Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

24 Листопада станом на 1004 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк В Україні нібито вбили єгипетського журналіста-розслідувача через критику Зеленського

Російські пропагандисти розповсюджують інформацію у медіа про те, що нібито було вбито єгипетського журналіста-розслідувача Мохаммеда Аль-Алаві, який опублікував матеріал про «віллу тещі Зеленського». Мовляв, родичі «загиблого» впевнені, що його вбили через його професійну діяльність. Однак — це фейк.

Це зʼясували фахівці Центру протидії дезінформації при РНБО. Насправді інформація про «вбивство» є такою ж вигадкою, як і саме існування так званого єгипетського «журналіста-розслідувача», оскільки в мережі немає жодної інформації щодо такої особи, крім вищезгаданої фейкової статті про «віллу тещі Президента України».

Поширюючи подібні фейки, на думку ЦПД, російська пропаганда намагається дискредитувати Україну та, зокрема, особисто Президента Зеленського, а також поширює міф про «відсутність» свободи слова в Україні та масштабну цензуру.

Фейк У Нью-Йорку показали білборд телемережі CNN про те, що Київ нібито здався

Пропагандисти поширюють у соцмережах відео, на якому нібито зображено масштабний банер телевізійної мережі CNN на Таймс-сквер у Нью-Йорку із написом «Київ упав. Зупиняться росіяни чи підуть далі? Дізнайтеся більше у програмі Political Briefing». Однак це — фейк.

На нього звернули увагу фактчекери Reuters. Вони зʼясували, що такого банера ніколи не було, а Silvercast, компанія, яка розміщує рекламу на білбордах, підтвердила, що це зображення є «фейком». Відео було змінено так, щоб створити враження, ніби це реклама Political Briefing — щотижневого подкасту, ведучим якого є політичний директор CNN Девід Чаліан. «Це сфабриковане відео і не є рекламою від CNN», — повідомила Reuters Емілі Кун, віце-президентка зв'язків з громадськістю CNN. Гарі Гросман, представник Silvercast у Нью-Йорку, заявив в листі Reuters, що реклама є «фейком» і ніколи не транслювалася на білборді компанії, показаному на відео. 

Пропагандисти створюють подібні фейки, щоб дискредитувати популярні медіа. Крім того, вони створюють хибне враження, що насправді ці медіа підтримують російську версію бачення подій. 

Фейк The Nation оприлюднив обкладинку із Зеленським із кредитною карткою, а Кіссінжером і Байденом — у пеклі

Пропагандисти поширюють у соцмережах обкладинку, яку вони приписують спеціальному випуску журналу The Nation. На ній зображені Володимир Зеленський, Джо Байден та Генрі Кіссінджер. Зазначається, що випуск приурочений смерті Кіссінджера, який, згідно з обкладинкою, направився у пекло та намагається забрати з собою Байдена. На зображенні можна також побачити дату публікації – 30 листопада 2023 року. Втім це — фейк.

На нього звернула увагу команда VoxCheck. Вона зʼясувала, що журнал The Nation не публікував жодного випуску з такою обкладинкою. Сайт видання та його сторінки в соціальних мережах не містять згаданого випуску. Крім того, випуску за 30 листопада 2023 року у видання не існує.

Пропагандисти продовжують створювати та поширювати фейкові обкладинки світових друкованих видань, щоб створити хибне враження спротиву підтримці для України серед іноземців. У такий спосіб вони також хочуть особисто дискредитувати Президента України Воллодимира Зеленського. «Детектор медіа» спростовував й інші вигадки агітпропу, спрямовані проти нього.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.