Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

10 Травня станом на 1171 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2733
Фейк
817
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Росіяни видали фейк про мобілізацію та дивізію "Галичина"

7 травня 2025 року в мережі з’явилась фальшива інформація про нібито указ президента України Володимира Зеленського, згідно з яким родичі воїнів Першої української дивізії УНА (дивізії СС «Галичина») звільняються від мобілізації. Пропагандисти навіть навели номер та дату документа — №273/2025 від 6 травня 2025 року — аби надати йому видимість достовірності. Проте офіційного указу з таким змістом не існує.

Про це повідомляє "Stopfake".

Справжній указ під номером №273/2025 дійсно був підписаний 5 травня, але стосується зовсім іншого питання — присвоєння звання Героя України молодшому лейтенанту Владиславу Дацькому. Будь-яких згадок про мобілізацію або відстрочки в ньому немає.

Псевдодокумент, що поширюється в Telegram-каналах та соцмережах, має низку ознак підробки: відсутній QR-код, використовуються невластиві шрифти, структура не відповідає офіційним зразкам указів на сайті президента України. Крім того, у фейковому тексті вказується стаття 17 Конституції України, яка не має жодного стосунку до питань мобілізації.

Відповідно до українського законодавства, президент не має повноважень звільняти громадян від мобілізації на основі спорідненості. Закон «Про військовий обов’язок та військову службу» чітко визначає підстави для відстрочки, і нащадки учасників історичних військових формувань серед них не згадуються.

Поширення таких фейків має на меті дискредитувати державне керівництво, підірвати довіру до інституцій і спричинити обурення серед українців — особливо мобілізованих та їхніх родин. Пропаганда активно маніпулює історичними темами, аби посіяти розбрат у суспільстві під час війни.

Фейк про пограбування пенсіонера військовими: поліція назвала справжніх винуватців

У проросійських Telegram-каналах з’явилася неправдива інформація про те, що нібито військові 22-ї окремої механізованої бригади ЗСУ пограбували пенсіонера у місті Дрогобич на Львівщині. Цей фейк супроводжувався підробленим скриншотом новинного заголовка з нібито посиланням на реальні джерела.

Про це повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Насправді, як з’ясували фактчекери, російська пропаганда сфальсифікувала зображення, навмисно підмінивши слово «грабіжники» на «військові» в заголовку справжньої новини. Також було вигадано псевдодеталі: мовляв, «військові приїхали купувати машину, але не мали достатньо грошей, тому пограбували пенсіонера».

Як йдеться у справжній новині, опублікованій 032.ua, у реальності до злочину причетні двоє місцевих мешканців — 16 та 25 років. Жоден із них не має стосунку до Збройних Сил України.

Цей випадок — черговий приклад російських інформаційно-психологічних операцій (ІПСО), спрямованих на дискредитацію українських військових, зниження довіри до армії серед громадян і спроби вплинути на міжнародну підтримку України.

«Безсмертний полк»: як Кремль перетворює пам'ять про війну на інструмент мобілізації

Однією із центральних подій святкування 9 травня в Росії є хода «Безсмертного полку». Пропаганда використає її для створення «нових героїв», фабрикуючи пряму спадкоємність від Другої світової війни до нинішньої агресії Росії проти України. Команда експертів порталу EUvsDisInfo розбирає ще один міф, із циклу матеріалів про маніпуляції історичною пам'яттю.  

Від народної ініціативи до державного ревізіонізму

Те, що починалося як особистий спосіб вшанування родичів-учасників Другої світової, перетворилося на потужний інструмент керованого і контрольованого державою патріотизму та соціальної мобілізації. «Безсмертний полк» виник на низовому рівні, орієнтовно у 2012 році в Томську: громадяни йшли з портретами своїх родичів-учасників війни. Російська держава швидко розпізнала потенціал цієї ініціативи і привласнила її. «Полк» перетворився на масштабне видовище, яке активно просувалося державними медіа як прояв національної єдності та шанування минулого.

Проте державне втручання змінило фокус «Безсмертного полку». Ходи стали менше про збереження індивідуальної пам'яті й більше про насадження конкретних державних наративів, як-от представлення перемоги над нацизмом винятково російським досягненням, применшуючи жертви інших учасників, особливо українців, які втратили близько 8 мільйонів людей під час Другої світової, а 6 мільйонів українців боролися проти нацизму.

Фальшиві спогади для мобілізаційних потреб

«Безсмертний полк» став ключовим інструментом формування культу «великої перемоги». У 2018 році Путін йшов на чолі колони в Москві. Це дало візуально потужний спосіб мобілізувати населення, пов'язуючи повагу до предків із лояльністю до нинішньої держави та її лідера. 

Проте питання автентичності завжди впливало на масштаби ходи. Протягом років з'являлися численні повідомлення про те, що студентів та державних службовців примушували брати участь, іноді несучи фотографії незнайомців, лише для забезпечення натовпів для камер. Ходи перетворилися на виставу, організовану для внутрішнього споживання, спрямовану на викривлення спільних спогадів та зміцнення підтримки режиму.

Марші було раптово скасовано у великих містах у 2023 та 2024 роках, офіційно через невизначені «міркування безпеки». Багато спостерігачів підозрювали, що справжньою причиною була чутливість до висвітлення важких втрат у війні проти України, побоюючись, що неконтрольовані публічні прояви нещодавніх втрат можуть порушити офіційний наратив.

Нова брехня, вплетена в стару

Однак цього року відбувається значний зсув. Масштабні марші, включаючи «Безсмертний полк», знову заплановані по всій Росії з нагоди 80-річчя закінчення Другої світової війни. Відновлення відбувається на тлі посиленої цензури та пропаганди. У своїх фальшивих і абсурдних наративах російські державні рупори агресивно представляють європейські дії та застереження щодо відзначення «Дня Перемоги» 2025 року як доказ відродження «європейського нацизму» та ворожості.

Ключовим моментом є те, що відновлення відбувається з конкретною директивою згори: адміністрація Путіна доручила організаторам підкреслити паралель між «спеціальною військовою операцією», або, як ми знаємо, повномасштабним вторгненням в Україну, та «Великою Вітчизняною війною» – термін, який у російській ревізіоністській мові позначає період 1941-45 років Другої світової.

Мета цього року – поєднати вшанування Другої світової з відзначенням «нового покоління героїв» з російського повномасштабного вторгнення в Україну. Марші «Безсмертного полку» служать тлом для формування відчуття спільної національної долі, закоріненої в ревізіоністській версії минулої «військової слави», заохочуючи прийняття сучасних жертв.

На практиці цей підхід спрямований на переплетення усталених ревізіоністських наративів та пропагандистських тропів щодо Другої світової з виправданнями нинішньої війни проти України. Цей зсув свідчить про те, що Путін відчуває впевненість у тому, що разом зі своїм пропагандистським апаратом він зумів примусово насадити широкій російській громадськості ідею необхідності продовження війни. Очевидна мета – мобілізувати більше росіян для війни в Україні.

Кремлівське привласнення «Безсмертного полку»

Новий виток використання «Безсмертного полку» в пропаганді підкреслює його роль як інструменту соціальної мобілізації, адаптованого до поточних потреб Кремля. Тепер йдеться не лише про пам'ять про Другу світову, а про активне вплітання наративу поточної війни в цю історичну спадщину, використовуючи емоційну вагу, пов'язану з конструктом «Великої Вітчизняної війни», для згуртування підтримки та утвердження легітимності сучасних військових дій та втрат.

Шлях «Безсмертного полку» від народного збереження пам'яті до керованого державою видовища, і до його нинішнього повторного розгортання, що явно пов'язує минулі та нинішні війни агресії, яскраво ілюструє інструменталізацію Кремлем історії та людської пам'яті.

Це показує, що Кремль готовий привласнювати потужні символи, або маніпулювати ними для власної зручності, лише для того, щоб мобілізувати громадян на підтримку своїх поточних військових цілей. Особиста пам'ять минулого покоління викривлюється та використовується як «паливо» для нинішньої війни. 

«Детектор медіа» писав про модернізацію святкування Параду Перемоги у 2024 році. А також про причини скасування ходи «Безсмертно полку» у 2023 році.

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.