Фейк про загибель майже 2000 польських найманців у Курській області
Згідно з дослідженням порталу Demagog.org.pl у соціальних мережах Facebook та X (колишній Twitter) розповсюджується зображення з логотипом статистичного порталу Statista, яке нібито демонструє кількість загиблих іноземних найманців у Курській області. Згідно з цією "статистикою", найбільшу групу становлять поляки – 1963 загиблих. Особливого резонансу набув допис колишнього польського судді Томаша Шмидта (Tomasz Szmydt), який втік до Білорусі та попросив притулку на початку травня 2024 року. Його пост у Х отримав понад 30 тисяч переглядів. Один із дописів у Facebook супроводжує фейкову картинку із “статистикою” словами: «Найбільша кількість польських трупів (майже 2000) була знайдена в Курській області після вигнання українців. Поляки, ймовірно, становлять найбільшу групу серед найманців, які воювали на боці Бандери».

Представник порталу Statista офіційно підтвердив польським фактчекерам, що така статистика ніколи не публікувалася на їхньому ресурсі. Перевірка через пошукову систему порталу також не виявила жодних даних про "загиблих найманців у Курську".
Зображення має очевидні непрофесійні елементи, які підтверджують ознаки фальшування. Наприклад, державний прапор США замінений на схожий прапор Ліберії, а австралійський прапор сплутаний з прапором Нової Зеландії.
Цей фейк є частиною ширшої російської дезінформаційної кампанії, спрямованої на представлення Польщі як країни-провокатора конфліктів, створення ілюзії прямої військової участі країни НАТО в російсько-українській війні та формування наративу про "іноземних найманців" для дискредитації українських сил оборони.
Як зазначають аналітики порталу Demagog.org.pl наразі офіційної статистики щодо поляків, які воюють в Україні, немає. Поляки можуть воювати в Міжнародному легіоні Збройних сил України, так званому Українському іноземному легіоні. Польські громадяни роблять це за згодою Міністерства національної оборони Польщі – на добровольчій основі, але не як офіційні представники польських збройних сил. Деякі польські добровольці організували Польський добровольчий корпус, який підпорядковується Силам оборони України. У цьому випадку також не йдеться про офіційне представництво польської армії чи сил НАТО.