Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

06 Січня станом на 1047 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2615
Фейк
780
Маніпуляція
756
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж У Росії планують створити новий федеральний округ «Новоросія» з тимчасово окупованих територій України

Російська пропаганда активно поширює заяву Євгена Балицького про створення нового федерального округу РФ на окупованих українських територіях під назвою "Новоросія".

Про це повідомляє Центр протидії дезінформації. Подібні ідеї звучали й раніше, однак вони не були реалізовані. Також після початку окупації для Криму було створено "федеральний округ", який проіснував лише два роки.

Цими заявами російська пропаганда намагається створити враження, що інтеграція тимчасово окупованих територій перебуває на завершальному етапі, та передати меседж місцевому населенню і світу, нібито "Росія тут назавжди". Це вкотре доводить, що Москва не має наміру вести переговори для досягнення миру.

Якщо цей задум буде реалізовано, це дозволить Путіну укріпити свою владу на захоплених територіях і посилити контроль над місцевими посадовцями. Також, уніфікувавши тимчасово окуповані території з іншими регіонами РФ, Москві буде простіше проводити на них фільтрацію та репресії проти нелояльного населення.

Викриття Як Росія залучає режим Лукашенка до ядерного шантажу

Міністр оборони режиму Лукашенка Віктор Хрєнін повідомив про участь у другому етапі навчань російських військ з використанням нестратегічної ядерної зброї. Він висловив занепокоєння "агресивними акціями" з боку Заходу та заявив, що Білорусь готова спільно з Росією реагувати на ці "загрози".

На меседж звернули увагу фахівці Центру протидії дезінформації. Вони наголошують, що дозвіл на використання західної зброї на території Росії показав - ядерний шантаж Москви не спрацював. Продовження істерії з боку Кремля свідчить про те, що у Росії немає іншого плану.

Зі свого боку, Білорусь підіграє бажанням Москви з метою отримання преференцій у відповідь на зусилля з дестабілізації ситуації в Європі. Це стосується не лише ядерних загроз, а й штучно створеної міграційної кризи та участі в інформаційній війні проти України. Росія намагається підняти ставки в залякуванні Європи, залучаючи для ядерного шантажу Білорусь.

Ця заява є частиною російської кампанії ядерного шантажу, спрямованої на викликання паніки серед партнерів України та вплив на рішення щодо підтримки нашої держави.

Фейк Мешканці Львова нібито носять одяг зі свастикою

Російські пропагандисти розповсюджують фотографію, на якій жінка одягнена в футболку нібито з нацистською свастикою та йде по вулицях Львова. Мовляв, це є доказом того, що українці є нацистами. Втім це фото 0 фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. За допомогою сервісу FotoForensics, що визначає області фотографії з різним стисканням (які можуть вказувати на редагування), вони виявили, що свастика на футболці була додана штучно. За допомогою пошуку за зображенням, була знайдена оригінальна версія, на якій жінка має червону футболку без будь-яких символів.

Місце, де було зроблено фотографію, ідентифіковано за вивісками магазинів "Алхімік" та Welfare на проспекті Свободи, 23 у Львові.

Російська дезінформація про нацизм в Україні спрямована на дискредитацію українців, зменшення їхньої міжнародної підтримки та виправдання російської агресії проти українців.

Фейк У Києві нібито впровадили новий дизайн проїзного із чоловічим поцілунком

Пропагандисти поширюють у соцмережах інформацію про те, що в Києві нібито був представлений новий дизайн проїздного для громадського транспорту з зображенням прапорів ЛГБТК+ та чоловіків, що цілуються.  Агітпроп жартує, що українські солдати нібито «гинуть заради нового дизайну проїздного», та запитує українців, «чи справді вам була потрібна незалежність від Росії заради цього?». Але насправді ця інформація - це фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони зʼясували, що інформація про новий дизайн проїздного виявилася неправдою, яку поширюють вкупі з гомофобними заявами. Насправді такого дизайну не було прийнято для проїзного. Твердження агітпропу спростували в «Київ цифровий», де надали коментар StopFake щодо цієї справи.

Варто зауважити, що низка українських компаній, проєктів та органіазацій, як у багатьох інших країнах світу, долучилася до святкування місяця прайду, що присвячений підтримці ЛГБТК+ та захисту їхніх прав.

Російська пропаганда активно використовує тему ЛГБТК+ щодо України з метою дискредитації членів ЛГБТК+ у країні та мобілізації консервативних шарів населення Росії проти них. Усе це - задля виправдання злочинів Росії проти українців. «Детектор медіа» писав і про інші російські вигадки на цю тему.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.