Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

21 Листопада станом на 1001 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2543
Фейк
756
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Конспірологічні теорії Як конспірологи пояснюють події в Україні й світі: Теорія «церковних переслідувань в Україні»

Повідомлення, що Україна та її уряд нібито «згортає релігійні свободи», забороняючи діяльність Московського патріархату Української православної церкви (УПЦ МП), стали все більш популярними у західних консервативних колах та набули системного характеру, оскільки їх вже довго поширюють конспірологи. Вони стверджують та переконують правозахисників і західні політичні еліти, що дії України проти УПЦ МП нібито спрямовані на придушення релігійної свободи та саботаж російської культури.

Прихильники цієї теорії зазначають, що такі дії України мають виключно політичне підґрунтя. Вони вважають, що заходи накшталт законопроєкту про обмеження діяльності УПЦ МП спрямовані на посилення «русофобії» в Україні та «штучне підсилення» національної ідентичності, відокремленої від російських культурних і релігійних зв’язків. Мовляв, такі дії влади не є чимось «природним» від України.

Згідно з цією теорією, спроби обмежити діяльність УПЦ МП в Україні класифікуються як «полювання на відьом». Мовляв, їх принижують лише через те, що вони репрезентують альтернативний погляд на всі події, що відбуваються в Україні зараз, особливо після початку повномасштабного вторгнення Росії. Прихильники цієї теорії вважають, що це спроба обмежити релігійні права українських православних християн, що нібито це підриває імідж України як правової та вільної країни.

Конспірологи також припускають, що західні країни, зокрема Сполучені Штати та європейські держави, заохочують або підтримують дії України проти Московського патріархату. Мовляв, це є частиною ширшої стратегії ослаблення Росії та розширення західного впливу в Східній Європі. Через це теорія «церковних переслідувань в Україні» тісно переплітається із теорією «культурного стирання Росії», оскільки подібні дії України описують як зусилля спрямовані проти російської культури та спадщини в межах її кордонів. Мета цього, за словами конспірологів – цілеспрямоване знищення Московського патріархату, що стоїть «в основі» російських цінностей та культури. Мовляв, Захід веде Україну до «аморальщини та катастрофи», а Росія захищає «традиційні цінності» в Україні.

Ця теорія змови перебільшує масштаб і наміри дій української влади. Хоча було вжито юридичних та адміністративних заходів проти окремих членів Московського патріархату, вони часто базуються на конкретних обвинуваченнях у правопорушеннях, а не на загальній політиці релігійного придушення. Натомість Україна неодноразово обґрунтовувала свої дії проти Московського патріархату юридичними та безпековими причинами. Московський патріархат доклав активну роль до підтримки проросійського сепаратизму в країні та сприймається як посередник російського політичного впливу. Через свій тісний зв’язок із російською політичною елітою, УПЦ МП підозрюється у шпигунстві та підриві українського суверенітету.

У 2018 році була створена Православна церква України (ПЦУ), яка отримала автокефалію (незалежність) від Вселенського патріархату Константинополя. Цей крок був розглянутий як значний крок до релігійної незалежності від Росії. Створення ПЦУ підтримував український уряд, і Москва сприйняла це як загрозу своєму впливу. Зокрема, російський агітпроп всіляко намагається дискредитувати ПЦУ та її діяльність, запускаючи велику кількість фейків та маніпуляцій щодо неї. Мовляв, ПЦУ - несправжня церква, а ось УПЦ МП - справжня. У такий спосіб Росія ділить людей на «правильних» та «неправильних» за релігійними вподобаннями. 

Фейк В Україні буцімто почалося нашестя отруйних павуків з американських біолабораторій

Російські пропагандисти поширюють на своїх ресурсах повідомлення про нібито «атаку отруйних павуків на Україну». За їхніми словами, вже зафіксовано кілька смертей, і багато людей через це перебувають у лікарнях. Деякі пропагандисти навіть пов’язують «нашестя павуків» із роботою «американських біолабораторій». Втім це — фейк.

На нього звернув увагу Центр протидії дезінформації при РНБО. Його фахівці перевірили інформацію в Міністерстві охорони здоров’я України. За їхніми даними, про масові звернення по медичну допомогу через укуси не йдеться. У липні зареєстровано один випадок укусу отруйного павука каракурта, після якого постраждалий житель Одещини звернувся до медиків. Він перебуває в лікарні, отримує необхідну допомогу, і його стан стабільний.

Також МОЗ наголосило, що через аномальну спеку цього року в Україні справді активізувалися павуки, але летальних випадків немає. У разі укусу рекомендується одразу звернутися до медиків. Важливо пам’ятати, що укуси найотруйнішого павука України здебільшого не призводять до летальних наслідків. Пропагандисти поширюють таку дезінформацію, щоб викликати в населення безпідставну паніку. 

Фейк У ЗСУ нібито масово мобілізують увʼязнених жінок, бо армії не вистачає чоловіків

Пропагандисти поширюють в іноземному сегменті телеграм-каналів інформацію, що Міністерство юстиції України нібито заявило, що у ЗСУ масово мобілізують увʼязнених жінок. Вони стверджують - мовляв, це свідчить про те, що українській армії не вистачає чоловіків через надто високі втрати. Втім це - фейк.

Міністерство юстиції не робило таких заяв. Пропагандисти зробили цей фейк на основі допису на фейсбук-сторінці відомства, де йдеться про сімох увʼязнених жінок, які підписали контракт із ЗСУ. Агітпроп використовує перебільшені та викривлені дані для створення ілюзії кризи в українській армії. Насправді українські військові формування комплектуються на основі добровільного набору та мобілізації відповідно до законодавства.

Поширення таких фейків має на меті деморалізувати як українське суспільство, так і військовослужбовців, створюючи враження, що армія перебуває у кризовому стані та змушена вдаватися до крайніх заходів. Російська пропаганда використовує подібні повідомлення для створення інформаційного шуму, який ускладнює розрізнення правдивих новин від фейкових. Це має на меті відволікти увагу від реальних подій та злочинів, скоєних російськими військами.

Фейк Несправжня стаття від імені ГУР задля зриву мобілізації в Україні

26 липня 2024 року інтернет-видання «Одессаонлайн» отримало електронного листа, нібито від Головного управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України з проханням опублікувати статтю під назвою «Настав час повертати своє!». Однак Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки підтвердив, що ГУР МОУ не надсилало жодних листів до місцевих медіа.

Стаття містила явні ознаки російського вкиду, описуючи несприятливу ситуацію на фронті та безпідставно звинувачуючи керівництво країни у зриві мобілізації. Зокрема, стверджувалося, що:

  • військове командування взяло на себе повноваження щодо мобілізації;
  • заохочується інформування правоохоронних органів про людей, які ухиляються від виконання конституційного обов'язку;
  • представники ТЦК мають дозвіл на використання зброї для затримання військовозобов'язаних без підстав.

Втім це все не відповідає дійсності. Така дезінформація спрямована на створення спротиву серед громадян щодо вступу до лав ЗСУ, а також підживлення панічних настроїв і бажання покинути Україну. 

Метою цієї інформаційної операції було посіяти недовіру до українського уряду і військового командування, знизити моральний дух серед військовослужбовців та цивільних, а також створити атмосферу страху і паніки. Пропагандисти прагнули викликати у громадян спротив щодо мобілізації та військової служби, а також провокувати внутрішні конфлікти та розкол у суспільстві.

Викриття Як російські дипломати використовують трибуну Радбезу ООН для пропаганди

Російська пропаганда активно використовує головування Росії у Раді Безпеки ООН для просування власних наративів щодо України. На це звернув увагу Центр протидії дезінформації при РНБО України, коли 25 липня Росія скликала засідання через «проблему постачання зброї Україні», де дипломати країни-агресора поширювали пропагандистські меседжі.

Постійний представник Росії в ООН Василь Небензя повторив декілька пропагандистських кліше, які виявив ЦПД та роз’яснює «Детектор медіа».

«Захід грабує Україну колоніальними схемами»

За допомогою цього кліше агітпроп намагається показати, що Захід нібито насправді не допомагає Україні, а лише використовує її ресурси та можливості. Це твердження спрямоване на підрив довіри українців до західної допомоги та підтримки, представляючи її не як допомогу, а як експлуатацію. У такий спосіб, Росія намагається посіяти сумніви серед населення України та міжнародної спільноти щодо чесності та безкорисливості допомоги від Заходу. Пропагандисти також хочуть вплинути на настрої у західних країнах, щоб їх населення почало сумніватися в доцільності підтримки України.

«Корупція в Україні досягла небачених масштабів»

Ця бездоказова заява намагається дискредитувати український уряд, підриваючи його легітимність і довіру до нього з боку міжнародних партнерів. Метою її поширення є переконати світову спільноту у тому, що підтримка України є марнотратною та неефективною. Перебільшення масштабів корупції на високих рівнях покликане знизити бажання інших держав продовжувати надавати допомогу.

«Володимир Зеленський втратив легітимність»

Пропагандисти вкотре прагнуть представити Президента України як нелегітимного лідера, щоб послабити його внутрішню та міжнародну підтримку. Це робиться для того, щоб зменшити його вплив та авторитет. Росія намагається підсилити дестабілізаційні настрої в Україні та створити враження хаосу, що може використовується нею як виправдання своїх злочинів проти України та її мешканців.

«Українська формула миру не має сенсу»

Це кліше спрямоване на дискредитацію українських мирних ініціатив, щоб представити саму Україну як перешкоду на шляху до миру. Мета – нав’язати світовій спільноті думку, що українські пропозиції не є вдалими, і таким чином змусити прийняти умови, вигідні для Росії. У такий спосіб, Росія прагне нав’язати своє бачення сценаріїв закінчення війни та свої умови миру, які б забезпечили виключно її стратегічні інтереси.

Останнє засідання Радбезу ООН вкотре показало, що Росія використовує міжнародну трибуну та дипломатів як інструмент пропаганди, уникаючи конструктивного діалогу. Вона прагне переконати міжнародну спільноту у своїй правоті та виправдати свої агресивні дії в Україні, поширюючи викривлену інформацію та маніпулюючи.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.