Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

05 Січня станом на 1046 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2611
Фейк
778
Маніпуляція
756
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Французький журнал Charlie Hebdo нібито випустив обкладинку з Олександром Сирським, який сидить посеред убитих військових

Анонімні телеграм-канали поширюють нібито справжню обкладинку нового випуску французького журналу Charlie Hebdo із зображенням Головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, який сидить серед загиблих українських військових. Це  — брехня. 

У Центрі протидії дезінформації при РНБО розібрали цей кейс і з’ясували, що журналу з такою обкладинкою не існує. Це можна перевірити на офіційному сайті видання. 

Ми неодноразово документували фейки, які стосуються підробних графіті чи обкладинок іноземних журналів / шпальт газет або ж рекламних роликів. У такий спосіб пропагандисти прагнуть показати, що їхню риторику (наприклад, що Зеленського ненавидить увесь світ) також повторюють на Заході. Так у читачів може скластися враження, що громадськість справді незадоволена Україною. І надто, коли автори використовують елементи масової культури, натякаючи, що люди глузують із ситуації в Україні та що український порядок денний для Європи — привід посміятися. 

Фейк Українським прикордонникам нібито дозволили відкривати вогонь «по втікачах» з України

Аноніми стверджують, що українським прикордонникам нібито дозволили відкривати вогонь по тих, хто намагається втекти з країни у незаконний спосіб. Як «доказ» такого нововведення в соцмережах демонструють фотографію нібито прикордонного пункту, на якому видно табличку з текстом: «При незаконному перетині кордону співробітники будуть застосовувати зброю». Це — брехня. 

Скриншот несправжньої таблички. StopFake

Фактчекери StopFake з’ясували, що жодної таблички не існує, а інформація про застосування зброї — фейк. У Державній прикордонній службі України також спростували так зване «нововведення». Ба більше, світлина, на якій нібито зображена табличка про нові правила для прикордонників і тих, хто перетинає кордон, — згенерована за допомогою спеціальних програм.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Жінок у ЗСУ нібито змушують збирати донати за допомогою оголених світлин

Анонімні телеграм-канали пишуть, що в ЗСУ начебто займаються «сексуальною експлуатацією» жінок. Ідеться про те, що буцімто командування 44-ї окремої механізованої бригади примушує бійчинь збирати донати на бригаду за допомогою відвертих фото. Як доказ автори фейку додають скриншоти з фейсбуку: на одній зі світлин зображений фейсбук-акаунт дівчини, яка нібито закликає донатити 44-ій бригаді на FPV-дрони. Сам акаунт, як показано на скриншоті, містить відверті фото з елементами порнографії. Це — неправда. 

Проаналізували кейс фактчекери StopFake, які дослідили фейсбук-акаунт користувача під ніком «Света Андрюк». За допомогою зворотного пошуку в Google вдалося встановити, що світлини з акаунту належать моделі соцмережі з інтимним контентом Onlyfans. І на сторінці ймовірної користувачки справді публікують різні збори на ЗСУ, але й не тільки на потреби 44-ї бригади.

Тобто це не може підтвердити тезу про «сексуальну експлуатацію» жінок у ЗСУ. По-перше, на фейсбук-акаунті не вказано жодної інформації про службу в ЗСУ ймовірної користувачки. По-друге, невідомо, хто та з якою метою взагалі веде цю сторінку у фейсбуці. Фактчекери не встановили, наскільки реальна особа веде цей акаунт. Зокрема, активність самої фейсбук-сторінки досить мала. 

Фейк В Україні нібито спорудили протитанковий рів на західних кордонах, аби українці не «втікали» у Європу

У мережі поширюють світлину протитанкового рову, який, за висновками авторів публікацій, нібито викопали на західних кордонах України. «Це зробили за наказом диктатора Зеленського, щоб українці не тікали до вільних демократичних країн», — коментують так допис. Проте це — брехня. 

Аналітики проєкту StopFake узялися за кейс і встановили, що на фото насправді зображений протитанковий рів, який розташований на території Донеччини та Луганщини. На світлині також є військовий журналіст Влад Волошин, який, власне, й опублікував її у своєму фейсбуці 3 березня 2024 року. В його дописі йдеться, що фото зробили в березні 2024 року на одному з «гарячих напрямків на Донбасі». 

Причому він написав, що рів таки спорудили ще багато років тому — і на власні очі він бачив його ще з 2016-го. Тобто споруда ніяк не стосується західних кордонів України, бо це пропагандистська вигадка. 

Читайте ще: Україна «викопала» рів на кордоні з Молдовою, щоб зупинити втечу чоловіків від мобілізації

Скриншот — StopFake
Автор: Орест Сливенко,

Фейк Український волонтер нібито отримав подяку від Міноборони, а заразом повістку й запрошення «служити» у ЗСУ

У соцмережах російського сегменту поширюють відео, на якому так званий український волонтер начебто отримав подяку від Міноборони за «активну громадянську позицію та допомогу армії» — і на додачу йому «вручили» повістку до найближчого ТЦК. У повідомленнях автори фейку роблять висновок, що в Україні «не варто» комусь довіряти, адже волонтера, який з власного бажання вирішив допомагати, ще й хочуть мобілізувати. Проте і подяка від Міноборони, і повістка — підробні. 

Кейс проаналізували фахівці VoxCheck, які пояснили, що подяка та повістка не відповідають державним стандартам оформлення та містять різноманітні помилки. Наприклад, щодо подяки від Міністерства оборони, то у спеціальному наказі «Про відомчі заохочувальні відзнаки» наводять приклад ескізу «грамоти». Вона відрізняється від тієї, яка на несправжньому відео. 

Щобільше, у самому тексті подяки є безліч помилок: замість «Василенку» — «Василенко»; «засобив обігріву» замість «засобів обігріву» тощо. 

З «повісткою» ситуація така сама: замість чинної назви Кропивницького у підробленому документі використали стару — «Кіровоград». А також написали «військовий комісаріат», хоча має бути територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП);

Тобто російські пропагандисти хотіли показати, нібито в Україні «використовують» людей для власних цілей, наприклад, для повсюдної мобілізації. У повідомленні поплічники Кремля переконували, начебто волонтер і займається чимось корисним, допомагає армії, але його все одно «зла українська влада» вирішила мобілізувати. 

Проте згідно з законом «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» і статтею 23 законодавчої ініціативи, волонтери не підпадають під категорію осіб, які можуть мати звільнення від мобілізації. Насамперед волонтерська діяльність — добровільна, соціально спрямована, неприбуткова діяльність, яку виконують волонтери шляхом надання волонтерської допомоги. У теорії, українського волонтера можуть мобілізувати чи йому можуть вручити повістку, якщо на це є конкретні підстави.

Пропагандистська публікація. Скриншот — VoxCheck.
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.