Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

19 Грудня станом на 1029 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2598
Фейк
774
Маніпуляція
752
Меседж
540
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Капітаном корабля, який врізався в міст у Балтиморі (США), нібито був громадянин України

Російські телеграм-канали поширюють інформацію, що капітаном контейнеровоза Dali, який 26 березня 2024 року врізався в міст в американському Балтиморі, нібито був громадянин України. 

Насправді ця інформація не відповідає дійсності, повідомляють фахівці з проєкту VoxCheck. Українець не керував цим судном під час зіткнення.

Судноплавна компанія Synergy Marine Group, яка керує судном Dali, повідомила, що на борту було 22 члени екіпажу, усі з них — індійці за походженням. Також компанія підтвердила незалежним фактчекерам з Associated Press, що обидва капітани контейнеровоза були громадянами США.

Під час проходження мосту судно втратило керування. Однак зіткнення не було навмисним, а сталося випадково, про що повідомив Президент США Джо Байден. Експерти в морській галузі кажуть, що ймовірною причиною зіткнення могла бути помилка членів екіпажу або несправність механізмів керування судна. 

Агітпроп вкотре намагається звинуватити Україну у світових бідах. Раніше ми спростовували інформацію, що «Празький стрілець» нібито виявився українцем.

Скриншот VoxCheck
Автор: Віталій Михайлів,

Фейк Президента Франції нібито змушують до ескалації російсько-української війни, шантажуючи його

Проросійські ресурси поширюють «відеорепортаж» нібито новинного каналу Euronews про те, що президента Франції Емманюеля Макрона погрозами змушують до ескалації російсько-української війни. Посилаючись на журналістів Bellingcat, автори повідомляють, що Макрона «шантажують інтимним відео».

Проте насправді це — фейк. Ні Euronews, ні Bellingcat не публікували подібного відеорепортажу. Про це повідомляють фахівці з проєкту VoxСheck. На сайтах Euronews та Bellingcat немає новини про те, як шантажують президента Франції. 

У «репортажі» Euronews всі кадри взяті з відкритих джерел. Так, якщо перевірити перші кадри з відео у зворотному пошуку, то виявиться, що їх зробили 15 березня 2024 року під час зустрічі лідерів Франції, Німеччини та Польщі — Макрона, Шольца й Туска — в Берліні. 

Кадр із фейкового відеорепортажу
Зустріч Макрона, Шольца й Туска у 2024 році. Джерело: «Голос Америки»

Ще один кадр із Макроном узяли з його інтерв’ю «60 minutes» у 2022 році.

Кадр із фейкового відеорепортажу
Кадр з інтерв’ю Макрона у 2022 році. Джерело: «60 minutes»

Крім того, у підробленому репортажі також цитують французького політолога Олів’є Паке, який нібито підтверджує, що американська розвідка регулярно застосовує шантаж проти інших політиків. Проте політолог не робив такої заяви — принаймні її немає у відкритих джерелах

Раніше Bellingcat спростовував, що його розслідувачів згадували в іншому фейковому відео, яке видавали за репортаж BBC. Використовуючи логотипи провідних світових медіа (Euronews, Politico, Reuters), подібні підробки про Україну або Захід створюють регулярно. Поширюючи конкретно це фейкове відео, агітпроп намагається мінімізувати міжнародну підтримку України у війні проти Росії. Раніше ми спростовували інформацію, що Euronews нібито показав сюжет про те, що заява Посольства України у Франції розлютила французьких фермерів.

Викриття У мережі зʼявився відеоролик, який має на меті дискредитувати та зірвати мобілізаційний процес в Україні

Російські пропагандисти поширюють відеоролик про «будні» двох молодих українців: один відпочиває, розважається з дівчатами, вживає алкоголь і наркотики, а інший у цей час воює. 

Агітпроп намагається підірвати авторитет ЗСУ, а також посіяти розбрат в українському суспільстві. Про це пишуть у Центрі протидії дезінформації при РНБО. 

Автори відео зрежисували «дві реальності» українців, навмисно зманіпулювавши чутливими темами для українського народу, щоб привернути увагу та спровокувати конфлікт. Проте російські пропагандисти ігнорують факт того, що українці йдуть на військову службу не заради популярності й «люксових умов», а для захисту своєї країни та її майбутнього. 

Цей маніпулятивний відеоролик зʼявився на тлі суспільних обговорень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Більше матеріалів на цю тему можна знайти тут.

Фейк Україна нібито спланувала теракт у «Крокусі»

Російські ЗМІ поширюють інформацію, що депутат Європарламенту від нідерландської правої партії «Форум за демократію» Марсел де Грааф заявив, буцімто теракт у «Крокус Сіті Холі» організувала й оплатила Україна.

Насправді за терактом у підмосковному «Крокус Сіті Холі» стоїть угруповання «Ісламська держава ― Хорасан», яка взяла на себе повну відповідальність за напад. Це вже підтвердив радник президента США з питань національної безпеки Джон Кірбі.

Щодо Марселя де Граафа, то нідерландський політик звинувачує Україну, не надаючи при цьому жодних доказів. Крім того, він є відкритим русофілом і прихильником Путіна. Також Грааф виступав за припинення допомоги Україні та за зняття санкцій з країни-агресорки. Про це пишуть у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. 

Пропаганда продовжує поширювати фейки на тему теракту. Очільник ГУР МО Кирило Буданов зауважував, що в Кремлі вже тричі змінювали версії подій у підмосковному «Крокус Сіті Холі», намагаючись хоч якось прив’язати до теракту так званий «український слід». Вочевидь, агітпроп залучає до цього і європейських лобістів з прокремлівською позицією. Крім цього, з метою звинуватити Україну Кремль запустив дискредитаційну кампанію із залученням ботів. 

• Читайте також: Російський канал НТВ показав фейкове відео, де секретар РНБО України начебто «підтвердив причетність київського режиму» до теракту в «Крокус Сіті Холі» (ДОПОВНЕНО)

Фейк Частину українців нібито депортують через масові протести в Європі

У мережі поширюють скриншот із нібито офіційного сайту Представництва ЄС в Україні, що містить інформацію про «депортацію 830 000 українців для вирішення конфлікту». Автори «новини» повідомляють, що вже буцімто навіть складені списки громадян, які підлягають депортації, тож запрошують перейти в телеграм-бот для ознайомлення з ними. 

Насправді ця інформація є фейковою, пишуть у Центрі протидії дезінформації при РНБО. На офіційному сайті Представництва ЄС в Україні немає публікації схожого змісту.

Імовірно, подібний контент поширюють задля підвищення охоплень анонімних телеграм-каналів, на які ведуть посилання. Крім того, творці фейку прагнуть дестабілізувати ситуацію в Європі та змусити українських біженців запереживати стосовно свого майбутнього в країнах ЄС. Раніше ми спростовували інформацію, що громадяни Німеччини нібито виступають за примусову екстрадицію українських біженців з країни.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.