Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

26 Листопада станом на 1006 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2547
Фейк
762
Маніпуляція
742
Меседж
536
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Україна нібито має намір мобілізувати всіх бездітних жінок

Російські пропагандисти висувають твердження про намір України мобілізувати три мільйони бездітних жінок. «Здається, Україна пішла шляхом самознищення», — коментує агітпроп, маніпулюючи новим матеріалом Texty.org.ua, де журналісти пробують вирахувати мобілізаційний резерв країни. «Війна до останнього українця. Надія лише на те, що Росія переможе швидше, ніж наркоман встигне розірвати усю країну», — стверджують користувачі соцмереж. Втім це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони з'ясували, що насправді наразі немає жодних планів щодо масштабної мобілізації жінок в Україні. Президент Володимир Зеленський заявив на конференції в грудні 2023 року, що в період воєнного стану мобілізації жінок в країні не буде. Військовий облік жінок наразі поширюється лише на осіб, що здобули освіту з медичних та фармацевтичних спеціальностей, але вони можуть служити лише за власним бажанням. Аналітика журналістів Texty також не є свідченням планів української влади на мобілізацію жінок.

Російська пропаганда систематично використовує тему мобілізації в Україні для поширення дезінформації, переконуючи, що українська влада має намір «воювати до останнього українця» і через великі втрати вже залучає до армії жінок, пенсіонерів та неповнолітніх. «Детектор медіа» неодноразово спростовував подібні фейки.

Фейк Україна нібито провела підземні ядерні випробування на Полтавщині

Російські пропагандисти поширюють у медіа інформацію, нібито Україна влаштовує ядерні випробування. Вони стверджують, що землетрус на Полтавщині, зафіксований на початку березня 2024 року, нібито є свідченням «підземного ядерного вибуху» від України. Мовляв, це може бути спробою України натякнути світові, що вона має ядерну зброю і готова її використати. Втім це — неправда.

На це звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони наголошують, що Україна є без'ядерною державою і не має наміру здійснювати ядерні випробування. Землетруси в цьому регіоні є природним явищем і не пов'язані з ядерними вибухами.

Російські чиновники почали поширювати таку дезінформацію ще в 2022 році, стверджуючи, що Україна збирається використати «брудну» бомбу. Проте це не має підтвердження. Президент України Володимир Зеленський ніколи не висловлював наміру придбати або створити ядерну зброю. Крім Будапештського меморандуму Україна має зобов'язання згідно з низкою інших документів — як національних, так і міжнародних. Верховна Рада України 24 жовтня 1991 року прийняла заяву про без'ядерний статус країни. Через три роки Україна фактично приєдналася до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Саме цей документ, а не Будапештський меморандум, зобов'язує Україну не володіти ядерною зброєю.

Фейк Британія нібито звинуватила Зеленського у розкритті місцезнаходження таємної бази в Одесі

Пропагандисти розповсюдили в російських медіа інформацію про те, що Президент України, за їхніми даними, під час свого останнього візиту до Одеси нібито розкрив місце розташування секретної бази в портовому районі міста, де, за їхніми словами, готували безпілотники для Збройних сил України. Однак ці заяви не мають підтвердження.

На це звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони зазначають, що зустріч Президента України з прем'єр-міністром Греції мала офіційний характер і відбувалася в присутності багатьох державних посадовців і журналістів. Безпідставно припускати, що секретна військова база була включена в програму екскурсії в рамках такого візиту.

Прем'єр-міністр Греції підтвердив, що делегація перебувала неподалік від порту під час обстрілу, але це не пов'язано з буцімто візитом Зеленського на якусь секретну базу.

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб дискредитувати Президента України та посварити між собою західні країни й Україну. «Детектор медіа» неодноразово спростовував фейки, спрямовані особисто проти Зеленського.

Фейк Український прапор «проігнорували» під час соціального експерименту в Казахстані

Пропагандисти почали поширювати неправдиву інформацію в російських медіа та соціальних мережах, нібито під час соціального експерименту в Казахстані місцеві мешканці проігнорували український прапор, у той час як російський прапор, за їхніми словами, піднімали активно. Як «доказ» цього прикріплюють відповідне відео. «Одного разу казахстанський блогер провів експеримент з українським прапором. Його ніхто не підняв, а люди навіть проходили по ньому. Він зробив сьогодні в цьому ж місці новий експеримент. З прапором Росії! Браво, Казахстан! Прості люди розуміють, що правда з Росією», — написали користувачі.

StopFake вирішив перевірити цю інформацію і виявив, що вона неправдива.
Оскільки ані російські медіа, ані користувачі соцмереж не повідомляли, коли і який саме блогер провів подібний експеримент, фактчекери спробували знайти оригінал відео самостійно. У пошуковику Google за ключовими словами «соціальний експеримент казахстанці прапор» вони отримали багато схожих відео. Серед них на акаунті baurzhan_89 у тіктоку є велика кількість роликів з блогером, якого можна було побачити і в поширеному агітпропом відео.

На сторінці згаданого акаунту також є два відео з соціальним експериментом блогера, де український і російський прапори лежать на підлозі, але з довшим хронометражем, ніж показав агітпроп. Виявилося, що у відео з українським прапором пропагандисти вирізали ту частину, де видно, як люди піднімають його. Також у відео з російським прапором були вирізані кадри з тими, хто проходить повз триколор. Загалом, на оригінальних відео люди приблизно однаково реагували на прапори обох країн.

На думку фахівців StopFake, російський агітпроп спеціально вирізав відео, щоб створити ще один фейк про негативне ставлення до України та українців в інших країнах світу. StopFake також зв'язався зі згаданим тікток-блогером. Вони запитали його, чи бачив він обрізані відео з підписами про «ігнорування» українського прапора. На що тіктокер відповів, що він обурений, і додав, що «відео несе лише патріотичний і соціальний зміст, а казахстанці за мир і ясне небо над головою». На прохання назвати своє ім'я і прізвище блогер попросив просто вказати його нік Baurzhan. S.

Фейк В Одеській області нібито перевернулась маршрутка, яку намагалась наздогнати ТЦК

Пропагандисти в анонімних телеграм-каналах поширюють ще одну «шок-новину», нібито в Одеській області автомобіль ТЦК намагався догнати й зупинити маршрутку, що призвело до аварії зі смертельними наслідками для чотирьох осіб. Втім це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони з'ясували, що пропагандисти взяли інформацію про аварію, яка справді сталася на Дніпропетровщині, та вигадали інформацію про автомобіль ТЦК.

Ця історія поширюється в контексті дезінформаційного наративу Росії про те, що мобілізація по всій Україні супроводжується постійними порушеннями прав людини, українці масово відмовляються служити, а влада готова «змусити всіх служити», щоб продовжувати війну. «Детектор медіа» неодноразово спростовував інші фейки в рамках цього наративу.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.