Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

15 Липня станом на 1237 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2732
Фейк
816
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 4 травня

У епізоді розбираємо такі фейки: головнокомандувач Польщі "наказав готуватися до наступу" на Львівщину та Волинь, у часи війни "не можна" радіти, німці мають збирати дощову воду для унітазів "через запроваджені антиросійські санкції", військові 93-ї бригади "відмовилися боротися" з російськими військовими, генштаб вирішив у Сєвєродонецьку "стягувати мирне населення в підвали" заводу "Азот".

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Маніпуляція Російські військові дотримуються «режиму тиші», поки українські обстрілюють гуманітарні коридори

Російські ЗМІ, а слідом і державні білоруські медіа поширили заяву керівника Національного центру управління обороною РФ Михайла Мізінцева, що російські військові нібито «дотримуються "режиму тиші"», а «українські націоналісти» буцімто «обстріляли гуманітарні коридори. Насправді за останній час зафіксовані непоодинокі випадки обстрілу російськими військами колон цивільних людей, зокрема, під мінометний обстріл окупантів потрапила колона волонтерських машин, яка 2 травня евакуйовувала людей з села Руська Лозова у північному передмісті Харкова. Окрім цього, мер Маріуполя Вадим Бойченко 3 травня заявив, що Росія два тижні блокувала евакуацію 2000 жителів Маріуполя із захопленого Бердянська. Очільник Запорізької обласної військової адміністрації Олександр Старух також розповів, що російські окупанти блокують евакуацію людей з інших місць у Запорізькій області після прибуття колон цивільних із заводу «Азовсталь».

Маніпуляція Німці мають збирати дощову воду для унітазу через антиросійські санкції

Цю маніпулятивну тезу поширюють у соцмережах разом з частиною матеріалу німецького видання Redaktions Netzwerk Deutschland (RND). Це не перша спроба російської пропаганди показати, що антиросійські санкції б’ють по країнах, які їх запроваджують санкції, більше, ніж нібито по самій РФ. Насправді, як зазначає StopFake, у матеріали RND розповідають про способи економії фінансів, зокрема, перераховують способи економії води через зростання в країні інфляції. Також у статті дають поради щодо економного використання води під час приймання душу, миття овочів та посуду, прання. Жодної згадки, що німці страждають від «антиросійських санкцій» у матеріалі нема. Щодо інфляції в Німеччині, то вона почала зростати ще задовго до війни Росії проти України.

Детальніше

Меседж У часи війни не можна радіти, постити фото з кав’ярень чи відпочинку

Цю тезу поширюють активно поширюють в українському сегменті соцмереж, переконуючи користувачів у необхідності відмовитися від будь-якого дозвілля та радості. Ця тема також часто стає предметом для сварок та звинувачень, що лише підіграє планам Росії. Її метою є розділити та розварити українців між собою, щоб розхитати ситуацію всередині країни, переспрямувати агресію з росіян та демобілізувати суспільство, яке об’єдналося проти агресора. До речі, зі схожою ціллю російська пропаганда поширювала й тези про «поганих біженців з України». Військовий психолог, експерт у сфері інформаційно-психологічних операцій Олег Покальчук пояснив, що під час війни можна й треба сміятися і радіти.

Насправді, коли ви проводите дозвілля за межами власних домівок — це має подвійний позитивний вплив: перше, ви розвантажуєтеся та допомагаєте своєму ментальному здоров’я; друге, ви підтримуєте економіку країни, коли йдете, наприклад, у кафе. Тому не піддавайтеся на російські провокації, адже будь-які взаємообвинувачення та чвари лише грають на користь окупантам. Звісно українцям, які перебувають у відносній безпеці чи за кордоном, не варто забувати, що інші громадяни, особливо, які перебувають близько до зони бойових дій, можуть чутливо сприймати той чи інший контент. Однак пропагандисти грають на відчутті провини українців у так званому «тилу». Чому українці мають позбутися синдрому «того, хто вижив» читайте тут.

Маніпуляція Генштаб вирішив у Сєвєродонецьку стягувати мирне населення в підвали заводу «Азот»

Анонімні телеграм-канали, підконтрольні російським спецслужбам, поширюють маніпулятивну тезу, що Генштаб ЗСУ нібито вирішив стягувати мирне населення Сєвєродонецька в підвали заводу «Азот», де розташовані ЗСУ. Зокрема, це поширює «Легитимний», який у цьому контексті згадував «Азовсталь» у Маріуполі. Ця маніпуляція є частиною історії, що українські військові буцімто «використовують мирних жителів, як "живий щит"». Схожі маніпуляції поширювали про Краматорськ, де по вокзалу, з якого йшла евакуація цивільного населення, російські військові завдали удару; а також про іноземців та Маріуполь. Щодо «Азовсталі», до речі, російські медіа поширювали фейки, переконуючи, що на заводі в Маріуполі взагалі немає цивільних. Загалом ці повідомлення російська пропаганда та офіційні відомства потім використовують, щоб виправдати удари по цивільним об’єктам та жертви серед мирного населення. Насправді голова Луганської ОВА Сергій Гайдай раніше попередив, що Росія спробує оточити Сєверодонецьк. Тоді ж він сказав, що мирному населенню краще евакуюватися з міста.

Фейк Командувач Збройних Сил Польщі наказав готуватися до наступу на Львівщину та Волинь

Російські ЗМІ та прокремлівські телеграм-канали не вперше поширюють фейк про нібито плани Польщі «захопити західні області України». Цього разу російські пропагандисти разом з цією тезою ширили документ із начебто наказом генерального командувача Збройних Сил Польщі генерала Ярослава Міка, який буцімто передбачав, що «до особового складу певних підрозділів треба донести інформацію про готовність взяти під контроль стратегічні об’єкти двох областей — Львівської та Волинської».

Проєкт «Без брехні» пише, що Головне розвідувальне управління України одразу констатувало, що це фальсифікація. Фактчекери зазначають, що в документі йде мова про існуючі 6-ту повітряно-десантну бригаду імені бригадного генерала Станіслава Франтішека Сосабовського. «У фальсифікованому документі перераховані всі три бойові підрозділи бригади – 6, 16, 18 батальйони. Тобто, документ нас хоче запевнити, що весь склад бригади буде задіяний в операції. Але тут є одне але! У складі бригади є ще два підрозділи — 6 батальйон управління, та 6 батальйон забезпечення. Ми розуміємо, що москальска армія воює, як орда без забезпечення і харчується тим, що вкраде на окупованій території. Та і управляння — для них зайвий елемент. Проте, у сучасних західних арміях і у сучасній війні, забезпечення та управління — одні з ключових елементів успішних бойових дій. У фальсифікованому наказі про підрозділи управління та забезпечення "забули"», — повідомили в «Без брехні».

Наратив про розділ між Польщею та Росією України активно просувається російською пропагандою щонайменше з 2014 року. Зокрема, у 2022 році російські пропагандисти тиражували заяву керівника зовнішньої розвідки РФ Сергія Наришкина, що «Польща готується ввести миротворців в Україну аби захопити частину українських територій», а також, що «західні області України можуть відійти Польщі, Румунії, Словаччині чи Угорщині».

Детальніше

Фейк Військові 93-ї бригади «Холодний Яр» відмовилися боротися з російськими військовими

Російські ЗМІ поширили фейк, що військові 93-ї бригади «Холодний Яр» відмовляються продовжувати службу та боротися з російськими військовими. Ці новини поширювали з посиланням на телеграм-канал під назвою «HolоdniyYаr». Насправді 93-я бригада «Холодний Яр» не має телеграм-каналу — його не створювали через російське походження соцмережі. Натомість слідкувати за новини бригади можна на їх фейсбук-сторінці. Представники 93-ї бригади зазначили, що телеграм-канал «HolоdniyYаr» створили росіяни, щоб намагатися деморалізувати військовослужбовців бригади та їхніх сім’ї, а також проводити інформаційно-психологічні операцій проти Збройних Сил України. Зокрема, на цьому каналі часто публікують знайдені на полі бою документи, пропуски на територію частини або патчі з прізвищами наших бійців, і видають їх за загиблих.

«Це робиться для того, аби посіяти паніку у рідних та близьких. Також ворог викладає списки військовослужбовців, які ніби перебувають у полоні. Розміщують письмові скарги солдат, які відмовляються йти на передову. Звичайно, в умовах інтенсивних бойових дій у багатотисячному війську знаходяться і такі. Утім, росіяни намагаються видати окремі одиничні випадки за масове явище, що, безперечно, є брехнею», — заявили в 93-й бригаді.

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.