Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

21 Грудня станом на 1031 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Начальник Генштабу ЗСУ А. Баргилевич нібито за те, щоб воювали всі, зокрема люди з інвалідністю

Проросійські ресурси поширюють зображення з логотипом українського онлайн-видання «УНІАН», на якому розміщена фотографія начальника Генерального штабу ЗСУ Анатолія Баргилевича й цитата, яка нібито йому належить: «З якою групою інвалідності можна служити в армії? З будь-якою. Якщо людина може прив'язати до себе гранату і стрибнути в бліндаж — значить, він придатний».

У Центрі протидії дезінформації проаналізували цю «новину». Фахівці з Центру верифікували інформацію в «УНІАНу» й повідомили, що матеріалів із подібним змістом немає на офіційних сторінках інформаційної агенції. А сама цитата нібито начальника Генштабу є вигаданою, позаяк Баргилевич не казав нічого подібного про людей з інвалідністю. Крім того, творці фейку також припустилися помилки в цитаті. Слово «людина» — жіночого роду, проте в кінці цитати росіяни вжили займенник «він», який є відповідником до слова не жіночого, а чоловічого роду. 

Метою подібних фейків є дискредитація вищого військового керівництва української держави. Також, поширюючи дезінформацію від імені українських онлайн-видань, росіяни намагаються надати їй більшої правдивості. Раніше ми вже фіксували випадки, коли пропагандисти поширювали фейки від імені інформагентства «УНІАН».

Викриття Росія приховує правду про безпекову ситуацію в Бєлгородській та Курській областях

Росія замовчує ситуацію в Бєлгородській та Курській областях — режим Путіна не здатний забезпечити безпеку на прикордонних територіях. Російська влада приховує спроби тамтешніх мешканців евакуюватися самостійно, а також блокує евакуацію. 

Тобто, пропаганда робить усе можливе, щоб приховати правду про безпекову ситуацію в країні. Мета Росії — використати населення як «живий щит» і за будь-яку ціну провести «вибори». Про це повідомляють у Центрі протидії дезінформації при РНБО.

Фейк Україна нібито готує теракт у Купʼянську

Проросійські телеграм-канали поширюють інформацію, що «київський режим» нібито готує теракт у Куп'янську, щоб звинуватити в цьому Росію. За твердженнями пропагандистів, про це свідчить відкриття місцевого ринку. Крім того, у «новинах» зазначають, що українські військові використовуватимуть житлові будинки як укриття, а місцевих жителів — як «живий щит». 

Насправді ця інформація не відповідає дійсності, повідомлюють у Центрі протидії дезінформації при РНБО. Мета цього фейку — створити для російських військових інфоалібі перед імовірними хаотичними обстрілами Купʼянська, які вони здійснюють ледве не щодня. Також за словами начальника Куп'янської міської військової адміністрації Андрія Беседіна, на території громади відбуваються заходи з обов'язкової евакуації населення в безпечніші місця, що, зокрема, суперечить словам пропагандистів про «живий щит». 

Поширюючи цю дезінформацію, агітпроп підживлює свій наратив про нібито «злочини ЗСУ», вдаючись до однієї з тактик пропаганди під назвою «віддзеркалення». Тобто, пропагандисти прагнуть відвернути увагу від реального стану справ. Раніше ми писали, що Росія намагається зірвати процес евакуації дітей із Харківщини, поширюючи дезінформаційні повідомлення.

Фейк Україна нібито спробувала напасти на Бєлгородську область одночасно на трьох напрямках

Пропагандистські ресурси поширюють інформацію, що ЗСУ нібито за підтримки до 300 «іноземних найманців» спробували вторгнутися в Бєлгородську область Росії з району Одноробівки, Нєхотєєвки та Сідорошино. Стверджуючи це, пропагандисти посилаються на Міноборони Росії, а також на відповідну заяву Путіна.

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Про це пишуть у Центрі стратегічних комунікацій при МКІП. На територію Росії в Грайворонський район Бєлгородської області та Тьоткіно в Курській області зранку 12 березня заходили підрозділи легіону «Свобода Росії» (ЛСР), Російського добровольчого корпусу (РДК) та батальйону «Сибір». Вони складаються з етнічних російських емігрантів, полонених і колишніх російських військовослужбовців, які добровільно стали на захист України.

Представник ГУР Андрій Юсов у коментарі Суспільному заявив, що на території Росії ці підрозділи діють як «самостійні структури та організації». Вони складаються з російських громадян і тому, відповідно, «знаходяться у себе вдома».

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «незалежність і самостійність»

Вдаючись до риторики про «незалежність і самостійність», російська пропаганда іронізує й прагне заперечити як незалежність, так і самостійність Української держави. Часто це словосполучення пропагандисти пишуть згідно з російською транслітерацією: «незалежнисть и самостийнисть», — тим самим демонструючи своє зневажливе, несерйозне ставлення до України. Мовляв, українська влада — нелегітимна, а країною керує чи то «колективний Захід», чи то «заокеанські господарі» тощо. І, відповідно, всі важливі рішення щодо України ухвалюють десь у «західних кабінетах». 

Також цей термін використовували й у релігійному контексті, коли у 2022 році Українська православна церква Московського патріархату (УПЦ МП) заявила про нібито розірвання звʼязків із Москвою, проголосивши це «незалежністю і самостійністю». Проте тоді не йшлося ні про автокефалію, ні про автономію, які можна було б вважати реальним досягненням. Тож архієпископ Православної церкви України (ПЦУ) Євстратій Зоря наголосив, що відповідна заява УПЦ МП насправді слугує їй прикриттям якраз-таки несамостійності та залежності від Російської православної церкви (РПЦ). 

24 серпня 1991 року Верховна Рада тогочасної УРСР прийняла історичний документ — Акт проголошення незалежності України. Незалежність України визнала й міжнародна спільнота — тільки в грудні 1991 року це зробило понад 40 країн. Тоді на геополітичній карті світу постала нова самостійна держава — Україна. Крім того, у Конституції України Стаття 1 звучить так: «Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава». Тож риторика російських пропагандистів, що сумніваються в суверенності України, є, зокрема, черговим виправданням їхніх імперських амбіцій завоювати країну-сусіда.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.