Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

17 Травня станом на 813 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2151
Фейк
693
Маніпуляція
649
Меседж
441
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Викриття Пропагандисти поширюють фейки про небажання України звільняти з російського полону своїх військовослужбовців

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП повідомляють, що Кремль розгорнув чергову дезінформаційну кампанію.

Згідно з Координаційним штабом із питань поводження з військовополоненими, росіяни поширюють фейки про нібито поділ військовополонених на категорії або ж про небажання України звільняти з російського полону окремих захисниць та захисників. 

Це робиться з метою посіяти розбрат серед родин полонених військовослужбовців, провокуючи штучні конфлікти. Водночас такі дії свідчать про визнання Росією ефективності та наполегливості України в питанні визволення всіх полонених, зокрема й оборонців з Маріупольського гарнізону, додають у Центрі. 

Для України пріоритетом є звільнення кожного полоненого громадянина, незалежно від віку, статі, віросповідання чи інших особливостей. Раніше ми аналізували російський фейк про списки українських військовополонених, яких Україна нібито не хоче повертати.

Меседж Арешт настоятеля Святогірської лаври — це нібито «релігійне переслідування»

Російські ресурси поширюють інформацію, що настоятеля Святогірської лаври УПЦ Московського патріархату Арсенія заарештували через його релігійні переконання.

Насправді ця інформація є фейковою, про що повідомляють у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. Настоятеля Арсенія (Ігоря Яковенка) взяли під варту після оголошення йому підозри в розголошенні інформації стосовно розміщення й пересування українських військовослужбовців: «У вересні 2023 року настоятель Святогірської Свято-Успенської лаври УПЦ МП поширював інформацію воєнного характеру. Зокрема, під час своєї проповіді він розповів вірянам про місця розташування блокпостів, а також підрозділів ЗСУ, СБУ, НПУ й Сил оборони України на території Святогірської МГ», — писали в Донецькій обласній прокуратурі. 

Висунута підозра не стосується його «релігійних переконань». Ідеться про можливе вчинення ним конкретних дій, за які передбачено кримінальну відповідальність у вигляді восьми років позбавлення волі, додають у Центрі.

На початку повномасштабного вторгнення патріарх РПЦ Кирил благословив російські війська на кровопролитну війну в Україні. УПЦ МП часто провадить не лише духовно-культурну діяльність, притаманну релігійним спільнотам, а й здійснює політичні дії, які шкодять інтересам і національній безпеці України. Як Росія розмиває реальність, вдаючись до риторики про «грішників», можна почитати тут.

Викриття Від імені ДСНС у телеграмі поширюють повідомлення про «евакуацію» низки населених пунктів Кременчуцького району Полтавщини

Інформацію стосовно проведення «евакуації» з населених пунктів Полтавської області через імовірні ракетні обстріли Кременчуцької ГЕС анонімні користувачі поширюють в особистих повідомленнях. При цьому вони посилаються на Державну службу з надзвичайних ситуацій.

Однак це — дезінформація, про що повідомляють у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. Водночас у ДСНС уже також відреагували на це. Там заявили, що такі повідомлення є «ворожим інформаційним вкидом, спрямованим на дестабілізацію ситуації». 

У Центрі також вкотре закликали довіряти лише верифікованим джерелам інформації. Раніше ми писали, що невідомі від імені ДСНС України оголосили фейкову евакуацію з Харкова.

Фейк У Харкові затримали наркокур'єра, який нібито постачав заборонені речовини військовим 113-ї ОБрТрО

Російські телеграм-канали поширюють інформацію, що в Харкові затримали наркокур'єра, який буцімто займався постачанням деяких заборонених речовин військовим 113-ї ОБрТрО.

Насправді ця інформація — фейк. За його основу пропагандисти взяли публікацію зі сторінки Харківської обласної прокуратури, датовану 25 квітня 2024 року. У ній ідеться про чоловіка, якого ще у 2021 році викрили з 200 згортками та п'ятьма прозорими полімерними пакунками, що містили психотропну речовину. Про це пишуть у Центрі протидії дезінформації при РНБО. 

Варто зауважити, що пропагандисти поширюють дезінформацію, що стосується 113-ї ОБрТрО, не вперше. Систематичні фейки про військових цієї бригади свідчать про те, що вона якісно виконує свою роботу, захищаючи державу.

Росіяни різними способами намагаються дискредитувати бригаду. Цього разу це відбувається завдяки нав'язуванню військовим образу «наркозалежних». Загалом мета цієї інформаційної кампанії — посіяти зневіру та панічні настрої як серед бійців бригади, так і серед цивільного населення Харківщини, яке вони захищають, додають у Центрі. 

Раніше ми спростовували інформацію, що офіцери 121-го батальйону 113-ї ОБрТрО нібито побили літнього чоловіка через його небажання залишати власну домівку.

Фейк Україна нібито порушила конвенцію про дипломатичні відносини, вербуючи найманців за кордоном

Російські ресурси поширюють інформацію, що Україна буцімто вербує найманців за кордоном до Інтернаціонального легіону, чим «порушує» Віденську конвенцію 1961 року про дипломатичні відносини. Стверджуючи це, пропагандисти посилаються на відповідну заяву спікерки міністерства закордонних справ РФ Марії Захарової.

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Україна не вербує найманців. Про це пишуть у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. Адже згідно з міжнародним правом, найманець — це особа, яка не входить до складу Збройних сил держави й бере участь у бойових діях з метою отримати матеріальну винагороду. До того ж вона істотно перевищує винагороду комбатанта Збройних сил одного рангу й функції. Натомість Інтернаціональний легіон Збройних сил України є інтегральною частиною ЗСУ з матеріальним забезпеченням на рівні з рештою формувань.

Цим фейком російська пропагандистська машина намагається відвернути увагу від вербування найманців самою Росією. Ба більше, меседж про Інтернаціональний легіон як «найманців» поширюють з метою виведення його військовослужбовців з-під дії Женевської конвенції, яка захищає комбатантів, зокрема в полоні. Раніше ми писали про те, як Росія розмиває реальність за допомогою терміна «іноземні найманці».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.