Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

28 Грудня станом на 1038 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2608
Фейк
776
Маніпуляція
755
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк ЗСУ перебили останню лінію передачі електроенергії із ЗАЕС на Україну

Кремлівські ЗМІ, посилаючись на колаборанта у Запорізькій області, поширили інформацію про те, що українська армія «перебила останню, четверту лінію передачі енергії із Запорізької АЕС». Представник окупантів у тимчасово окупованій частині Запорізької області Володимир Рогов заявив, що тепер «фізично неможливо передавати електроенергію на правий берег Дніпра». Це – неправда.

Сили безпеки та оборони України не обстрілюють ЗАЕС, як і лінії передачі електроенергії поряд зі станцією. 4 березня найбільшу атомну станцію в Європі захопили російські військові, і з того часу розміщують там військову техніку та боєприпаси, обстрілюють прилеглу територію з її майданчика. 26 серпня «Енергоатом» підтвердив, що ЗАЕС знову виробляє електроенергію для потреб України після першого в історії станції повного відключення від енергомережі. А в Укренерго заявили, що відновили роботу двох пошкоджених російськими військами магістральних ліній, які забезпечували роботу станції.

Нещодавно російська пропаганда поширила меседж, нібито Росії не вигідно обстрілювати ЗАЕС, адже вона її контролює та що Київ винний у нападах на об’єкти ядерної інфраструктури. Детальніше.

Викриття У Херсоні агітують за Росію світлиною дітей у вишиванках з Київщини

Окупаційна влада у Херсоні та області на пропагандистських білбордах використала світлини дітей з Київщини. Мешканка Київської області, професійна фотографиня Ганна Пасічник впізнала своїх дітей на проросійських плакатах, які з'явилися в Херсоні не пізніше 18 липня, пише BBC Україна.

Ганна Пасічник продавала фотосесію зі своїм сином та його найкращою подругою на сайті фотобанку «Шаттерсток». Діти стояли на квітучому ріпаковому полі у вишиванках. «Діти просять підтримки для України», – значилося в описі фото англійською.

Кадри з дітьми у вишиванках пізніше з'являться на білбордах в окупованому Херсоні. Російська пропаганда без дозволу використала її фото. «Росія тут назавжди!», «Херсон – навіки з Росією», «Херсон – російське місто», – фотографії білбордів з такими гаслами через кілька тижнів опублікував проросійський паблік Херсон.ру.

За спини дітям прифотошопили російський прапор, а жовті квіти ріпаку замінили на квітковий луг.

Згодом у мережі з'явилися фотографії зіпсованого білборда у Херсоні. У написі «Херсон — навіки з Росією» невідомі зафарбували літери «сон» у назві міста.

24 серпня Ганна опублікувала в інстаграмі пост, у якому публічно висловилася проти використання її фотографій в окупованому Херсоні: «[Росія] бере фото моїх щасливих діток у вишиванках, підло фотошопить свій кривавий брудний прапорець, пише брехливий, ненависний лозунг і вішає в Українському Херсоні банер, від якого хочеться, вибачте, блюнути…»

Після цієї публікації, каже Ганна, їй почали писати мешканці окупованого Херсона, які, переказує вона, розлютилися: мовляв, росіяни одягли своїх дітей у наші вишиванки й тепер розповідають, що ми хочемо до Росії.

«Зараз вони мені пишуть: дякую, що ви все це розповіли, тому що нам було дуже гидко це бачити. А тепер ми розуміємо, що вони навіть нічого не фотографували», – каже вона. 

Викриття Російські військові розстріляли соняшники, а похизувалися, що підрозділ ЗСУ

Міноборони Росії опублікувало відео, на якому, як стверджується, російські окупанти, «знищують підрозділ ЗСУ». Нібито на відео видно, як «вогнем із реактивних піхотних вогнеметів Шміль знищили наступні підрозділи ЗСУ і не допустили їхнього прориву».

Насправді на відео видно, як російські військові знищують соняшники, пише видання «Настоящее время». Згідно з метаданими, відео було записано 31 липня і називається Заняття_1ДШБ_в2, що може свідчити про те, що зняті армійські тренування. Очевидно, це заняття зі стрільби, на це вказує те, що оператор спокійно стоїть біля військових.

Російська пропаганда неодноразово приписує собі «перемоги» і знімає на відео постановку ударів. На одному з таких відео видно, як журналіст дає вказівку військовому, коли розпочинати постріли, щоб записати «яскраве» включення.

Фейк Євросоюз створив «центри підготовки українських диверсантів» для операцій на Донбасі

Таку інформацію просувають російські медіа. Мовляв, країни Європейського Союзу стануть «базою для натаскування нацистських бойовиків», які мають проводити «терористичні операції» проти «мирного населення» на Донеччині.

Ця інформація у російських медіа з’явилася після того, як Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ та безпекової політики Жозеп Боррель 22 серпня журналістам повідомив про плани ЄС організувати місію з підготовки військовослужбовців Збройних сил України для ефективного протистояння російській агресії.

Як такої спільної місії ЄС наразі не існує: очільник європейської дипломатії повідомив, що питання про запуск великої програми навчання українських військових користуванню західним озброєнням обговорять наприкінці серпня на зустрічі міністрів оборони ЄС у Празі, повідомляє StopFake.

Отже, Європейський Союз та Україна не займаються «підготовкою терористів». Насправді саме Росію можна звинуватити у підготовці терористів, оскільки вона розпочала війну проти України, вбиває цивільне населення і знищує українські міста та села. Поширюючи тезу про «центри підготовки українських диверсантів» для операцій на Донбасі, Росія відвертає увагу від власних воєнних злочинів на Сході України.  

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.