Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляції в польських соцмережах перед виборами президента держави 18 травня

У квітні 2025 року польський інфопростір зазнав інтенсивного впливу скоординованих інформаційних операцій. Основними темами таких кампаній були мігранти, євреї та Україна. Звіт Demagog.pl фіксує, що проросійські акаунти систематично поширювали фейки, маніпуляції, теорії змов та пропаганду, націлену на дестабілізацію виборчого процесу та посилення суспільної поляризації.

Дослідження охопило п’ять ключових акаунтів у соцмережі X (Twitter), які публікували від сотень до понад трьохсот дописів на місяць, досягаючи мільйонів переглядів. Найбільшу активність зафіксовано у другій половині квітня — паралельно з суспільно резонансними подіями, як напад Брауна на лікарку, теракт у Кашмірі, ексгумації на Волині та президентські дебати.

Антимігрантська та релігійна пропаганда

Спостерігалося різке зростання антимігрантської риторики. Маніпулятивні відео із зображенням мусульман, зокрема фальсифіковані кадри з Мілана, які видавали за Варшаву, використовувалися для нагнітання страху та агресії. Одним із ключових наративів стала дезінформація про буцімто «Центри інтеграції іноземців», які називали прихованими таборами для «нелегалів».

Антисемітизм і теорії змови

У контексті справи про аборт в місті Олесниця поширювалися антисемітські фейки про «ритуальні вбивства». Аналогічні меседжі поєднувалися з хвалебною риторикою щодо Володимира Путіна, що підкреслює наявність проросійського впливу.

Антиукраїнські кампанії

Україна та її підтримка стали мішенню нової хвилі дезінформації: поширювалися заклики до депортації українців з Польщі та фейки про президента Зеленського — як про наркомана, диктатора або нациста.

Атаки на кандидатів та маніпуляції з виборами

Звіт також вказує на спроби підриву довіри до виборчого процесу: публікувалися фейкові соціологічні опитування, просувалися теорії змов щодо можливого скасування виборів. Особливо активно підтримували кандидата від Конфедерації Гжегожа Брауна — його змальовували як «єдиного незалежного» і відкрито антиукраїнського. Також схвально згадувався кандидат Макей Макяк, відомий своєю симпатією до Путіна.


Із перших днів повномасштабного вторгнення експерти «Детектора медіа» щодня протистоять російській дезінформації. Ми спростовуємо фейкові новини, деконструюємо російські наративи та меседжі. І гартуємо медіаграмотність читачів.

Наша команда закликає долучитися до Спільноти «Детектора медіа», щоб разом боротися з російською пропагандою.

Долучитись