Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

12 Грудня станом на 1022 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2587
Фейк
770
Маніпуляція
750
Меседж
538
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк ГУР нібито заявило, що Росія може виготовляти 25 ракет «Орешник» щомісяця

Російські телеграм-канали пишуть, поширюють матеріал журналу Military Watch Magazine. Це видання з посиланням на українську розвідку пише, що Росія нібито може виготовляти 25 ракет «Орешник» щомісяця, тобто 300 ракет щороку. 

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Про це пишуть у проєкті VoxCheck. Так, на сайті Military Watch Magazine дійсно опублікували відповідний матеріал, але це видання не є надійним джерелом інформації — воно регулярно поширює проросійську пропаганду. Ресурс Media Bias/Fact Check, який збирає оцінки незалежних фактчекерів мережі IFCN, вважає публікації Military Watch Magazine упередженими та сумнівними.

У тексті на Головне управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України, проте 4 грудня 2024 року в коментарі «Бабелю» представник ГУР повідомив, що Росія може виготовляти до 25 балістичних ракет середньої дальності на рік, а не на місяць

Водночас в ГУР не уточнили: йдеться про виготовлення 25 ракет винятково типу «Орешник» чи загалом усіх балістичних ракет середньої дальності. У будь-якому разі цифри української розвідки значно менші, ніж дають у матеріалі Military Watch Magazine.

Раніше ми аналізували фейкові кадри прольоту нібито російської ракети «Орешник» під час атаки по Дніпру.

Автор: Віталій Михайлів,

Викриття Постановне відео про нібито українського військового, якого на трасі «підібрав» цивільний на автомобілі

У мережі поширюють відео, на якому відбувається діалог між нібито українським військовослужбовцем і цивільним чоловіком. Передувало цьому те, що «військовий» спочатку нібито пройшов пішки по узбіччю траси майже 500 кілометрів у напрямку Львова, потім стояв на узбіччі чотири години, і йому ніхто не зупиняв, а ось цивільний чоловік-водій на відео зупинився на автомобілі та «підібрав» того. 

Скриншот із постановного відео

Насправді це ― постановне відео. Діалог між цивільним чоловіком-водієм і нібито військовим на відео знімає людина, яка сидить на задньому сидінні автомобіля і на яку «військовий» чомусь не звертає жодної уваги, навіть коли знімання відео відбувається з дуже близького ракурсу. Своєю чергою, водій підозріло спокійно реагує на слова «військового» про нібито відсутність у того грошей бодай на автобус; два роки полону; про те, що громада «військового» за цей час уже встигла його «поховати», поставивши йому памʼятник тощо. 

Окрім цього «військовий» помилився на слові, коли сказав, що воює з 2013 року, адже російсько-українська війна почалася лише у 2014 році. Зрештою, «військовий» не міг пройти пішки майже 500 кілометрів, як він стверджує на відео. Адже середня швидкість ходьби людини становить 4―5 км/год, і навіть якщо йти безперервно протягом 24 годин на добу (що є фізично майже неможливим через потребу у відпочинку, їжі та сні), то для цього знадобиться понад 100 годин (понад 4 доби).

Мета цього постановного відео — збільшити прірву між військовими та цивільними, намагаючись викликати почуття провини та сорому в останніх. Про це свідчить те, що фейковий військовий весь час натякає на нібито байдужість українського суспільства до українських захисників.

Раніше ми писали про постановне відео, в якому йдеться, що в Києві нібито зʼявилися «плакати з простроченим Зеленським». 

Автор: Віталій Михайлів,

Фейк Фейкове відео, на якому військовослужбовець ЗСУ розповідає про важку ситуацію на фронті

У соціальних мережах поширюють відео, на якому нібито український військовий скаржиться на свавілля працівників ТЦК, важку ситуацію на фронті, непрофесійність командирів, втрати серед особового складу та закликає українських чоловіків не йти воювати. 

Скриншот із пропагандистського телеграм-каналу

Однак насправді це відео створили за допомогою штучного інтелекту, повідомляють у проєкті VoxCheck. Першоджерелом відео є анонімний профіль у тіктоці, де автор публікує відео з нібито українськими військовими та військовополоненими. Перевірка інструменту ШІ Hive Moderation показала, що в профілі є відео, які згенерували за допомогою нейромережі. Відповідно, інструмент показав, що звернення військовослужбовця, який розповідає про важку ситуацію на фронті, теж створили за допомогою ШІ. 

Цей фейк має на меті дезінформувати українське суспільство щодо реальної ситуації на фронті та відмовити цивільних від мобілізації до війська. Раніше ми аналізували фейк про бунт в одній із бригад ЗСУ.

Маніпуляція Росіяни маніпулюють матеріалом видання Politico про вступ України до НАТО

Російські пропагандистські ресурси, посилаючись на текст видання Politico, повідомляють, що в НАТО нібито можуть прийняти лише західні області України. Так, пропагандисти пишуть: «Зазначається, що Захід має ідею взяти до НАТО лише окремі регіони колишньої УРСР. До цього переліку входитимуть тільки західні регіони, а Київська область та Київ, зважаючи на все, не вважатимуться частиною альянсу. Це Politico називає “німецькою моделлю”».

Насправді це ― чергова маніпуляція російських пропагандистів матеріалом авторитетного західного видання, стверджують у проєкті StopFake. Адже у відповідному тексті Politico не йдеться про те, що захід України вступить до НАТО окремо від інших регіонів. 

Натомість у матеріалі автори навели декілька моделей припинення бойових дій в Україні. Зокрема, вони представили «німецьку модель» ― варіант надання гарантій безпеки НАТО винятково західним регіонам України або тим територіям, які наразі перебувають під українським контролем. Ця модель і стала предметом маніпуляцій пропагандистів.

Запрошення до Північноатлантичного альянсу Україна може отримати лише в її міжнародно визнаних кордонах, натомість гарантії безпеки можуть бути запропоновані залежно від військової та політичної ситуації того чи іншого регіону.

Раніше ми аналізували російську маніпуляцію про те, що колишній генсек НАТО Єнс Столтенберг нібито погодився з територіальними поступками України Росії.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.