Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція В Україні людям не нададуть грошової компенсації за знищене чи пошкоджене майно внаслідок збройної агресії Росії

Таку тезу поширили у соціальних мережах, зокрема в тіктоку. У повідомленнях ідеться, що в Україні людям не нададуть компенсації за знищене чи пошкоджене майно внаслідок збройної агресії Росії. Автори повідомлень посилаються на Закон України “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації”. Утім, це — маніпуляція. 

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту По той бік новин, які встановили, що компенсацію можуть отримати саме за зруйноване житло, а пошкоджене допоможуть відбудувати — або роботами, або будматеріалами. В ухваленому законі йдеться про два методи компенсацій «в особливому вигляді»: 

  • Грошова компенсація на поточний рахунок «зі спеціальним режимом використання цих коштів», щоб фінансувати будівництво житла;
  • Житловий сертифікат, щоб купити вже готове житло або щоб профінансувати його будівництво.

Як пояснили фактчекери, якщо у людей знищили «будинок садибного типу, садовий або дачний будинок» й такі ж об’єкти будівництва, то їм можна самостійно обрати вид компенсації — на поточний рахунок чи житловий сертифікат. 

Водночас якщо люди втратили квартиру, компенсацію надають лише у вигляді сертифіката, яким покриють будівництво чи придбання нової оселі. 

У будь-якому разі людина отримає грошову компенсацію, однак з можливістю цільового використання коштів — для відшкодування знищеного майна. Коштами можуть розпоряджатися органи місцевого самоврядування, проте це не обов’язкова умова. 

Із перших днів повномасштабного вторгнення експерти «Детектора медіа» щодня протистоять російській дезінформації. Ми спростовуємо фейкові новини, деконструюємо російські наративи та меседжі. І гартуємо медіаграмотність читачів.

Наша команда закликає долучитися до Спільноти «Детектора медіа», щоб разом боротися з російською пропагандою.

Долучитись