Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

14 Травня станом на 810 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2144
Фейк
692
Маніпуляція
648
Меседж
436
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 22 серпня

У цьому епізоді, після заяв російського міноборони, розбираємося, що ж нищить росіян на Запоріжжі: хімічна зброя ЗСУ чи неякісна горілка? А також розбираємо фейки та маніпуляції про те, як антиросійські санкції "спонукають британців" використовувати туалетний папір по кілька разів, Зеленський "змушує всіх ходити в школу" з 1 вересня, а Європа хоче "по-нацистськи" позбавити віз бідних росіян.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк У Гостомелі знімають фейковий відеосюжет про звірства російських військ

Такі повідомлення поширюють у соціальних мережах. Нібито оператори знімають людей у теплому одязі, які біжать на тлі зруйнованих авто та будівель. Це не так.

Як пишуть фактчекери проєкту VoxCheck, насправді на відео фрагмент фільмування документального фільму про російсько-українську війну. Відео виклав користувач мережі Tik-Tok у серпні 2022 року. Associated Press з’ясували, що він є асистентом з кастингу документального фільму «Область героїв», знімальний процес якого й виклали в мережу. У коментарі інформаційному агентству він підтвердив, що виклав відео зі знімального майданчика.

Виробництвом фільму займається українська продакшн-компанія IDEAFILMS за сприяння Державного агентства з питань кіно. Він міститиме кінореконструкції п’яти реальних історій жителів Київщини в умовах окупації. На сторінці компанії в інстаграмі є фото із тієї ж локації, що й на відео, але з іншого ракурсу.

Пропагандисти у будь-який спосіб намагаються приховати звірства російської армії на тимчасово окупованих територіях.

Фейк Військовослужбовиця полку «Азов» винна у смерті російської пропагандистки Дугіної

Про таке пишуть російські медіа. Нібито слідчі отримали документи українки, яка спільно з неповнолітньою донькою винаймала квартиру в одному будинку із Дугіною для того, щоб стежити за нею. В анонімних телеграм-каналах також припускають, що вибухівку могла підкласти дитина. Це — неправда.

Як повідомили у полку «Азов», жінка, документи якої опублікували росіяни у своєму звіті щодо розслідування смерті Дар'ї Дугіної, не має жодного стосунку до полку. В «Азові» вважають, що російські пропагандисти навмисно поширюють такі повідомлення для підтвердження потреби у «трибуналі» над азовцями. Також у полку припускають, що посвідчення було втрачене й потрапило до рук ФСБ випадково.

Одразу ж після вибуху росіяни звинуватили у підриві автівки українські спецслужби. Цю інформацію спростував радник голови Офісу президента Михайло Подоляк. Він також висловив припущення, що такі повідомлення необхідні пропагандистам для проведення відкритої мобілізації. Також Подоляк зазначив, що загибель Дугіної може бути наслідком «сутичок між внутрішніми політичними угрупованнями».

Фейк Зеленський наказав запровадити очне навчання з першого вересня

Анонімні телеграм-канали та російські медіа повідомляють, що нібито навчальний рік має початись в усіх освітніх закладах в офлайновому режимі. Мовляв, батьки марно намагаються опротестувати таке рішення. Це — неправда.

Немає жодного наказу про обов’язкове очне навчання. Освітній процес в очному форматі відбуватиметься виключно за умови наявності в освітніх закладах бомбосховищ. Остаточне рішення щодо формату навчання ухвалює військово-цивільна адміністрація за участі батьків. Батьки школярів мають можливість обирати форму навчання для своїх дітей — очне чи дистанційне навчання, або ж індивідуальний навчальний графік, екстернатне чи сімейне навчання.

Як пише StopFake, пропагандисти також поширюють фейкове повідомлення про те, що нібито всі навчальні заклади є місцем дислокації українських військових. Тож вони є ймовірними цілями російської армії, й відряджати туди дітей небезпечно.

У такий спосіб пропагандисти маніпулюють емоційно-чутливою темою безпеки дітей під час війни та чинять спроби підірвати довіру українців до влади.

Маніпуляція Українців каратимуть за отримання російської гуманітарки на тимчасово окупованих територіях

Такі повідомлення поширюють проросійські телеграм-канали та твіттер-акаунти. Нібито за такий злочин передбачено покарання до 15 років позбавлення волі. Також пропагандисти посилаються на «закон про колабораціонізм», який нібито набрав чинності 16 серпня. Це — неправда.

Українське законодавство не передбачає відповідальності за отримання російської гуманітарної допомоги на окупованих територіях. Як пише StopFake, нові законопроєкти, навпаки, покликані внести гуманітарну допомогу до переліку видів діяльності, які не вважаються колабораціонізмом, якщо при цьому не здійснюється співпраця з російськими окупантами. 

Єдиного «закону про колабораціонізм» в Україні поки немає. З 15 березня набули чинності окремі норми щодо відповідальності за співпрацю з окупантами. Єдиного покарання для колаборантів також поки не передбачено. В залежності від обставин воно може бути різним: від заборони обіймати певні посади до довічного позбавлення волі.

Російські пропаганди маніпулюють чутливим питанням, адже більшість мешканців тимчасово окупованих територій опинилися на межі виживання та отримують російську гуманітарну допомогу вимушено. У такий спосіб пропагандисти залякують мешканців тимчасово окупованих територій тим, що нібито після деокупації на них чекає кримінальна відповідальність.

Фейк На Донбасі жертвами «чорних трансплантологів» стають поранені українські військові та місцеві з проросійськими поглядами

Про таке пишуть анонімні телеграм-канали та російські медіа з посиланням на бойовика так званої «ЛНР», «представника народної міліції ЛНР» Андрія Марочка. Нібито на території, де тривають бойові дії, «кудись зникають» поранені українські військовослужбовці та місцеві жителі з проросійськими поглядами. Марочко розповідає, що нібито має докази роботи «західних трансплантологів», які транспортують органи до України, а потім на Захід. Це — неправда.

Вилучені з тіла органи залишаються життєздатними обмежений проміжок часу, за який неможливо транспортувати їх із зони бойових дій на Донбасі на Захід. Забір органів потребує наявності команди спеціально навченого персоналу, щонайменше 6-8 хірургів. Трансплантація завжди є цільовою, на основі ряду критеріїв сумісності. Для цього завжди проводять попереднє медичне обстеження як донора, так і реципієнта, а це неможливо в умовах бойових дій.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.