Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

26 Квітня станом на 792 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2106
Фейк
688
Маніпуляція
644
Меседж
429
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 2 грудня

У випуску говоримо про таку російські дезіформацію: англосакси намагаються «нашкребти» юридичні підстави для крадіжки «незаконно» заарештованих російських активів, а також як навчання українських військових у Великій Британії начебто виявило «низький рівень підготовки».

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Фейк Захід примушує Україну до переговорів з Росією

Така інформація шириться пропагандистськими та анонімними телеграм-каналами. У повідомленнях ідеться, що Захід вичерпав своє терпіння через наполягання України на відмові від переговорів з Росією. Мовляв, Захід виступає з ініціативою до переговорів. Проте — це неправда. 

Як повідомляють фактчекери EU vs Disinfo, з боку Заходу не відбулося серйозних змін у риториці щодо дій Кремля. Наприклад, Європарламент визнав Росію державою-спонсором тероризму. Водночас Парламентська Асамблея НАТО визнала Росію державою-терористом. До того ж під час проведення Асамблеї високопосадовці НАТО заявили, що вони рішуче протистоять російській агресії та планують посилити підтримку України. Немає жодних ознак того, що Захід змушує Україну провести перемовини з Росією. 

Пропагандисти поширюють цей фейк з метою дискредитації Заходу як ненадійного партнера. Нібито Захід зовсім не зацікавлений в Україні та її інтересах, а лишень шукає різноманітні шляхи, щоб домовитися з Росією. Проте безумовна допомога наших партнерів свідчить про інше.

Фейк В Україні розробили проєкт закону, який дасть змогу без причини вимикати всім мобільний зв’язок та інтернет

Така інформація шириться у мережі. Зокрема, на YouTube-каналі блогера, який раніше ширив фейки та маніпуляції щодо COVID-19. У повідомленнях ідеться, що Верховна Рада запропонувала  проєкт закону, який нібито регламентує постійне вимкнення мобільного зв’язку та інтернету за бажанням уповноваженого органу. Проте це — неправда. 

Фактчекери VoxCheck дослідили цей кейс та встановили, що блогер неправильно протрактував положення документа. Фактчекери пояснюють, що блогер процитував уривки законопроєкту №8185, який зареєстрували у Верховній Раді 7 листопада. 

У документі йдеться про доповнення статті 43 закону «Про електронні комунікації». Нововведення пов’язані з використанням безпілотників правоохоронними органами України. Зокрема  проєктом пропонується: 

«Дозволити використовувати радіоелектронні засоби або випромінювальні пристрої спеціального призначення для тимчасового обмеження електронної комунікації в окремих місцевостях для усунення загрози від безпілотників».

Саме цей пункт блогер інтерпретував як такий, «що стосується цивільних людей». Проте насправді всі пропозиції стосуються комунікації для усунення загрози від безпілотників.

Фейк У Херсоні українські військові розпочали репресії проти мирних людей

Така інформація з’явилася на просторах пропагандистських телеграм-каналах. У повідомленнях йдеться, що нещодавно почалися масові репресії цивільних, які просто працювали під час окупації міста, адже їм потрібно було вижити. За словами окупантів, усі жителі у небезпеці. 

Цей кейс розглянули фактчекери VoxCheck, які рішуче спростували новину, адже жодних підтверджень щодо репресій стосовно мирних жителів нема. 

Проте слід пам’ятати, що колабораціонізм карається законом, а колаборантом може стати й цивільний. Саме тому аналітики навели декілька прикладів висунення підозри за співпрацю з окупантами після звільнення Херсона: 

- допомога в проведенні псевдореферендумів на окупованій території;

- добровільна робота на керівній посаді в пенсійному фонді, який виплачував російські пенсії;

- служба в окупаційній поліції;

- робота в окупаційному управлінні освітою в області;

- добровільна передача плавзасобів окупантам для організації їхньої втечі з Херсона;

- виконання обов’язків в окупаційному СІЗО, зокрема придушення українського руху опору.

Російські пропагандисти маніпулюють фактами, адже хочуть створити уявну картину того, як українцям нібито складно живеться після відходу російських військ. Мовляв, навіть цивільних піддають репресіям. У такий спосіб росіяни вкотре поширюють наратив про українців-карателів. 

Фейк Троє харків’ян загинули в Пункті незламності

Такі повідомлення поширюють російські пропагандисти у соціальних мережах, зокрема, у телеграм-каналах. У повідомленнях ідеться, що харків’яни загинули від отруєння чадним газом в одному з Пунктів незламності. Мовляв, влада недбало поставилася до безпеки українців, тому є уже перші жертви. Як доказ пропагандисти прикріплюють нібито скриншоти справжніх матеріалів на українських інформаційних ресурсах. Проте це — неправда.

Як повідомляють фактчекери VoxCheck, це вигадана новина, а скриншоти матеріалів відредаговані в графічному редакторі. Редактори низки видань та інформагенств, зокрема «Укрінформ», підтвердили, що на їхніх сайтах таку новину ніколи не публікували. На інформаційний запит речниця голови харківської ОВА повідомила, що інформація про смерть трьох людей не відповідає дійсності. 

Пропагандисти поширюють фейк, аби залякати українське суспільство та переконати в тому, що нібито про них ніхто не піклується. Нещодавно до свого словника новомови окупанти додали словосполучення «пункти бездарності», що натякає на їхньому бажанні знецінити та спаплюжити намагання держави допомогти українцям. До цього пропагандисти стверджували, що Пункти незламності стають ціллю для ракетного удару ворога. Мовляв, українська влада, створюючи їх, навмисно провокує Росію на ракетний обстріл. 

Фейк ОБСЄ безпосередньо бере участь у війні

Ця заява прозвучала з вуст російського пропагандиста Сергія Лаврова. У його зверненні йдеться, що ОБСЄ займається коректуванням вогню на території Луганської та Донецької областей. Мовляв, це ще одна організація Заходу, проти якої Росія веде війну. Проте це — неправда. 

Як повідомляють фахівці Центру протидії дезінформації, жодних фактів та доказів у заяві не наведено. 

ОБСЄ — організація, яка спрямована на розвиток політичного діалогу та співробітництва у сфері безпеки. Ще з 2014 року, після військового вторгнення Росії до України, ОБСЄ відрядило до України Спеціальну моніторингову місію. Відповідно до звітів Місії, її роботі на тимчасово окупованих територіях, зокрема в Донецькій та Луганській областях, незаконно перешкоджала Росія. 

 Тож організація, яка займається моніторингом безпекової ситуації та сприяє врегулюванню конфлікту, не може брати участі у війні. 

Пропагандисти поширюють цей фейк, щоб підживлювати наратив, що насправді Росія воює не з Україною, а проти колективного Заходу. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.