Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

08 Травня станом на 1169 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2733
Фейк
817
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк про загибель майже 2000 польських найманців у Курській області

Згідно з дослідженням порталу Demagog.org.pl у соціальних мережах Facebook та X (колишній Twitter) розповсюджується зображення з логотипом статистичного порталу Statista, яке нібито демонструє кількість загиблих іноземних найманців у Курській області. Згідно з цією "статистикою", найбільшу групу становлять поляки – 1963 загиблих. Особливого резонансу набув допис колишнього польського судді Томаша Шмидта (Tomasz Szmydt), який втік до Білорусі та попросив притулку на початку травня 2024 року. Його пост у Х отримав понад 30 тисяч переглядів. Один із дописів у Facebook  супроводжує фейкову картинку із “статистикою” словами: «Найбільша кількість польських трупів (майже 2000) була знайдена в Курській області після вигнання українців. Поляки, ймовірно, становлять найбільшу групу серед найманців, які воювали на боці Бандери».

Скриншот допису на Facebook, який поширював вигадану статистику

Представник порталу Statista офіційно підтвердив польським фактчекерам, що така статистика ніколи не публікувалася на їхньому ресурсі. Перевірка через пошукову систему порталу також не виявила жодних даних про "загиблих найманців у Курську".

Зображення має очевидні непрофесійні елементи, які підтверджують ознаки фальшування. Наприклад, державний прапор США замінений на схожий прапор Ліберії, а австралійський прапор сплутаний з прапором Нової Зеландії. 

Цей фейк є частиною ширшої російської дезінформаційної кампанії, спрямованої на представлення Польщі як країни-провокатора конфліктів, створення ілюзії прямої військової участі країни НАТО в російсько-українській війні та формування наративу про "іноземних найманців" для дискредитації українських сил оборони. 

Як зазначають аналітики порталу  Demagog.org.pl наразі офіційної статистики щодо поляків, які воюють в Україні, немає. Поляки можуть воювати в  Міжнародному легіоні Збройних сил України, так званому Українському іноземному легіоні. Польські громадяни роблять це за згодою Міністерства національної оборони Польщі – на добровольчій основі, але не як офіційні представники польських збройних сил. Деякі польські добровольці організували Польський добровольчий корпус, який підпорядковується Силам оборони України. У цьому випадку також не йдеться про офіційне представництво польської армії чи сил НАТО.

Аналіз наративу про «український фашизм»

До дня Пам'яті та Перемоги 8 травня Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки деконструював один із головних міфів російської пропаганди про «український фашизм». Росія маніпулює темою Другої світової війни та перетворює історію на зброю – завантажити повний тест дослідження можна за посиланням.  

Російська пропаганда послідовно поширює міф про "український нацизм/фашизм", використовуючи його як виправдання агресії проти України. Ця ідеологічна зброя Кремля має давнє коріння, що сягає радянських часів 1960-70-х років, коли був сконструйований культ "Великої Вітчизняної війни".

За Путіна цей культ був реанімований з подвійною метою: виправдати диктатуру та роздмухати шовінізм через ідею, що Росія "врятувала світ від нацизму". Це потребувало масштабної фальсифікації історії, зокрема витіснення факту, що СРСР і Третій Райх були союзниками на початку Другої світової.

З початком агресії проти України наратив про "український фашизм" став ключовим у російській пропаганді: "Війна проти України – це продовження священної війни з фашизмом, яку Росія почала у 1941 році".

  Пропагандистські карикатури російського видання Regnum

Цей наратив має кілька варіацій:

  • Заперечення права України на існування, мовляв, після "перевороту на Майдані" вона стала "фашистською державою"
  • Дискредитація керівництва України через звинувачення у "фашизмі" та "нацизмі"
  • Виправдання збройного нападу тезою про нібито агресивні плани "нацистської України" щодо Криму, Донбасу та Росії
  • Дискредитація ЗСУ через зображення захисників України "фашистами", особливо спрямована проти "Правого сектору" та "Азову"
  • Поширення міфу, що Росія нібито "захищає" населення окупованих територій від "українського фашизму"

На тимчасово окупованих територіях відбувається активне впровадження "побєдобєсія" з антиукраїнським змістом як засобу ідеологічної індоктринації та зміни ідентичності місцевого населення.

Російська пропаганда швидко адаптується до змін на фронтах і в міжнародній політиці. Нещодавно з'явився новий термін "єврофашизм", спрямований проти держав Європи, які підтримують Україну. Проте інтенсивність інформаційних атак проти України залишається високою, що вимагає ефективної протидії.

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.