Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

26 Листопада станом на 1006 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2547
Фейк
762
Маніпуляція
742
Меседж
536
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 12 липня

У випуску розбираємо такі фейки: Притула збирає пожертви «на ядерну зброю», американські «бойові кліщі», «українська свастика» в Німеччині та інші.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк Українські біженці розгромили гуртожиток у німецькому місті Бамберг.

Про це повідомили у телеграмканалі Новини Росії. У дописі прикріплене відео з коментарем, що воно ілюструє «як живуть та чим займаються українські біженці». Нібито українці розгромили гуртожиток, в якому їх прихистили, викрали побутову техніку та продукти харчування. Але це не так.

На відео справді гуртожиток для біженців у німецькому Бамберзі. Однак українці там не проживали. Більше того — ні керівники закладу, ні місцева поліція не знають про випадки вандалізму чи крадіжки, пов’язані з українськими біженцями. Як розповідають німецькі фактчекери, на хвилинному відео двоє людей розмовляють російською і знімають стан понівеченого помешкання. Проте на відео немає жодної згадки, що це саме українські біженці влаштували погром. Російська пропаганда поширює такі меседжі, щоб налаштувати громадян інших країн проти українців. Мовляв, допомагати українським біженцям не варто, вони невдячні.

Фейк Більшість мешканців Запорізької області «мріють» про приєднання Росії.

Про це повідомляють російські медіа з посиланням на самопроголошеного «керівника» окупаційної адміністрації Запорізької області Євгена Балицького. Згідно з повідомленнями, нібито понад 60% жителів Запорізької області бачать території регіону в складі Росії у статусі окремого суб’єкта. Це — неправда.

Як пише видання Індустріалка, на 11 вересня окупанти призначили голосування, однак Балицький вже тепер стверджує, що «звільнена частина Запорізької області через референдум увійде до складу Росії» й таке рішення нібито підтримають 60% мешканців. На заяви Балицького відреагували Мелітопольські партизани, які в листівках попереджають колаборанта про те, що «українська ніч вже близько» та покарання неминуче. Результати реальних соціологічних досліджень, проведених в Україні, спростовують фейки російських пропагандистів. Абсолютна більшість (89%) опитаних підтримують визнання дій російських військ в Україні геноцидом українського народу. 76% – виступають за заборону використання символів Z та V, що використовуються на російській військовій техніці, 74% – за заборону «георгіївської» стрічки в Україні (5 років тому було лише 45%). Нещодавно проросійська пропаганда поширювала фейки про те, що нібито влада та мешканці Харківської області «хочуть до складу Росії». Дії окупантів на території тимчасово окупованих Запорізької та Херсонської областей такі ж самі, як і в 2014 році в тимчасово окупованому Криму, Донецькій та Луганській областях – незаконний референдум, результати якого відомі заздалегідь.

Фейк НАТО упродовж восьми років готувалося до війни з Росією.

Російські медіа поширюють повідомлення про те, що нібито генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг «проговорився», що Альянс «цілеспрямовано» готувався до війни Росії в Україні протягом восьми років. Це — неправда.

Російські медіа вирвали з контексту цитату Столтенберга та доповнили її на власний розсуд. Єнс Столтенберг розмірковував про основи європейської безпеки, яку Росія підірвала у 2014 році через окупацію Криму та Сходу України. «Насправді ми давно готувались до такої можливості [широкомасштабного вторгнення Росії в Україну]. Не те, щоб 24 лютого НАТО неочікувано прокинулось і усвідомило, що Росія небезпечна… Саме тому якийсь час ми працювали над новою Структурою Сил [оборонною здатністю НАТО]», – сказав Столтенберг. Він також вкотре спростував пропагандистську тезу про запланований «напад» Альянсу на Росію та підкреслив що НАТО не є стороною зіткнення в російській війні проти України, але й надалі підтримуватиме Україну в її боротьбі. Як пише StopFake, саме агресія Росії проти України в 2014 році стала поштовхом для перегляду стандартів колективної безпеки НАТО. Після 24 лютого 2022 року Альянс переглянув й свою Стратегічну концепцію та визнав Росію «найбільшою прямою загрозою» безпеки в Європі. Для боротьби з російською пропагандою окремо був прописаний пункт про те, що «НАТО не прагне конфронтації та не становить загрози для Росії». Однак російські медіа й далі намагаються виправдати широкомасштабне вторгнення Росії в Україну меседжами про «антиросійську західну агресію».

Маніпуляція Польща отримала право видавати паспорти громадянам України.

Такі повідомлення поширює російська пропаганда. Мовляв, Київ надав Польщі право видавати українські паспорти громадянам України. Це не так.

Твердження суперечить нормам українського законодавства, яким чітко визначено перелік державних установ, які мають право видавати документи. Насправді йдеться про пілотний проєкт, завдяки якому закордонні підрозділи Державної міграційної служби України (ДМС) можуть видавати документи громадянам України за межами держави. Перше відділення державного підприємства «Документ» справді відкрили у Варшаві. З серпня українці зможуть оформити там ID-картку та закордонний паспорт. ДМС повідомляє, що польський уряд не має жодного відношення до нового закордонного проєкту. Окрім того, такі центри планують відкрити й в інших країнах, список погоджується з Міністерством закордонних справ України. Російська пропаганда не вперше поширює інформацію про те, що Польща загрожує суб'єктності України чи планує окупацію частини українських територій. У такий спосіб пропагандисти намагаються дискредитувати польську владу та польських народ в очах українців. Детальніше.

Фейк Американці розводили кліщів в Україні, щоб збільшити захворюваність на бореліоз у прикордонних районах Росії.

Про це повідомляють російські ЗМІ з посиланням на Міністерство оборони Росії. Нібито вчені Техаського університету досліджували кліщів на території України й дослідження співпало з різким збільшенням чисельності кліщів в російських регіонах, що межують з Україною, і зростанням числа випадків захворювання на бореліоз (хворобу Лайма). Це — фейк.

З початку вторгнення в Україну росіяни неодноразово заявляли, що США створили лабораторії для розробки біологічної зброї. Як пише польське видання Wiadomosti, дослідження хвороби Лайма опубліковане в журналі BMJ Global Health. Для публікації вчені проаналізували результати 137 досліджень, проведених до 2021 року за участю майже 160 тисяч осіб. Науковці отримали статистику щодо імунітету проти бактерій Лайма у Східній Європі, Східній Азії, Західній Європі та країнах Карибського басейну. Тобто дослідження проводились у багатьох країнах, але лише росіяни стверджують, що їм намагались нашкодити. Росія вкотре маніпулює інформацією щоб підтвердити надумані тези про американські біолабораторії в Україні, які нібито стали однією з причин вторгнення в Україну.

Маніпуляція Українці викосили свастику на полі в Німеччині.

У соціальних мережах поширюють однотипні повідомлення про те, що нібито українські біженці створили на полі у передмісті Бранденбурга величезну свастику. У повідомленнях посилаються на німецького журналіста Джуліана Ріпке та газету Bild. Але це — маніпуляція.

Як повідомляє німецька газета Bild, їх репортер Джуліан Ріпке під час польоту над Бранденбургом помітив свастику площею близько 360 метрів квадратних та повідомив про це місцеву поліцію. У створенні забороненого символу поліція підозрює місцевого жителя, який, за повідомленнями сусідів, неодноразово вивішував у вікні свого будинку прапор Рейха. Жодної інформації про те, що до створення сватики причетні українці у німецьких правоохоронців немає. Як пише StopFake, повідомлення про причетність українців до цієї ситуації умисно поширює російська пропаганда щоби дикредитувати українських біженців у Німеччині. Раніше поширювали фейки про те, що українські біженці, намагаючись спалити російський прапор, спричинили пожежу у будинку німецької сім’ї, яка надала їм притулок.

Маніпуляція США та Європа не можуть далі активно підтримувати Україну.

Такі повідомлення поширюють російські пропагандистські медіа з посиланням на матеріали The New York Times. Мовляв, потужності США та Європи щодо надання Україні озброєння вже закінчуються. Але це не так.

Насправді фахівці, думки яких наведено у The New York Times, говорять про необхідність консолідації зусиль Заходу для допомоги Україні та пришвидшення темпів надання важкого озброєння в рамках воєнної допомоги. Зокрема, йдеться про те, що зараз на потреби України працює оборонна промисловість США, а президент Джо Байден домовляється з країнами Близького Сходу, щоб ті надали Україні запаси зброї радянського виробництва. Як пише Центр протидії дезінформації, повідомлення російських медіа про нестачу зброї у союзників України спрямовані на дестабілізацію ситуації всередині нашої країни. Російська пропаганда систематично використовує вирвані з контексту чи спотворені цитати західних медіа щоб переконати українців у тому, що світ залишив Україну напризволяще, а без західної допомоги Україна не вистоїть проти такого «сильного супротивника».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.