Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Листопада станом на 1003 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж Олена Зеленська «обманула» уряд Об’єднаних Арабських Еміратів

У російському сегменті соціальних мереж вкидають інформацію, нібито Фундація Олени Зеленської обманула уряд ОАЕ, адже країна виділила 50 евакуаційних автомобілів для гуманітарних потреб, а фонд разом з Міністерством охорони здоров’я передали їх військовим медикам, що аноніми кваліфікують як недоцільне використання допомоги. 

Аналітики проєкту VoxCheck пояснили, що в цьому випадку жодного так званого «обману» нема. Адже автівки передали до лікарень на прифронтових територіях, а не безпосередньо військовим. Автомобілі використовуватимуться медиками на прифронтових територіях для надання оперативної допомоги цивільному населенню. 

Отримувачем автомобілів — «швидких» — є Міністерство охорони здоров’я України, яке здійснило подальший розподіл у ті регіони, які найбільше потребують спеціального транспорту для медичної евакуації та надання допомоги. Тобто Україна зі свого боку дотрималась умови щодо виконання автомобілями гуманітарної функції. 

Фейк Працівник ТЦК буцімто обізвав дружину військового «кацапською жінкою»

У соціальних мережах російського сегменту поширюють інформацію, нібито працівник одного з місцевих територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки звернувся до дружини українського військовополоненого, сказавши, що «вона кацапська дружина, а він господар у своїй країні». Нібито це сталося під час зустрічі родичів полонених з міською адміністрацією Лозової на Харківщині. До публікації додають фото, які нібито мають засвідчувати слова працівника ТЦК та СП. Це — неправда. 

Фахівці VoxCheck проаналізували цей кейс і визначили, що цитату так званого працівника ТЦК просто вигадали. Адже спочатку ці повідомлення публікували в телеграм-каналах російського сегмента — і згодом розтиражували в мережі без зазначення першоджерела. Зворотний пошук в Google показав, що фото, які використали в публікації, насправді зроблені в Лозовій під час зібрання родичів полонених та зниклих безвісти. 

Скриншот — VoxCheck

Хоч і на зустрічі були присутні представники від ТЦК, жодних подібних заяв вони не робили, згадок про це також у ніяких медіа нема. 

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Розслідувачам буцімто вдалося зафіксувати таємні розмови Залужного — документ

У російському сегменті соцмереж поширюють документ «розшифровки» нібито таємного прослуховування розмов Валерія Залужного з Олександром Сирським та Михайлом Подоляком. У ньому буцімто йдеться про критику українського президента та незадоволення ним. Це — брехня. 

Аналітики VoxCheck узялися за кейс і визначили, що «напрацювання» так званих розслідувачів — фальшиві, адже вони опубліковані спершу  в анонімних телеграм-каналах, і вже звідти «документи» розтиражували інші ресурси. У  «розшифровках» можна помітити численні помилки, наприклад: у тексті написали «по відношенню до», але правильно «стосовно» або «щодо». Також прізвище Сирського одночасно написали як українською, так і російською («Сирський» та «Сырский»). 

Скриншот — VoxCheck.

Також текст наповнений класичними наративами російської пропаганди: Зеленського назвали «наркоманом», «коміком», «клоуном» тощо. 

Тобто найбільш імовірно, що сам текст створили поплічники Кремля і згодом поширили його на анонімних ресурсах.

Меседж СБУ «вербує» чоловіків для мобілізації, залучаючи секс-працівниць

Телеграм-аноніми стверджують, буцімто організація Human Rights Watch (HRW) зафіксувала випадки, коли Служба безпеки України залучала секс-працівниць для «збільшення темпів мобілізації». Ідеться про те, що в такий спосіб СБУ «виловлювала» чоловіків. Як доказ у повідомленнях додають відео правозахисної організації. 

Аналітики VoxCheck узялися за цей кейс і визначили, що правозахисна організація не виходила з такою заявою. Наприклад, на сторінках у соціальних мережах Human Rights Watch не знайдено таких публікацій. Щодо самого відео, то його оформлення відрізняється від того, які публікує HRW. Тобто найбільш імовірно, що дизайн відео скомпільований, його лише виставили за ролик організації. Причому деякі фрагменти самого відео можна знайти у вільному доступі. 

Скриншот — VoxCheck. 

Читайте ще: Вірян греко-католиків буцімто «звільнили» від мобілізації.

Фейк Україна нібито запропонувала «виключити» Словаччину та Угорщину з НАТО

В анонімних телеграм-каналах пишуть, буцімто прем’єр-міністр Денис Шмигаль запропонував виключити Словаччину й Угорщину з НАТО — за версією авторів повідомлень,  він заявляв, що ці країни «не ідуть в ногу з часом». Це — брехня. 

Скриншот — VoxCheck.

Аналітики VoxCheck опрацювали кейс і встановили, що «новину» спочатку опублікували в сатиричному телеграм-каналі. Згодом інформацію розтиражували в російському сегменті соціальних мереж нібито як правдиву та достовірну. Водночас у соціальних мережах Дениса Шмигаля чи за зворотним пошуком в Google неможливо знайти інформацію про таку «заяву» посадовця.

Автор: Орест Сливенко,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.