найманця», що є громадянином США, дають 5 тисяч доларів, а за громадянина Польщі ― 1,5 тисячі доларів тощо. Повідомляючи це, пропагандисти посилаються на британський таблоїд Daily Express, який нібито навів відповідні дані. 

Дані, які поширюють російські пропагандистські ресурси

Однак насправді ця інформація не відповідає дійсності. Daily Express не публікував відповідних даних ні на своєму сайті, ні у своїх соціальних мережах. За допомогою функції зворотного пошуку зображення від Google вдалося зʼясувати, що першоджерелом поширення даних про «преміювання за ліквідацію “іноземних найманців”» є проросійський користувач соцмережі X. Тож, імовірно, наведену вище інфографіку створили самі пропагандисти, поширивши її від імені авторитетного видання. А те, що цю інформацію поширювали винятково в російському сегменті мережі є додатковим аргументом на користь її неправдивості. 

Поширюючи подібну дезінформацію, росіяни прагнуть підживити наратив про нібито присутність «іноземних найманців» у лавах ЗСУ. Так, Росія нібито воює не лише з Україною, а й з усім «колективним Заходом». 

Дещо раніше ми аналізували фейк про те, що внаслідок ракетного удару Росії по аеродрому у Хмельницькій області загинув «іноземний найманець» ― військовослужбовець ВПС США.

Фейк Фейк про загиблого українського бійця, похованого в анонімній могилі 

Російські джерела поширюють фото саморобного дерев’яного хреста та прикріпленої до нього таблички. На ній написано: «Тут спочиває непізнані останки захисника України № з/п 214350». «І скільки таких по всій країні» — так росіяни коментують зображення нібито поховання невідомого українського військового, який загинув у ході бойових дій. Окрім цього, вони звертають увагу на відсутність квітів на могилі — це буцімто має свідчити про неповагу зі сторони суспільства до українських воїнів, які віддають своє життя на війні. 

Скриншот із пропагандистського джерела

Однак насправді ця фотографія є фейковою. Про це повідомляють у проєкті StopFake. По-перше, частини речення на табличці не узгоджуються між собою —  «тут спочиває (замість «спочивають») непізнані останки захисника». По-друге, попри те, що слово «непізнані» є доречним у цьому контексті, у справжніх похованнях невідомих бійців заведено використовувати словосполучення «тимчасово невстановлений», аби підкреслити, що ідентифікація військового та пошуки його близьких тривають. Зокрема, це можна помітити на фото відповідних поховань 2015 року в Дніпрі.

Додатково за допомогою інструмента Forensically журналісти StopFake встановили, що пропагандисти змінили напис на хресті у фоторедакторі. Функція Error Level Analysis показала, що на зображенні ділянки таблички без тексту виглядають суттєво темнішими, у той час, як у невідредагованому фото пласкі поверхні й однорідні текстури повинні мати однакове забарвлення.

Аналіз фото за допомогою функції ELA (error level analysis)

Зрештою, у випадках, коли одразу не вдається ідентифікувати загиблого бійця, тіло певний час зберігають у морзі, з нього збирають матеріал ДНК (аби продовжувати ідентифікацію бійця та розшук його рідних), а потім ховають з військовими почестями. Коли загиблого вдається ідентифікувати, його близькі мають право перепоховати тіло. 

Також про гідне поховання полеглих українських воїнів дбає гуманітарна місія «Чорний тюльпан». Пошукова група повертає додому тіла солдат, які не вдається одразу забрати з поля бою через інтенсивні бойові дії або мінування. Відповідно, пропагандистське повідомлення про недбалі поховання українських воїнів не відповідає дійсності.

Раніше ми аналізували фейк про нібито крадіжку особистих речей українського бійця на його похоронах.

Автор: Віталій Михайлів,

Викриття Росіяни створили фейковий сайт ДПСУ

У Центрі протидії дезінформації повідомили, що росіяни створили підроблений сайт, який зовні копіює офіційний вебпортал ДПСУ. Мета створення цього сайту ― поширення дезінформації та викрадання особистих даних громадян України. Завдяки вжитим заходам ресурс, що імітував офіційний сайт Державної прикордонної служби України, вдалося заблокувати.

Офіційна сторінка Державної прикордонної служби України розміщена за цією вебадресою: https://dpsu.gov.ua/ 

У ЦПД додають, що відрізнити справжню сторінку від фейкової можна за допомогою її домену: тільки офіційні сайти урядового порталу мають домен gov.ua.

Раніше ми писали про вісім несправжніх чатботів, які копіюють офіційний «Головний бот розвідки».

Автор: Віталій Михайлів,

Фейк Дезінформаційне відео про кладовище українських танків у Курській області

У мережі поширюють відео з військовою технікою, яка розташована вздовж дороги. В описі до відповідних відео пишуть, що це ― нібито українська техніка, яку вразили в Курській області, де вона й залишилась.  

Насправді ж ця інформація є фейковою, повідомляють у проєкті VoxCheck. На відео — російська техніка, яку українським військам вдалося захопити внаслідок бойових дій. На початку помітний танк, фото з яким опублікували ще у 2022 році.

Зліва — фото за 2022 рік. Справа — кадр із відео, яке поширюють пропагандисти. Джерело: VoxCheck

Далі на 16-й секунді відео можна помітити рекламу корму для свійських тварин «Best Mix» українською мовою від української компанії «Інбел». Її не могли розмістити в Курській області. 

Зрештою, OSINT-аналітик «EjShahid» встановив, що відео зняли в селі Мирне Донецької області. Воно розміщене на великій відстані від російсько-українського кордону. Аналітик додатково підтверджує, що на відео — трофейні російські танки.

Цей фейк має на меті переконати всіх навколо в тому, що Курська операція ЗСУ нібито не має сенсу й несе за собою величезні втрати для України як особового складу, так і техніки. Раніше ми спростовували інформацію, що 74% українців виступають проти Курської операції. 

Фейк Фейковий відеосюжет про те, що Україна планує залучити польських військових до роботи в ТЦК та СП

Російські пропагандистські джерела поширюють відео від імені платформи UNITED24, у якому йдеться, що Україна в грудні 2024 року нібито планує залучити до роботи в ТЦК та СП польських військових. 

Скриншот з фейкового відеосюжету. Джерело: ЦПД

Однак ця інформація не відповідає дійсності. Про це повідомили в Центрі протидії дезінформації після верифікації цієї «новини» в самої ініціативи UNITED24. Там не створювали такого контенту й, відповідно, не поширювали. 

Мета цього фейку ― розсварити між собою український і польський народи, а також дискредитувати співпрацю між Україною та її партнерами. Раніше ми вже спростовували низку подібних вкидів, де від імені платформи UNITED24 росіяни поширювали дезінформацію. Наприклад, про те, що на Курському напрямку ЗСУ «масово труяться їжею» з місцевих магазинів.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.